m 156 zijdige houding van het aartsbisschoppelijk bouwbureau Utrecht ten aanzien van de Klei ne Eusebius is in dit opzicht exemplarisch. Over het beleid in de bisdommen Haarlem en 's-Hertogenbosch behoeven we het niet eens te hebben. Schitterende Cuypers-kerken zijn daaraan ten slachtoffer gevallen, zoals de gemelde Posthoorn of bijvoorbeeld de ma- jestueuse Noordhoekse kerk van Tilburg. Enige positieve uitzondering lijkt het bisdom Roermond, maar daar is het 19de-eeuwse architectonische erfgoed toch niet zó om vangrijk. Wanneer niet binnen afzienbare tijd door de kerkelijke overheden getracht wordt om sa men met de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg tot een zinvolle aanpak te komen, dan zal het aantal sloopgevallen in de ko mende jaren alleen maar stijgen. Nu zijn het de neogotische kerken etc. die stuk voor stuk dringend een consolidatiebeurt nodig heb ben. Maar weldra volgt het oeuvre van de volgende generatie kerkenbouwers, zoals Jan Stuyt, Jos. Cuypers, H. W. Valk, A. J. Kropholler, A. J. N. Boosten en vele ande ren. Ook hier gaat het om dure, degelijke architectuur met grote daken, veel baksteen én beton. WAAR ALLES MISGING: DE ST.-DOMI- NICUS VAN ALKMAAR aantrekkelijk plan bestond om van de kerk een winkelpassage te maken. Nu. evenwel ook de gemeentelijke sloopvergunning 'bin nen' is, is het wachten alleen op het defini tieve bod van de projectontwikkelaar. De Stichting tot Behoud is ondanks al haar po gingen er niet in geslaagd de benodigde som men op tafel te krijgen of een effectief plan tot herbestemming te ontwikkelen. Sloop lijkt onherroepelijk. En dat bij een gebouw Ook voor de Kleine Eusebius van Arnhem is nu een dergelijk plan opgezet en wel door specialist Egbert Hoogenberk. Zonder direct enige kritiek op het ontwerp zelf te willen leveren, kan men zich bij voorbaat afvragen óf dit wel de juiste weg is. De Kleine Eusebi us is in sterkere mate dan de Nicolaas-Pieck- en-Gezellen mede intern zo interessant als monument, en die waarde dreigt nu te ver dwijnen. Dat is ook een van de redenen ringgi-E De hier geschetste verschijnselen hebben een grote rol gespeeld bij de pechvogel onder de 19de-eeuwse architectuur: de reeds genoem de Alkmaarse Dominicuskerk van P. J. H. Cuypers. Er lijkt nauwelijks een monument denkbaar, waarbij van de kant van de ideële belanghebbenden, zoals de PC Noord-Hol land van Heemschut, Oud Alkmaar, de Stichting Stadsherstel en de tenslotte opge richte Stichting tot Behoud, zoveel moeite, energie en liefde ingestoken is. Nauwelijks een monument, een architectonisch kunst werk pur sang, dat zoveel onwil bij de kerke lijke en stedelijke overheid oogstte. Hoogste prioriteit leek te zijn het binnenhalen van de 2,6 miljoen, toegezegd door een projectont wikkelaar. Maar van meet af aan is alles misgegaan. De minister ging niet tot plaat sing over dan onder toevoeging van een ont snappingsclausule: mocht men geen bestem ming kunnen vinden, dan zou hij afvoer in overweging nemen. Toen dit eenmaal ge schiedde, overschreden de ideële belangheb benden de beroepstermijn van twee maanden (art. 26 monumentenwet) zij werden door de Raad van State niet ontvankelijk verklaard. Het aanvankelijke vooruitzicht om op de ge meentelijke monumentenlijst geplaatst te worden, werd doorkruist door een wisseling van de wacht in het college van B&W. De welwillendheid ten aanzien van het monu ment draaide 180°. Bij een hernieuwd ver zoek tot plaatsing op de rijkslijst bleek te vens een art. 19-procedure te lopen ingevol ge de wet RO: voor de omschrijving van 'winkelcentrum' op de plaats van de Domi- nicus in het algemeen bestemmingsplan gaf GS een verklaring van geen bezwaar af. Daarmee was ook deze plaatsingsprocedure van de baan. Dat is spijtig omdat er een Ook de neoclassicistische St.