Kerkepad 1984 161 stoffering van antieke stoelen uit het kerkbe- zit. De kerk bezit een grote hoeveelheid oude tegels in de consistoriekamer, de vroegere sacristie, en de antieke keuken. Tijdens de restauratiewerkzaamheden werden er meer dan 100 gestolen of vernield: waarde 15.000,-. Dr. D. Hanekuyk, redacteur van de periodiek 'Tegel', verleende met zijn echtgenote - als Kerkepadgangers 1983 za gen zij tot hun schrik de aangebrachte ravage - onschatbare hulp bij herstel en vervanging daarvan. Regelmatig nam Ledeboer in een draagtasje tegels en scherven mee naar huis om de achterzijde ervan van kalk te ontdoen en gebroken tegels en brokken te lijmen. 'Je komt zo voor legpuzzels te staan. Het schoonmaken van één tegel vergt soms wel een hele ochtend. De tegelcultuur is onge looflijk interessant', aldus deze ambachtelij ke amateur. Voor het herstel van de keuken werden de benodigde oude witte tegels en zg. schidpadjes of tijgertjes door bemidde ling van het architectenbureau van J. van Brugge (Haarlem) verkregen. PLAKBOEK Het bekijken van het plakboek in de Heem- steedse flat betekent een rijke aanvulling op wat nog lang niet allemaal is verteld. 'Het is een zo verrukkelijk romantisch ge bouw, je komt er niet van los', zegt het tweetal, dat vooral wil benadrukken, dat er in teamverband is gewerkt. Mevr. Ledeboer: 'Misschien mogen we als oudere garde vaststellen, dat we komende generaties iets heel waardevols nalaten. Dat geeft voldoening'. Twee uur luisteren naar en kijken bij de Ledeboers; dan nóg is de helft nog niet ver meld. Hoe je een monument kunt redden en verzorgen, daarover kunnen de leden van deze mini-gemeenschap van de Waalse kerk in de hoofdstad van Noord-Holland, beslist een cursus geven. Jan Roeijs sr. Begijnenkerk-Waalse kerk - Wanneer de Begijnenhofkerk is gebouwd, is niet bekend. In 1272 moet er een bedehuis zijn geweest. Bij de stadsbrand van 1347 heeft ook de Begijnenkerk schade opgelopen. Nog in die zelfde eeuw en daarna werd de kerk ver groot. Na de Reformatie werd het gebouw toegewezen aan vluchtelingen uit de Neder landen. In 1587 kreeg de in het jaar tevoren gestichte Waalse Gemeente voor haar gods dienstoefeningen de beschikking over het koorgedeelte van de kerk, in 1661 ook over de sacristie en later eveneens over het weste lijke deel van het kerkgebouw. Kostbare muurschilderingen: een schildering van de drie vrouwen op weg naar het graf op Paas- morgen (van rondom 1400), alsmede een door engelen opgehouden tapijt, met patroon van acanthusbladeren. (Vermoedelijk rond om 1500) Het orgel is van de Goudse orgel bouwer Friedrich (1808). Voor bezoek wen de men zich tot de koster, telefoon: 023- 320127. Men is ook welkom op zondagmor gen, na de ochtenddienst, 11.30 uur. Adres: Begijnhof Haarlem, bij Grote Markt. In dit speciale Kerken-nummer van Heem schut mag enige informatie over het 'Kerke pad' van de NCRV niet ontbreken. En dat niet alleen omdat nu reeds jaren lang Heemschut in de gelegenheid wordt gesteld in een stand, bijna iedere zaterdag ergens in of bij een kerk aandacht te vragen voor zijn activiteiten. Maar ook omdat dit jaarlijks te rugkerende evenement talloze mensen, steeds weer op andere plaatsen in ons land in aanraking brengt met het architectonisch erfgoed. Het is wellicht wat massaal (5 a 6000 men sen per zaterdag) zoals men van kerk naar kerk trekt, maar het blijkt de meesten niet te deren. Het heeft ook iets gezelligs de vele mogelijkheden om op terrassen of in binnen plaatsen te kunnen verpozen, door de vaak schilderachtige straatjes