147 Het laat 18de-eeuw.sc, marmeren, grafmonument van Francjois van Bredehoff, vrijheer van Oosthuizen, dat zich in deze gemeente bevindt in de vroeg 16de-eeuwse, eenbeukige kruiskerk. Dit kerkje behoort tot één van de pronkstukken van de Stichting, (foto Rijksdienst Monumentenzorg) door een 18de-eeuws doophek, koperen doopboog en lezenaar herinnert nog aan de voorganger die een overeenkomstige opzet had als de kerk van Oosthuizen die door brand verloren ging. Dit kerkgebouw be vindt zich in slechte staat; plannen voor res tauratie zijn in voorbereiding en het stich tingsbestuur hoopt nog in dit jaar met de restauratie te kunnen beginnen. De éénbeukige kruiskerk van Oosthuizen met het van verre al zichtbare bekoorlijke viering-torentje met opengewerkte peer met de uit 1511 daterende luiklok behoort tot de pronkstukken van de Stichting. Koor en dwarsschip werden in 1511 gebouwd, het schip kwam in 1518 klaar. Een zonnewijzer met de woorden 'fugit hora' siert de westge vel. Het interieur van deze kerk met het prachtige koorhek (1550-1600) waartegen de preekstoel uit 1664 met daaromheen in Lo- dewijk XVI-stijl het doophek met koperen lezenaar en doopboog, het imposante mar meren grafmonument voor Frangois Brede hoff, Vrijheer van Oosthuizen en 'last, but not least' het uit 1521 daterende orgel (één van de oudste in Nederland), voorzien van twee grote deuren ter bescherming van het pijpwerk, is in één woord indrukwekkend. Een laatste restauratie, reeds in 1920 begon nen en in 1964 voorlopig voltooid, vraagt nog om een gehele binnenbepleistering waarmee begonnen zou kunnen worden zo dra het vocht genoegzaam uit de muren is verdampt. De kerk van Oudendijk werd in 1649 als protestantse kerk in gothische vorm opge richt; vijf traveeën lang en een vijfzijdige koor-afsluiting die door een hoog opgaande houten wand aan het zicht binnen is onttrok ken. De dakruiter wekt de indruk dat er spra ke is van een ingebouwde toren. Het inte rieur is sober, een preekstoel uit 1656-1663, omgeven door een achttiende eeuws doop hek met koperen lezenaar en doopboog. In 1955 onderging het gebouw een minimale restauratie; aan een algehele restauratie zal de Stichting binnen afzienbare tijd niet kun nen ontkomen. Tenslotte nog iets over de in deplorabele toestand verkerende kerk van Oosterblok ker die nog geen eigendom van de Stichting is, maar waaromtrent wél overeenstemming over eigendomsoverdracht met de Hervorm de kerkvoogdij van Blokker bestaat en waar voor thans een restauratieplan met begroting wordt gemaakt op basis waarvan beslist moet worden of de Stichting de financiële conse quenties aan zal kunnen gaan of niet. De oudtijds aan St. Pancratius gewijde ruime éénbeukige kruiskerk werd aan het einde van de 15de eeuw gebouwd, transept en koor dateren uit het begin van de 16de eeuw. De toren, vermoedelijk 15de eeuw, is het oudst. Koor en dak werden in 1973 gerestaureerd, toen werd de restauratie stilgelegd en sinds dien knaagde de tand des tijds aan dit bijzon dere, de moeite van behoud zeer waard zijn de kerkcasco waarvoor door de gemeente raad van Drechterland reeds een sloopver gunning overwogen werd. Het bestuur van de Stichting Oude Hollandse Kerken hoopt van harte dat de restauratiear chitect er in zal slagen een betaalbaar restau ratie-plan op te zetten opdat ook dit bedreig de monumentale kerkgebouw behouden zal kunnen blijven. Zo ploetert het stichtingsbestuur voort tot behoud van Hollandse monumentale kerkge bouwen, zich gesteund wetend door een do- nateursschare die het behoud van de Hol landse monumentale kerkgebouwen ter harte gaat, een donateursschare die, naar mate zij groeit, ook de mogelijkheden vergroot om de doelstelling van de Stichting, behoud van monumentale kerkgebouwen in Noord- en Zuid-Holland, te realiseren. Voor de gotische kerk te Oosterblokker, waarover Heemschut reeds vele malen (zie o.a. november '81 pag. 200 en mei '82 pag. 84) heeft gerapporteerd is nog steeds geen restauratiebesluit genomen. Plannen voor aanwijzing als leerlingenbouwplaats en pogingen tot herstel op grond van werkverruimende maatregelen Hepen voorshands op niets uit. De toekomstige eigenares, de Stichting Restauratie Oosterblokker, die daartoe speciaal door de Stichting Oud-Hollandse Kerken is opgericht, acht het niet verantwoord de herstelwerkzaamheden te beperken tot de zo nodige casco-restauratie en wacht derhalve op de aanvullende bijdrage van de Rijksdienst te Zeist, waardoor de totale restauratie mogelijk zou zijn. Hopelijk komt deze subsidie tijdig.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 15