'Förderkreis Alte Kirchen E.V.' 164 DOOR ANGUS FOWLER"' Voorbeeld van vergelijkbare problematiek van een vereniging tot behoud van kerken in Duitsland. Het tienjarig bestaan van deze vereniging was aanleiding voor onderstaand artikel over de harde strijd om leegstaande, met ondergang bedreigde kerken te redden. West-Europa. In 1975 waren deze nog steeds zeer ernstig met sloop bedreigd en zelfs nu in 1983 is de vakwerk-kerk in Bernsfeld ge sloopt en verplaatst, waardoor dit dorp is beroofd van zijn meest belangrijke monu ment uit de 16e eeuw. Het was de oudste Ruim 10 jaar geleden, op 15 november 1973, werd in Bürgeln, een dorp in de omge ving van Marburg a/d Lahn, de Förderkreis Alte Kirchen opgericht. Nadat in 1969 een nieuwe kerk was gebouwd, werd n.1. de ou de kerk in Bürgeln (oorspronkelijk Romaans daterend uit de 13e eeuw) met delen vak werk, een fraaie laat-gotische ingang en in goede staat verkerend interieur uit 1688, met totale ondergang bedreigd. Dank zij veler inspanning werd de kerk gered. Op grond van een gerechtelijk vonnis heeft het kerk bestuur het exterieur van de kerk doen res taureren, terwijl de Förderkreis de restauratie van het interieur hoopt te kunnen voltooien. De bovengeschetste ontwikkeling kwam veel voor, voordat een nieuwe Monumentenwet van de staat Hessen in 1974 werd aange nomen. Sinds 1945 werd een groot aantal Protestante en Katholieke kerken in Hessen gesloopt, of bleef leegstaan, als gevolg van nieuwbouw van kerken. Vooral in de 50 tot 70er jaren, toen de kerkelijke autoriteiten over aanzien lijke financiële middelen beschikten door een relatief hoog inkomen uit kerkbelastin gen, kon het voorkomen dat een moderne kerk werd gebouwd terwijl twee oude kerken ongebruikt verkommerden! Deze situatie spitste zich toe toen de boven genoemde kerk in Bürgeln met sloop werd bedreigd, hetgeen dus heeft geleid tot de oprichting van de Förderkreis. Het voor naamste statutaire doel van de Förderkreis is te voorkomen dat kerken worden afgebro ken, door ze aan te kopen resp. ter plaatse te restaureren. De gebouwen te verplaatsen, zoals vaak ge daan wordt ten behoeve van openluchtmu sea, wordt niet als behoud beschouwd, daar dit betekent dat het dorp waartoe de kerk behoort, van zijn monument wordt beroofd. Restauratie dient ter plaatse te geschieden. De Förderkreis heeft ook op zich genomen het publiek meer bewust te maken van de problemen met verlaten kerken, speciaal voor die welke met sloop of destructieve, veranderingen worden bedreigd. Reeds in het eerste jaar van het bestaan van de Förderkreis werden artikelen voor dagbla- Angus Fowler, historicus, is bestuurslid van de 'Förderkreis Alte Kirchen'. Dit artikel werd vertaald door mw. P. Balma en samengevat door P. A. Hengeveld-Brand den en tijdschriften geschreven en begonnen radio en televisie belangstelling te tonen. Er werd veel gereisd om te onderzoeken of kerken nog wel bestonden en ervoor te zor gen dat ze werden gefotografeerd. Niet altijd had de strijd voor het behoud van een kerk het gewenste succes! Het is zelfs voorgekomen dat leden van de Förderkreis opgravingen verrichtten op de plaats waar een vakwerk-kerk werd gesloopt ten behoeve van een wegverlegging en er een opzienbarende vondst deden. De dorpsbewo ners hadden deze sloop gerechtvaardigd om dat ze meenden dat er op die plaats geen kerk was geweest voordat in 1801 de vakwerk kerk werd gebouwd. De Förderkreis ontdek te echter dat er een stenen kerk had gestaan, waarschijnlijk daterend uit de 13e eeuw. Het was symptomatisch voor de situatie in Hes sen dat Monumentenzorg geen enkele be langstelling had of enige hulp verleende voor de reddingsactie van de Förderkreis. Moest toen geconstateerd worden dat de vereniging zeer impopulair was bij de overheid - nu wordt de Förderkreis alom geprezen voor zijn niet aflatende kritische instelling! In 1974 speelde de Förderkreis een belangrij ke rol in de bijeenkomst in Marburg bij de behandeling van de wet op de Monumenten bescherming voor Hessen, die op het nipper tje door de 'Landtag' werd aangenomen. Ook aan de gebeurtenissen rond het Europe se Monumentenjaar in 1975 nam de Förder kreis in belangrijke mate deel. TENTOONSTELLINGEN Tezamen met enige andere verenigingen op het gebied van de monumentenzorg was men in staat een tentoonstelling over de activitei ten te presenteren in het Marburgse kasteel, dat in geen jaren was gebruikt. Contacten werden gelegd met zusterorganisaties voor bedreigde kerken in Nederland en Engeland, en ook met Europa Nostra! In 1977 kon de Förderkreis de problemen rond de bedreigde kerken en de ondernomen reddingspogingen tonen op de belangrijke tentoonstelling 'Change and Decay' - een toekomst voor onze kerken, in het Victoria and Albert Museum in Londen. INVENTARISATIE EN PUBLICATIES In de loop van het Monumentenjaar 1975 besloot de Förderkreis tot de voorbereiding van een inventarisatie van vakwerk-kerken in Hessen. Deze regio heeft de grootste con centratie van dit soort gebouwen in heel Het vakwerkkerkje in Bellnhausen, bij Gladenbach; het eerste eigendom van de 'Förderkreis', vóór de restauratie in 1979. De zelfde kerk in 1980 na voltooiing van de restauratie, waarvoor de 'Förderkreis' een onderscheiding ontving van Europa Nostra. alle foto's: J. Chanel De kerk te Niedereisenhausen, vóór restauratie, overgenomen door de 'Förderkreis', die het exterieur in 1983 restaureerde.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 32