Stichting Oude Hollandse kerken 146 DOOR H. W. HERWIG*» De teruggang van de aantallen trouwe kerkgangers bij de verschillende kerkgenootschappen is naast de ontvolking van menig dorp of stadscentrum oorzaak dat goed beheer en onderhoud van de te groot geworden kerkgebouwen voor menig kerkbestuur op schier onoverkomelijke financiële problemen gaat stuiten. Ook in dorpen en stadscentra waar thans nog financiële mogelijkheden voor een redelijk beheer en onderhoud van de gebouwde kerkbezittingen aanwezig zijn, ziet men met vrees de dag naderen dat de aan onderhoud verbonden lasten ondraaglijk groot worden. Is het eigenlijk wel verantwoord dat de kerkelijke bijdragen die met moeite bijeen gebracht worden, voor zo'n belangrijk deel aan gebouwenonderhoud worden besteed, zodat tot inkrimping van het aantal pastores moet worden besloten? Is het redelijk dat de kerkleden extra belast worden met bijdragen aan onderhoud van monumentale kerken terwijl zij via de fiscus ook al mede de monumentenzorg financieren Deze en dergelijke overwegingen waren aanleiding om ook in de provincies Noord- en Zuid-Holland naar het voorbeeld van de Stichting Oude Groninger Kerken over te gaan tot oprichting van de Stichting Oude Hollandse Kerken! In de tien jaren dat de Hollandse stichting thans bestaat, heeft zij zes monumentale kerkgebouwen in eigendom en beheer over genomen van kerkbesturen die niet langer op verantwoorde wijze konden instaan voor een redelijk behoud. In al deze kerken wordt nog gekerkt. De eerste jaren werden besteed aan de op bouw van het donateursbestand; een verheu gend aantal donateurs - welk aantal nog steeds uitbreiding behoeft - verklaarde zich bereid een jaarlijkse bijdrage van tenminste vijf en twintig gulden toe te zeggen; in ruil daarvoor ontvangen zij twee maal per jaar een door de Stichting uitgegeven 'Bulletin' waarin kunsthistorische en geschiedkundige beschouwingen over Hollandse kerken, kerk-interieurs, kerk-zilver, glas-in-lood-ra- men enz. door een deskundige redactie wor den verzorgd. Vijf jaar geleden kon tot eigendoms-over- dracht van de eerste monumentale kerk, de Doopsgezinde Zuider Vermaning te West- zaan worden overgegaan. In de daarop vol gende jaren werd de Stichting eigenaresse van de Hervormde kerkgebouwen van Beets, Hensbroek, Kwadijk, Oosthuizen en Ouden dijk, terwijl momenteel in opdracht van de Stichting een restauratie-plan wordt opge steld van de wellicht over te nemen Her vormde kerk te Oosterblokker. Met enige andere kerkbesturen wordt overleg gepleegd over eigendomsoverdracht aan de Stichting van hun monumentale kerkgebouwen. Zulks vergt doorgaans veel tijd omdat het begrijpe lijkerwijze geen eenvoudige beslissing van de kerkbesturen is om tot eigendomsover dracht over te gaan. De in 1731 gebouwde houten schuurkerk werd, terugliggend aan het Zuideinde te Westzaan door de friese Doopsgezinden op gericht ter vervanging van een 'uit 1664 date- De heer H. W. Herwig is secretaris van de Stich ting Oude Hollandse Kerken, en voorzitter van de landelijke stichting Monumentenwacht. rende eerdere vergaderplaats naast de Wee- zenzaal die op het zelfde erf gelegen was in een voormalige stolphoeve. Twee rijen ban ken voor de mannen langs de wanden van de rechthoekige kerkzaal rondom, de oud-hol- landse stoelen voor de vrouwen op de met wit zand bestrooide vloer bieden een aan trekkelijk interieur. Onder het in 1880 van de Hervormde gemeente te Edam aangekochte Flaes-orgel - voordien stond er in de Doops gezinde Zuider Vermaning geen orgel - be vindt zich de prachtige consistoriekamer met fraaie betimmering en schoorsteen met Zaan- se tegels. Helaas is de Weezenzaal in de loop van de vorige eeuw tot kosterij verbouwd waarbij veel authentieks van het tot 1884 in gebruik gebleven wees- en armenhuis verlo ren ging. Zuidelijke wand van de 15de-eeuwse, éénbeukige kruiskerk van Beets. De restauratie werd 2 jaar geleden voltooid. In de kleine houten toren een uit 1650 daterende klok van de gebroeders Hemony. Door het aanbrengen van een verdieping in het koor ontstond de raadzaal van Beets, thans van de Gemeente Zeevang, (foto Rijksdienst Monumentenzorg) Het schip van de éénbeukige kruiskerk te Beets werd in de eerste helft, het transept en koor in de tweede helft van de 15de eeuw gebouwd; in de kleine houten toren hangt een uit 1650 daterende klok van de gebroe ders Hemony. Naturalistisch geschilderde planten sieren het houten, tongewelf, sterk gelijkend op de schilderingen in de kerk van Schermerhorn uit 1636. In de tweede helft van de 17de eeuw werden koor en transept gescheiden van de kerkzaal door een schei dingswand met opmerkelijke beschildering in mahonie- en rozenhout, waartegen de preekstoel met doophek zijn geplaatst. In het koor is een verdieping aangebracht waardoor een fraaie bovenruimte ontstond, aanvanke lijk raadzaal van de gemeente Beets, thans van de gemeente Zeevang en nog steeds als zodanig in gebruik. De benedenruimte is als gemeentezaal voor kerkelijke samenkomsten in gebruik. De restauratie van deze kerk werd twee jaar geleden voltooid; kort na de overdracht aan de Stichting werd het gerestaureerde Flaes- orgel weer officieel in gebruik genomen. De Hervormde kerk van Hensbroek werd in !657 in gothische trant gebouwd; het kerkge bouw telt zes traveeën en heeft een vijfzijdig gesloten koor waarin het middelste koorven ster, waartegen de preekstoel uit 1631 ge plaatst is, ontbreekt. Rond 1900 is de kerkzaal verkleind door de houten afscheidingswand tussen tweede en derde travee te plaatsen, waartegen het orgel oostwaarts werd verplaatst; deze eerste twee traveeën werden toen ingericht als dienst ruimten. Deze hokkerige inbouw heeft de reusachtige stichtingssteen van twee bij twee en een halve meter die herinnert aan de eer ste steen-legging door de zoon van admiraal Jacob van Wassenaar, heer van Obdam, die binnen tegen de torenmuur is geplaatst, aan het zicht onttrokken. De Kwadijkse rechthoekige zaalkerk uit 1836 is het jongste monument dat in eigen dom aan de Stichting toebehoort; een een voudig kerkgebouw met zes traveeën en voorzien van een simpele houten dakruiter. Alleen de 17de-eeuwse preekstoel, omgeven

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 14