165 vakwerk-kerk in de Kreis Alsfeld!In totaal zijn er nog 280 kerken geheel of gedeeltelijk in vakwerk - 150 kerken zijn gesloopt waar van 53 sinds 1945. In 1976 werd een boek gepubliceerd getiteld 'Vakwerk-kerken in Hessen' in de bekende serie 'Blaue Bücher' (Verlag K.R. Lange- weische, Königstein/Taunus). Een tweede verbeterde en meer uitgebreide editie ver scheen in 1978 en tegelijk met het 10-jarig bestaan is een veel grotere uitgave ver schenen. De Förderkreis hoopte aanvankelijk dat plaatselijke verenigingen zouden worden op gericht om de zorg voor individuele kerken op zich te nemen - dit is gebeurd voor ker ken in AIlendorf/Eder, Altenvers en Frie- densdorf - en verwachtte, nadat de Monu mentenwet in 1974 was aangenomen dat de eigenaren en met name de gemeentelijke en kerkelijke autoriteiten de restauratie van hun kerken ter hand zouden nemen. Dit is helaas niet gebeurd: de gebouwen raakten steeds meer in verval en werden tenslotte toch ge sloopt. AANKOOP VAN KERKEN Op dat moment, in 1977, besloot de Förder kreis het initiatief te nemen en te trachten de bedreigde kerken in eigendom te verkrijgen. Dit bleek echter bijzonder moeilijk. Ge meentelijke en kerkelijke autoriteiten, ge bonden aan de bepalingen van de in 1974 aangenomen Wet om op de monumentenlijst voorkomende kerken te handhaven, gaven er de voorkeur aan de gebouwen te laten ver- vallen en uiteindelijk te doen slopen. Men beriep zich erop over onvoldoende fi nanciële middelen te beschikken: eerder dan ze aan een vereniging over te dragen die wèl voor instandhouding en behoud zou kunnen zorgen. Na lange onderhandelingen was de Förder kreis tenslotte in staat één van de kleinste vakwerk-kerken te Hessen in bezit te krij gen. Namelijk de vervallen kapel in Belln hausen bij Gladenbach. Na een beperkt ar cheologisch onderzoek door de supporters van de Förderkreis, werd de kerk in 1979/1980 gerestaureerd voor DM 70.000,-. Om deze eerste restauratie te kunnen betalen beschikte de Förderkreis naast de lidmaat schapsgelden (in 1983 ongeveer 350 leden) over donaties van particulieren, overheids subsidies en de opbrengst van het eerder ge noemde 'Blaues Buch'. Na de eerste opleving van zijn financiën door de verkoop van dit boek heeft de Förderkreis een aantal bazaars gehouden. Zeer succesvol waren de Paaseieren- en Kruidenmarkten. Vaak werden bedragen van DM 7.000 tot DM 20.000 geïncasseerd. Dergelijke evene menten betekenen een grote financiële steun die de aankoop en restauratie van kerken te goede komt. Sedert de succesvolle overname van de kapel in Bellnhausen diende de Förderkreis ver zoekschriften in voor de overname van ande re kerken; echter tot nu toe is men er alleen in geslaagd de vakwerk-kerk in Wiederei- senhausen in bezit te krijgen. De pogingen van de kerkelijke autoriteiten deze kerk te verplaatsen stuitten op tegen stand van de inwoners die de kerk in het dorp wilden behouden en na veel strijd slaagde de Förderkreis erin de kerk ter plaatse te restau reren. De restauratie van het exterieur kwam in 1983 klaar. Zodra mogelijk, wordt begon nen met de restauratie van het interieur en het 17e en 18e eeuwse meubilair, dat ook een preekstoel uit 1730 met laat-gotische motieven omvat. Financiële steun werd ont- Oude interieuropname van de kerk in Bürgein. Ter voorkoming van de sloop van deze kerk werd in 1973 'Die Förderkreis Alte Kirchen' opgericht. Aan restauratie van het interieur wordt gewerkt, foto: Landesamt für Denkmaipflege, Hessen vangen van de gemeenteraad van Kreis Mar- burg-Biederkopf, die principieel tégen het verplaatsen en slopen van vervallen kerken is! Doordat leden van de Förderkreis ontdekten dat vele lagen muurschilderingen - de oudste daterend uit de 13/15e eeuw - aanwezig wa ren in de kerk van Wolpertshausen bij Wetzlar (die Goethe in 1772 moet hebben gezien) werd verplaatsing naar het Open luchtmuseum Hessenpark voorkomen. Mo menteel zijn onderhandelingen gaande tus sen de kerkelijke en burgerlijke autoriteiten om een oplossing te vinden voor restauratie van dit gebouw. Helaas konden de inspanningen van de För derkreis niet voorkomen dat de vakwerk- kerk te Bernsfeld op instignatie van de ver antwoordelijke kerkelijke autoriteiten werd afgebroken en verplaatst. Echter, voor de eerste maal in de geschiede nis werd over het lot van een bedreigde kerk in de Landestag gedebatteerd en de verplaat sing werd toegestaan met slechts een kleine meerderheid van-5 stemmen! Dit debat en de belangrijke publiciteit in dagbladen, radio en televisie hebben zeer bijgedragen belangstel ling voor het behoud van oude dorpskerken te wekken. De Förderkreis hoopte aanvankelijk dat de aankoop van oude kerken door particulieren een goede oplossing zou bieden. De ervaring leerde echter spoedig dat dit maar al te vaak leidde tot destructieve veranderingen en zelfs tot verdergaand verval. Zij is van mening dat deze kerken publiek eigendom dienen te blij ven, zonodig in trustverband, opdat hun ge bruik voor algemene culturele doeleinden en natuurlijk ook voor de eredienst gewaar borgd blijft. ORGANISATIE De organisatie van de vereniging beschikt nu over een staf van 7 personen met collectieve verantwoordelijkheid. Het beheer van de fi nanciën is toevertrouwd aan één persoon, terwijl voor een goede controle twee leden van de staf altijd de bevoegdheid hebben belangrijke beslissingen te nemen ook over financiële transacties. De Förderkreis is een erkende instelling voor algemeen welzijn en geniet als zodanig be lastingvoordelen. Op grond van zijn activiteiten rond bedreig de kerken en vooral vakwerk-kerken, ont ving de Förderkreis in 1979 de 'Deutscher Preis für Denkmalschutz'; voor de restaura tie van de kapel in Bellnhausen een lundatio in het 'Walter Hesselbach Prize Scheme' en in 1981 een diploma van Europa Nostra. Immers er bestaan nauwe betrekkingen niet alleen met nationale maar ook met internati onale instellingen voor het behoud van be dreigde kerken. Voorbeelden daarvan zijn 'The Redundant Churches Fund' in Enge land, beheerd door kerk en overheid tezamen met de Vereniging van vrienden van histori sche kerken, alsmede de verschillende Stich tingen Oude kerken in Nederland (zie elders in dit blad).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 33