Noorderkerk in Hoorn Heemschut Hoegenfonds helpt een actievoering ten behoeve van restauratie kerken! 162 EN DE OPLEIDING RESTAURATOREN. door Willemien 't Hooft.*' In de zomer van 1983 kwam de Opleiding Restauratoren, gevestigd in de Gabriël Metsustraat 8, Amsterdam, in contact met de Stichting Noorderkerk. De eerste kennismaking met de kerk was fascinerend. Een unieke kerk, met een lichtval die de dichter Guillaume van der Graft deed schrijven: 'In Hoorn, in de Noorderkerk, daar zou ik willen wonen, woordelijk aan het werk om het licht aan te tonen.' Heel bijzonder aan deze kerk is dat hij ver deeld is. Achter het koorhek bevindt zich de armenkerk. Sober gemeubileerd, nauwelijks versierd, een vloer van gele klinkertjes, zelfs de deurknop van de deuren in het koorhek is aan de 'rijke kant' versierd en glad aan de 'arme kant'. Armenkerk zou helaas betrekking kunnen hebben op de hele Noorderkerk: arme kerk. De muren bladderen, er groeit gras tussen de stenen van de gevel, het meubilair stond er schraal en verarmd bij. Eén blik is voldoende om te zien dat de hele kerk hard aan restauratie toe is. De Stichting Noorderkerk is een zeer actieve stichting. Op allerlei manieren probeert zij gelden in te zamelen om de volledige restauratie van de grond te krijgen, niet alleen van het exte rieur, maar ook van het interieur. (Postgiro 27 67 391 t.n.v. Stichting Noorderkerk Hoorn). En voor dat laatste kwam de Oplei ding Restauratoren in aanmerking. De Opleiding, ressorterend onder de afdeling Monumenten, Musea en Archieven van het- Ministerie van WVC startte in september 1983 met een vierjarige dagopleiding voor meubel- en interieurrestauratie. Onderdeel van het studieprogramma is stagelopen in de praktijk. In het verleden hadden studenten stage gelopen in De Menkemaborg in Uithui zen, Huis Doorn in Doorn, kasteel 't Nijen- huis in Heino en in Petworth House, Enge land. De restauratie van het kerkmeubilair zou een heel bijzonder stageprojekt zijn. Het duurde wel even voordat er van de Rijksdienst Mo numentenzorg subsidiegelden voor dit pro- jekt beschikbaar kwamen maar 1 maart 1984 konden tien studenten, onder bekwame en bezielende leiding van de heer J. A. Eilers, bijgestaan door de heren P. J. Halee en M. Robert, allen restaurator en docent bij de Opleiding Restauratoren, aan het karwei be ginnen. De erediensten werden verzet. De kerk ver anderde in een restauratiewerkplaats. Werk banken, gereedschap, steigers. Alles werd onder handen genomen. Het tochtportaal, de Mw. W. 't Hooft is stafdocent Opleiding Restauratoren te Amsterdam preekstoel, het doophek, het koorhek, ban ken en lambrizeringen en ook de renaissan- ce-spiltrap. Alle balusters uit het koorhek, die gemaakt zijn van padoekhout, een bij zondere keiharde houtsoort destijds door de koopvaardijschepen meegenomen van hun Indiëreizen, werden uit het hek gehaald en stuk voor stuk schitterend gerestaureerd. Na één maand kwamen de studenten terug naar Amsterdam. Het werk was niet af, maar het lesrooster ging door. In juni zou alles afgemaakt moeten worden. In de tussentijd werden de losse delen, die meegenomen konden worden uit Hoorn op school geres taureerd. De dinsdag na Pinksteren was ie dereen weer paraat in Hoorn. Drie weken hadden ze nog om alles af te maken. Met man en macht is er gewerkt, gepoetst, ge boend en het resultaat is verbluffend. Op 28 juni vond de overdracht plaats. Helaas niet zoals het zou moeten zijn... Het gerestaureerde kerkmeubilair staat nog niet op zijn eigen plaats. De lambrizeringen konden niet terug op de muren, want die muren zijn nog niet geres taureerd. Nog één keer moeten studenten en docenten terug om alles op zijn eigen plaats te zetten, na de restauratie van de kerk. En dat zou niet te lang mogen duren. In het kader van dit kerkennummer is het aardig te vermelden dat een bescheiden sub sidie wordt verleend aan: - de Stichting Oude Groninger Kerken ten behoeve van een actie tot fondsenwerving voor de restauratie van de 12de-eeuwse kerk en toren te Midwolde, de eerste fase van de restauratie van de 13de-eeuwse kerk en toren te Tolbert en het partieel herstel van de kerk te Lettel bert. - de Stichting Vondelkerk te Amsterdam bij haar streven tot uit- en inwendig behoud van deze mooie Cuypers-kerk in de Vondelstraat 120 en bij haar doel de kerk een functie te doen verkrijgen die past in de omringende wijk, zowel bouwkundig als sociaal-cultu reel gezien. Besprekingen hierover met alle gegadigden zijn in volle gang. - De Stichting Behoud Grote Kerk Hoorn ten behoeve van een actie tot fondsenwer ving ter dekking van het door de Stichting bijeen te brengen budget. Zoals bekend werd het Hoegenfonds opge richt ter gelegenheid van het aftreden van voorzitter Dr R. Hoegen in 1976. Het fonds is bedoeld om bij het redden van waardevolle panden of cultuurhistorische en sembles de helpende hand te bieden b.v. door het financieren van fondsenwervingac ties, het bewerkstelligen van tijdelijke con solidatie enz. Voorwaarde hierbij is dat door ruime mate van publiciteit een wervende kracht uitgaat van de bijdrage uit het Hoe genfonds. P.A.H.-B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 30