Heemschut akfie 167 bezoek te brengen aan het Museum Kansela rij der Nederlandse Orden. In deze uit Den Haag overgebrachte expositie kan kennis ge nomen worden van een zeer interessant hoofdstuk van de cultuurgeschiedenis. Ver volgens zou wederom op eigen gelegenheid geluncht kunnen worden in het recentelijk geopende restaurant van het Paleis. Kosten: 12,50 (entree, thee) Max. aantal deelnemers 150 pers. Wie het eerst komt. Voor excursies zie ook Aanmelding door overmaking vóór 15 sep tember op postrekening 124326 t.n.v. Heemschut Amsterdam onder vermelding excursie Het Loo. Indien een rondleiding door de conservator mw. van Zelm van Eldik te ca. 11.00 uur in het Museum Kanselarij der Ned. Orden wordt gewenst, gelieve u dit te vermelden, opdat hiervoor door Heemschut kan worden zorggedragen. Deelnemersbewijzen worden tijdig toege zonden. blz. 142, 145 en 148. Elburg Tegen de ter inzage gelegde partiële herzie ning bestemmingsplan 'Buiten de Veste' te kende Heemschut om principiële redenen be zwaar aan. Hierdoor zou een structurele aan tasting binnen de grens van het beschermde stadsgezicht kunnen plaatsvinden door de bouw van een groot complex (verzorgingste huis voor bejaarden). Dit complex zou nl. worden gerealiseerd op een terrein, gelegen buiten de veste, dat nadrukkelijk in het be stemmingsplan voor het beschermde stads gezicht als open ruimte is gekarakteriseerd. Rerücum Het beroep dat de Bond bij de Kroon Raad van Stateinstelde tegen het besluit van G.S. goedkeuring te verlenen aan het bestem- mingsplan-Renkum-Heelsum leidde tot ver nietiging van dit besluit. Op grond van ge noemd bestemmingsplan zou op ontoelaatba re wijze een agrarisch gebied van hoge land schappelijke waarde kunnen worden be bouwd. Heemschut bracht naar voren het van groot belang te achten dat het streekplan Midden-Gelderland, dat deze waarde aan geeft, gerespecteerd wordt. Voorts dat niet uitgegaan mocht worden van een niet aange toonde woningbehoefte. Warmenhuizen Op grond van het in 1982 vastgestelde be stemmingsplan voor Warmenhuizen wordt momenteel een plan uitgewerkt, dat, teza men met hetgeen reeds aan uitbreidingen tot stand is gebracht, tot gevolg zal hebben dat het oude dorp geheel door nieuwbouw wordt ingesloten. Het silhouet van deze kern, met zijn stolpdaken en monumentale kerk, kan nu van de Sportlaan af nog onbelemmerd worden waargenomen, reden waarom wij het betreuren dat dit waardevolle beeld niet wordt gespaard. De benodigde woningen zouden o.i. geprojecteerd dienen te worden aan de zijden waar reeds uitbreidingen heb ben plaatsgevonden, reden waarom wij de raad vroegen zich hierop nog eens te bera den. In ieder geval achten wij het gewenst, dat enig doorzicht naar het oude dorp moge lijk blijft. 's-Hertogenbosch I Nadat Heemschut t.a.v. de opzet om het Gouvernementeel Paleis te verbouwen en aan te passen voor het Noord-Brabants Mu seum Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant negatief adviseerde en vervolgens bij de Kroon in beroep ging tegen de door de mi nister van WVC verleende verbouwingsver gunning voor dit belangrijke monument, werd onlangs van onze zijde de betreffende planologische regeling aangevochten bij B. en W. Het bestemmingsplan voorziet nl. niet in de beoogde nieuwbouw. Ons inhoudelijk bezwaar betreft de situering, hoogte en omvang van de nieuwbouw en het feit dat er een verbindingsweg zou komen langs de zuidoostelijke tuinmuur, terwijl dit terrein bestemd is tot erf. Voorts achtten wij gebruikmaking van art. 19 W.R.O. in dit geval een onzorgvuldige bestuurlijke aanpak, omdat het hier een deel van de historische binnenstad betreft en van het bestemmingsplan zelf nog geen ontwerp bekend was. 's-Hertogenbosch II Tegen een drietal ontwerp-bestem- mingsplannen die in vervolg op de door de BNA-kring 's-Hertogenbosch georganiseer de architectuurprijsvraag ter inzage zijn ge legd, tekende de Bond in algemene zin be zwaar aan. Het Welstandstoezicht is niet ge raadpleegd en heeft dus niet gerapporteerd, waardoor de jury als het ware deze functie heeft overgenomen, hetgeen wij onjuist ach ten. Voorts heeft de Bond bezwaar tegen de ruime mate waarin vrijstelling verleend wordt tegen de opgenomen voorschriften. Het ontwerpbestemmingsplan Louwse Poort beoogt nieuwbouw die niet harmonieert met het ruimtelijke karakter van de Hinthamer straat. Tegen het ontwerpbestemmingsplan Vughterstr./St. Jorisstr. brachten wij naar voren dat een zijgevel ten onrechte behan deld wordt als voorgevel, terwijl het zeer modieuze karakter daarvan de sfeer en het ruimtelijk karakter van beide straten aantast. De karakteristiek van het gebied Uilenburg tenslotte is de kleinschaligheid en de een voud. Het ontworpen gebouw is o.i. wat te pretentieus en niet kleinschalig genoeg. Geldrop Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben recentelijk het pand Josephinehof op de voorlopige provinciale monumentenlijst geplaatst. De actie die Heemschut voor het behoud van dit oude jachthuis/theepaviljoen voerde (zie ook Heemschut nr. 6 van dit jaar) heeft - althans voorlopig - succes gehad. Het blijft vreemd, dat Burgemeester en Wet houders van Geldrop momenteel ingrijpende planologische beslissingen voorbereiden, die erin zullen resulteren dat dit belangrijke cul tuurmonument gesloopt moet worden, ter wijl de gemeente aanvankelijk (1979) zelf verklaarde het pand als monument te be schouwen. Josephinehof. In 1874 gebouwd als jachthuisje en behorend tot de oorspronkelijke kern van Zesgehuchten (Gemeente Geldrop). In architectuur-historisch opzicht een uniek monument, gebouwd in een neo-romantische stijl met een halfronde open loggia. Door toedoen van Heemschut voorlopig behouden door plaatsing op de Provinciale Monumentenlijst.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 35