van b.v. Elburg of Hattem te wandelen, de al of niet gerestau reerde oude panden te bekijken en hier en daar een museum binnen te gaan. Het Routeschema, waarvan hieronder de nog komende 'Kerkepaden' zijn vermeld, bestaat uit totaal 13 routes, waarbij telkens twee zaterdagen de desbetreffende kerken open zijn tussen 10 en 17 uur. Zoals gezegd zijn niet alleen kerken, kloosters en kapellen maar ook musea, kastelen en ruines te be zichtigen. Orgelspel en koorzang luisteren het bezoek aan een kerk op. Heemschut zal een stand bemannen in de kerk te Dreischor (Zeeland), een zuiver voorbeeld van een Zeeuws ringdorp. Van de gotische hallekerk dateert het oudste deel, het koor, uit 1340. Het interieur bevat vele bezienswaardigheden zoals gebeeld houwde figuren, plafondschilderingen, graf monumenten, etc. Ook te Kockengen zal Heemschut aanwezig zijn. De N.H. kerk steekt hoog uit boven de omringende lage huisjes. In de 50er jaren werd de kerk ingrijpend gerestaureerd waar bij vele inwendige verminkingen ongedaan werden gemaakt. Ook hier treft men mooie gewelfschilderingen aan. In Houthem (L.) waar U alweer Heemschut zult aantreffen staat de parochiekerk ge noemd naar St. Gerlach, gebouwd ca. 1727, een zaalkerk overkapt met een tongewelf. Gewelf, wanden en plafond werden rond 1751 in barokstijl geschilderd door Schöpf. Helaas verging het deze beschilderingen als zovele andere; zij werden slecht onderhou den, verminkt en overgeschilderd. In 1808 restaureerde Hermans schilderingen op enke le muurdelen. Het laat 19de-eeuwse werk bestond uit het volledig overschilderen. Die schilderingen zijn bij de restauratie in de jaren 70 weer verwijderd zodat het werk zo wel van Schöpf (gedeeltelijk) als van Her mans weer zichtbaar is. Aardig is om de voorafgaande maandaga vond de inleiding op de te bezoeken kerken op de televisie te volgen. Aan ieder Kerke pad wordt een thema verbonden zoals: Ora et Labora; Scheidslijnen; In armoe rijk; Van Oorlog en Vrede; De jas van de Kerk; De heiligen ons voorgegaan; Tekenen van Toen. Gezien het grote succes van vorig jaar is dit jaar uitbreiding gegeven aan de mogelijkheid om per witte fiets (die te leen of te huur is) de routes af te leggen. Ook de kinderen worden niet vergeten want aan ieder Kerkepad is een kinderprijsvraag verbonden. U kunt over dit alles naast duidelijke route kaartjes en uitstekende informatie over be zienswaardigheden lezen in de Kerkepadgids die bij de NCRV of ter plaatse is aan te schaffen. Helaas is het nog niet uitvoerbaar gebleken om bij de door de provinciale Heemschut commissies bemande stands een kleine expo sitie te houden van zaken die, in of vlakbij de steden of dorpen waarheen het Kerkepad voert, door Heemschut worden behandeld. P.A.H.-B. HONDSRUGROUTE: Groningen (Help man), Haren, Noordlaren, Zuidlaren. 11 en 18 augustus SCHOUWEN-DUIVELAND: Zierikzee, Dreischor, Noordgouwe, Brouwershaven. 18 en 25 augustus HARTJE HOLLAND: Woerden, Kocken gen, Nieuwer ter Aa. 25 augustus en 1 sep tember HET GEULDAL: Houthem, Oud-Valken burg, Schin op Geul, Wijlre, Wittem. 1 en 8 september ROND DE MONDING VAN DE OUDE RIJN: Katwijk a/d Rijn, Katwijk aan Zee, Noordwijk-Binnen, Noordwijkerhout. 8 en 15 september LEEUWARDEN: Grote- of Jacobijnerkerk, Waalse Kerk, Stadhouderlijk Hof, Princes- sehof, Prinsentuin, Doopsgezinde Kerk, Evangelisch-Lutherse Kerk, St. Bonifatius- kerk, Oldehove, voormalige synagoge. 15 en 22 september De zaalkerk te Houthem (L.) Waar Heemschut ook een stand heeft

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 29