Stichting Oude Gelderse kerken 148 DE SYNAGOGE TE ZUTPHEN; EEN VOORBEELD VAN GELDERSE AANPAK DOOR IR. A. FIEN, SECRETARIS Van de vele synagoges die Gelderland telde zijn nog slechts twee vooroorlogse gebouwen in gebruik; de synagoge van Arnhem en die van Winterswijk. De kleine Winterswijkse sjoel werd na een restauratie door de Stichting Oude Gelderse Kerken in september weer in gebruik genomen. In het komende jaar hoopt de stichting, na restauratie, de derde oude Gelderse synagoge voor de eredienst ter beschikking te stellen van de Joodse gemeente van Zutphen. Dit 'jonge' monument heeft van de drie de meest bewogen geschiedenis. In 1879 werd het gebouw in de kleinschalige middel eeuwse Zutphense Nieuwstad ingewijd, tot 1943 was het grote gebouw in de smalle Dieserstraat als synagoge in gebruik. De kleine joodse gemeente was na de oorlog niet in staat de door de bezetter zwaar be- selijke stichting en de gemeente Zutphen voorbereid. De plannen wachten nu op de goedkeuring van het Rijk en op de toestem ming een deel van het meerjarensubsidie- budget van de stichting in Zutphen te ver werken. De begane grond is inmiddels verhuurd als restauratie-atelier en depót aan de Stichting Gelders Oudheidkundig Contact, de verdie ping zal straks de derde functionerende his torische synagoge in Gelderland zijn. Deze werkwijze van de Stichting Oude Gelderse Kerken is niet gangbaar; het is wel een voor beeld van hoe met ondersteuning van plaat selijk initiatief een afgeschreven monument werd behouden. schadigde sjoel te herstellen. Het gebouw werd verkocht en de joodse ge meente komt samen in een huissynagoge. Tot 1980 was dit 'litteken' van de geschiede nis der Zutphense joden in gebruik als appa- ratenfabriek. De fabriek vertrok naar het in dustrieterrein en B W besloten, in het kader van de stadsvernieuwing, het gebouw te kopen, te slopen en er woningen voor in de plaats te bouwen, de Dieserstraat zou er een stuk lichter van worden. In dezelfde maand dat B W hun besluit namen, plaatste de toenmalige staatssecreta ris van CRM het gebouw op de aanvullende monumentenlijst, als gebouw van algemeen belang wegens oudheidkundige en kunsthis torische waarde. Een erkenning van 19de- eeuwse bouwkunst in een middeleeuws stadsbeeld. B W stelden de gemeenteraad voor het gebouw aan te kopen en beroep aan te teke nen tegen het besluit van de staatssecretaris. Daarna volgden de ontwikkelingen elkaar snel op; de 'Stichting tot behoud synagoge Zutphen' werd opgericht, de gemeenteraad kocht het gebouw wel aan, maar stelde een beslissing over een eventueel beroep uit. De Stichting tot behoud en de Stichting Oude Gelderse Kerken vonden elkaar en streden, met ondersteuning van Heemschut, verder voor het behoud van de synagoge. Oude Gel derse Kerken bood het gemeentebestuur aan om het gebouw voor een symbolisch bedrag over te nemen, het te restaureren en voor een passende bestemming te zorgen. De gemeenteraad zag in juni 1981 af van beroep en vervolgens boden B&W het ge bouw voor 100.000,- te koop aan. De toe komst van het gebouw leek voorlopig gered. De actie van de Stichting tot behoud synago ge Zutphen deed de rest, in augustus werd het gebouw voor 70.000,- van de gemeen te overgenomen en aan de Stichting Oude Gelderse Kerken overgedragen. Inmiddels werden de restauratieplannen in goed overleg met de Joodse gemeente, plaat- De Synagoge van Zutphen, in 1879 gebouwd in eclectische stijl. Na de oorlog (tot 1980) was het gebouw in gebruik als apparatenfabriek. In 1981 zag de Gemeente af van haar plannen tot sloop. Na aankoop door de Stichting Oude Gelderse Kerken werd in overleg met de Joodse Gemeente een restauratieplan opgesteld, dat nog door het Rijk moet worden goedgekeurd. Foto: Roland Mekking, Bennekom Ledenexcursie Limburg zaterdag 29 september 1984 Gelegenheid tot een unieke kennismaking met een mooi deel van Zuid-Limburg voor leden en geïnteresseerden binnen en buiten de provincie. Onder deskundige leiding worden bezocht de kastelen Hoensbroek en Limbricht, de omge ving van de kastelen Amstenrade en Ter worm, de vm. Abdij Rolduc en het plateau van Margraten, dit alles op een bustocht door het afwisselend landelijke en geïndustriali seerde noordoosten van Zuid-Limburg. Aankomst Sittard intercity-treinen 10.15 uur; voldoende parkeerplaatsen bij station N.S. Programma: 10.30 uur - Vertrek autobus; bezoek aan: - omgeving en park kasteel Amstenrade (Heemschut adviseerde over situatie tussen kerk en kasteel); - kasteel Hoensbroek, het grootste tussen Maas en Rijn (Museum voor heemkunde en schutterijen, exposities; koffie). - de v.m. Abdij Rolduc (Romaanse kerk, 16/18de eeuwse abdij-gebouwen, Mijn-mu seum) 13.15 - 'aangeklede' koffietafel aldaar. 15.15 uur - Vertrek naar kasteel Terworm (bedreigd door plannen Pretpark) en het pla teau van Margraten (bedreigd door ENCI- plannen tot afgraving). 17.00 uur - Aankomst Limbricht (mottekas- teel, waarin gepland Limburgs Volkskundig Museum; zeer oud romaans kerkje). Koffie met vlaai in kasteel-restaurant. 18.30 uur - Vertrek naar Sittard. 18.45 uur - Vertrek intercity-treinen naar noord en zuid. Maximum aantal deelnemers 50, kosten 35,- p.p. incl. bus en consumpties. Aan melding door overmaking vóór 15 september a s. op postrekening 124326 t.n.v. Heem schut, Amsterdam, met vermelding Excursie Limburg. Wie 't eerst betaalt, 't eerst maalt! Deelnemersbewijzen worden tijdig toege zonden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 16