-Nicolaas-Pieck-en- Gezeilen te Gorinchem mocht afgebroken worden, tenzij voor 1 januari 1983 een betaalbare vorm van herbestemming gevonden zou zijn. Er komen nu 44 woningen naar ontwerp van architect Aart van Eek. waarvan iedereen stelde dat 'dit' nooit ge beuren mocht! Een droeve analyse leert ons dat hier wel alle ingrediënten voor de onder gang van een kerkelijk monument aanwezig waren. ALTERNATIEVEN: HERBESTEMMING EN MEERVOUDIG GEBRUIK Het zou geen goede zaak zijn dit sombere verhaal te besluiten zonder een aantal voor beelden van hoe het ook anders kan. De meest ingrijpende en tevens minst aantrekke lijke oplossing - maar nog altijd beter dan sloop! - is het intern verbouwen, c.q. vol bouwen van een kerk; bijvoorbeeld met ap partementen. Een zeer recent voorbeeld is de neoclassicistische (Waterstaat) H.H. Nico- laas Pieck en Gezellen te Gorinchem, waarvoor ook Heemschut zich inzette. Nadat voor dit monument de sloopvergunning afge geven was onder het voorbehoud dat men tot 1 januari 1983 de tijd zou hebben om naar een nieuwe bestemming te zoeken, is door raadslid en architect A. van Eek met een projectgroep een plan bedacht voor 44 wo ningen. Dit interessante ontwerp is door Van Eek op boeiende wijze uiteengezet en toege licht in Futura, het o.i. te weinig bekende blad van het Nederlandse Architecten Ge nootschap. In het geval van Gorinchem blij ven uiteindelijk het silhouet en heel globaal een idee van de oude centrale ruimte behou den, via een taps uitlopende middenhal. waarom het absoluut geen zin zou hebben om voor de Alkmaarse Dominicus een der gelijk plan te ontwikkelen. Anders dan het idee van een winkelpassage, waarbij de gale rijen en het schip 'ruimtelijk' gerespecteerd zouden kunnen worden. Ditzelfde probleem speelt bij Cuypers' (Amsterdamse) Vondel- kerk: hiervoor werd een opzet om het ge bouw met wooneenheden vol te proppen door de Rijksdienst Monumentenzorg afge keurd wegens aantasting van de interne mo numentale waarde. Het is wel duidelijk dat in de toekomst meer en meer architecten al hun creativiteit zullen moeten aanwenden om op aanverwante wijzen het begrip monu mentenzorg een nieuwe en eindelijk eigen tijdse invulling te geven. In dit verband menen we dan ook de aan dacht te moeten vestigen op de plannen tot herbestemming van de Grote Kerk van Hoorn; een vreugdevolle variatie op de ge noemde kerken waar van slechts de omtrek ken gehandhaafd zijn, c.q. worden. Deze vermoedelijk enig kerkelijke architectuur van bouwmeester C. Muysken uit 1881-1882 in 'Oud-Hollandse stijl' of neorenaissance bevindt zich momenteel in de laatste stadia van de voorlopige plaatsingsprocedure. De plaatsing op de monumentenlijst maakt voor al kans van slagen, omdat de Stichting tot Behoud een zeer goed uitgebalanceerd plan heeft laten uitwerken, waardoor het monu mentale gebouw in de toekomst verzekerd zal zijn van kostendragers. Muysken voor zag de kerk van een kolossale dakstoel, die in principe even onrendabel als kostbaar in onderhoud is. Bij het ontwikkelen van de herbestemming van het gebouw is men op het lumineuze idee gekomen om onder dit hoge dak woningbouw te plegen! Er bleek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 24