Herstelde Haarlemse Walenkerk pronkt met zeven eeuwen 160 gen realiseren door steun van het Prins Bern- hardfonds, het Anjerfonds, afdeling Noord Holland, en enige particulieren fondsen, uit Haarlem en de omgeving, en niet te vergeten vele individuele gevers. Zo zorgde het Co mité Zomerzegels Haarlem voor de nieuwe electrische verlichting. Omdat er aan de kerk mede een culturele bestemming is gegeven is de opbrengst van concerten, exposities, le zingen enz. mede een factor geworden. Het beeld is bekend: in de tweede helft van onze eeuw zijn er historische kerken in het bezit van geslonken kerkgenootschappen, die in jaren talrijker zijn, dan het aantal hui dige gemeenteleden, dat de gebouwen in stand tracht te houden. Dat laatste betekent: behoud door restauratie en aandacht voor blijvend onderhoud. In de regel zijn dat bij zonder moeilijke opgaven. Daarbij geldt het vooral kerkgebouwen die niet direct tot de prominente blikvangers behoren en die qua belangstelling - in\de eerste plaats visueel - in een achterhoede positie zijn geraakt. Het zijn de weinige getrouwen, die dan pogen een cultuurgoed voor de toekomst te behou den. Dat in hoge mate verdienstelijke streven bespeurt men bijvoorbeeld bij het echtpaar Ledeboer-Van der Feltz te Heemstede, dat - op latere leeftijd - nauw betrokken is geraakt bij de restauratie van de Waalse kerk, de oudste kerk van Haarlem. Deze Eglise Wal- lonne heeft hun hart, een liefde die ze ge meen hebben met de circa 50 gemeenteleden en vrienden die zijn overgebleven. SCHOKKENDE VERRASSING Mevrouw J. Ledeboer-Van der Feltz en haar echtgenoot, de heer mr. L. V. Ledeboer, hebben deel genomen aan de restauratie van het historische complex in de zeer histori sche buurt, nabij de Bakenesser gracht, waar het oude Haarlem zo aanspreekbaar aanwe zig is. 'Mijn man en ik hebben 'Waalse wortels'. We hebben als lidmaten ongedachte restau ratie-ervaringen achter de rug. Eind 1980 werd ons kerkbestuur plotseling geconfron teerd met de aanzegging van de overheid (Rijksdienst voor de Monumentenzorg), dat begin januari 1981 diende te worden begon nen met de herstelwerkzaamheden van de ruim zeven eeuwen oude Waalse kerk. Nadat we van de eerste schok waren bekomen, was er alleen maar vreugde. We konden beschik ken over 1,5 miljoen gulden aan subsidie. Niet toereikend, maar wel uitermate wel kom,' aldus mevr. Ledeboer. 'Een gelukkige omstandigheid was dat we het herstelplan kant en klaar hadden.' Onze gastvrouw weet waarover ze spreekt als enige vrouw in de bouwcommissie. Om met het voorlopige einde van het boeiende verhaal te beginnen: de algehele externe, overigens sobere restauratie, kwam in het voorjaar van 1982 gereed. Overheidssteun en particulier initiatief gingen harmonisch hand in hand. Deel van het hernieuwde interieur van de Waalse kerk in Haarlem. WAT TOT STAND KWAM Aannemer Holleman (Santpoort) zette er on- der supervisie van het architectuurbureau Oosting en Beunderman (Utrecht) vaart ach ter. Buitenmuren werden geconsolideerd, af bladderende binnenmuren - aangetast door de hoge vochtigheidsgraad - werden her steld, alsmede een grondige opknapbeurt van het leien dak kwam tot stand. De Waalse gemeenschap kreeg echter geen subsidie voor nieuwe of hernieuwde interieurvoorzie ningen, voor aangepaste verlichting, verwar ming en het veilig stellen van de kunstschat ten. Het belangrijke 'bijkomstige' herstel be stond onder meer uit: het schipdeel van de kerk,' het hoogkoor, de toren, de sacristie met unieke druipergewelf, de gotische schilderingen, aanwezig in het gehele gebouw en de Kosterswoning, de zeldzame restanten van het Begijnhof, zoals het Prins Luciënconvent, het poorthuis en het begijnhuisje van Digna van Sparen- woude. Mevr. Ledeboer: 'Dit gevarieerde aandeel voor de Hervormde-Waalse Gemeente in Haarlem hebben we thans grotendeels mo- HARTVERWARMEND! Het echtpaar Ledeboer: 'Neem nu alleen de burenhulp. De fa. Enschede borg het zilve ren Avondmaalsstel, bijbels en ander waar devol bezit op in haar kluis. De kostbare damesbanken hebben anderhalf jaar opgesla gen gestaan op de grote aardappelzolder van de boerderij van familie Haitsma-Mulier, in de Haarlemmermeer. Er kwam een jonge meubelmaker langs, die aanbood gratis te helpen bij het opknappen van geschonden meubilair. Zo zijn er nog meer hartverwar mende voorbeelden te noemen, zoals gast vrijheid voor de eredienst in de nabijgelegen historische St. Jans kliniek.' Er mag stellig op worden gewezen, dat de excursie Kerkepad in Haarlem duizenden be langstellenden naar de Spaarnestad trok, die mede de oude Begijnenkerk in ogenschouw hebben genomen. Het algemene probleem blijft natuurlijk de belangstelling voor monu menten ook gaande te houden! STOELEN EN TEGELS De Ledeboers deden niet alleen aan beraad slagingen, aan beleid, ze weren zich ook in de praktijk. De heer Ledeboer, die werk zaam is geweest als algemeen secretaris van de Ziekenfondsraad, heeft mede als hobby: stoelen bekleden. Ledeboer zorgde voor de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 28