Noord-Hottcuid Noord-Brabant 157 Isometrisch perspectief van de Grote Kerk van Hoorn. Legenda: 1) Begane grond 2) Verdieping op galerijhoogte Oorspronkelijke ruimte voor de godsdienstoefening 3) Betonvloer 4) Consistorie met 15 woningen 5) De dakstoel met 17 woningen in twee lagen. Herkomst: Stichting Behoud Grote Kerk Hoorn voldoende ruimte om verdeeld over twee verdiepingen in het totaal 17 eenheden te creëren. Daarnaast beschikt men nog over de consistorie, die goed is voor 15 woningen. Het buitengewoon slimme aspect van deze opzet ligt in de mogelijkheid om het belang rijkste onderdeel van de kerk, de eigenlijke grote ruimte, voor de eredienst te blijven gebruiken. Bij de Grote Kerk ligt dat welis waar niet in de bedoeling. Gezien de inten ties van de Stichting Beeldende Kunst, de mogelijk toekomstige huurder, zal de ruimte door een betonnen tussenvloer versneden worden. De Stichting tot Behoud heeft ech ter wél de weg gewezen voor andere kerken. Men is er op zeer gelukkige wijze in ge slaagd om een architectonische vondst van klasse te combineren met een goed voorbe reide campagne ten behoeve van het meer voudig gebruik van de kerk. In een tijd dat vrijwel alle culturele potjes leeg zijn, wordt in Hoorn aangetoond dat met een zakelijke aanpak, een hecht door timmerd financieel verhaal, veel élan en een ruime kennis van de wél gevulde (werkgele- genheidsjpotjes óók nu kerkelijke monumen tenzorg op een verantwoorde en zelfs meer maatschappelijk betrokken wijze haalbaar is. Op deze gedachte sluiten onverkort het rap port van de Vereniging van Beheerders van Monumentale Kerken in Nederland aan en de brochure over de Pieterskerk van Leiden (Heemschut 11/12 1983, 195). Deze beplei ten een multifunctionele toepassing van (nog) in gebruik zijnde kerken. Want hoe broodnodig een verantwoorde architectoni sche herbestemming van deze categorie ook moge zijn, niets is zo goed voor een kerk als te functioneren voor haar eigenlijke doel, de godsdienstoefening. Dat men dan als kerkbe- heerder de veelal dilettantistische werkwijze zal moeten laten varen voor een professione le aanpak, kan gezien het voorafgaande het gebouw alleen maar ten goede komen. Een uitnodigend gebaar in de richting van andere dan godsdienstige activiteiten zal er boven kerk voor de omgeving aan betekenis wint. Duurzaam behoud zou daar het gevolg van kunnen zijn. Grote dank is auteur dezes verschuldigd aan de heer O. Steenbrink van de afdeling juridi sche zaken van de Rijksdienst Monumenten zorg, die zo vriendelijk was bijstand te verle nen bij de selectie van de KB-en en de inter pretatie van de hier geschetste voorbeelden. Wie meer informatie wil over de plannen voor de Grote Kerk te Hoorn kan terecht bij de Stichting: Secretariaat Kerkplein 25, 1621 CX Hoorn of bij A. Boezaard, gemeentelijk bureau Monumentenzorg, tel. 02290/31234. Amsterdam: De Nieuwmarktbuurt heeft sinds kort een Klokkenluidersgroep om bij toerbeurt de klokken van de Zuiderkerktoren te luiden. (Zie foto qmslag) De groep bestaat uit een tiental luiders die zich ook beijveren om een Stichting op te richten ten behoeve van het behoud van het carijlon en de luidklokken van deze kerk. Inlichtingen bij Frans Schoemaker, tel. 020- 232334. Breda De jaarvergadering van de Vereni ging van Beheerders en Monumentale Kerk gebouwen in Nederland zal worden gehou den op 27 oktober 1984 met medewerking van de stichting O.L. Vrouwekerk te Breda. Het thema luidt: 'Bevordering van het ge bruik van monumentale kerkgebouwen'. Nadere informatie bij het secretariaat: Kruit- gracht 9, 9711 VL Groningen, tel. 050- 130847.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 25