Orgelherstelplan voor tienjaar Evenementen Agenda Heemschutdag 1984 Markerwaard Keppelsche Ijzergieterij 145 jaarverslag over 1983. 'We zien zowel een teloorgang van ons monumentenbestand als de bedreiging van vakmanschap en werkge legenheid in de restauratie-sector. Het geven van injecties met extra gelden mag de illusie wekken de geneeskunst te beoefenen, de on zekerheid of en wanneer zij zullen worden toegediend maakt de prognose dubieus en doet ons verzuchten dat preventie toch beter ware geweest.' De tweede - ook in het jaarverslag genoem de - schaduwzijde is dat deze manier van geld geven de Groninger Stichting dwingt tot 'management by explosion'. 'De planmatige ontwikkeling, waarbij in een reeks van jaren een aantal werkzaamheden zorgvuldig wordt voorbereid en uitgevoerd, moet nu wedijve ren met een in menig opzicht geïmproviseerd beleid ten behoeve van de bijzondere werk gelegenheidsprojecten, die op korte termijn tot uitvoering behoren te komen en boven dien hun eigenaardige eisen stellen', aldus voorzitter De Olde in het jaarverslag. In de kerk van Middelbert voegt de heer Niemeijer daar aan toe: 'Om een goede planning van werkzaamheden te kunnen maken, is het be langrijk nauwkeurig te weten waaraan het bij elke kerk schort. Van belang in dit verband is de Monumenten wacht, die er met uit rusting en ervaring borg voor staat, dat tijdig aan de bel wordt getrokken zodat we van groot leed ofwel achterstallig onderhoud ver schoond blijven.' Hoe het ook zij, de Stichting Oude Gronin ger Kerken heeft voorlopig haar handen vol aan het 'bijhouden' van gerestaureerde ker ken en de organisatie van nieuwe projecten. Op het ogenblik wordt hard gewerkt aan de restauratie van de kerken in Godlinze, Mid- wolde en Niehove. De restauratie van de Tolbertse kerk staat voor de deur, terwijl verwacht wordt dat dit jaar ook nog kan worden begonnen in Oos- ternieland. De Stichting Oude Groninger Kerken be zit een aantal orgels van monumentale waarde. Naast erkende topstukken als de Schnitgerorgels in Eenum en Godlinze of het in hoofdzaak nog middeleeuwse orgel in Krewerd zijn er ook, die ten onrechte minder roem verwierven. Daaronder be vinden zich enkele gaaf bewaard geble ven orgels uit de vaak verguisde 19de eeuw, die de aandacht in hoge mate ver dienen zoals de orgels van Van Dam in Garnwerd, van Lohman in Zuidwolde en van Van Oeckelen in Saaxumhuizen. De curieuze, maar zonder aarzeling te be schermen instrumenten in Midwolde en Niehove, die van een vier eeuwen lange wordingsgeschiedenis getuigen, vormen een andere groep. 'Deze gevarieerde rijk dom vraagt een beleid dat recht doet aan de waarde ervan', zo zegt het bestuur van de Stichting in het jaarverslag over 1983. Zij voegt er aan toe, dat zij dit beleid nadrukkelijker dan tevoren vorm wil ge ven. Op grond daarvan is nu naar analo gie van de meerjarenplanning voor de kerken ook een orgelherstelplan voor de komende tien jaar aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg voorgelegd. Studiegids met bouwplaten. Zie hiervoor de rubriek 'Nieuws uit de Provincies, Groningen'. Een van de gaaf bewaard gebleven orgels uit de 19de eeuw in Groningen is dit orgel van Van Dam in Garnwerd 17 augustus Excursie Aannemingsbedrijf Nico de Bont: St. Jan in 's-Hertogenbosch 8 september Heemschutdag in Drenthe 15 september Excursie Aannemingsbedrijf W. M. T. Thijssen Co. B.V.: Oosterkerk, Amsterdam 28 september Regionale Ledendag (Paleis Het Loo) 29 september Regionale Ledendag (Noord-Holland) in Naarden 29 september Regionale Ledendag (Limburg) Zuid-Ooste lijk: o.a. Rolduc. 13 oktober Regionale ledendag (Utrecht) in Wijk-bij- Duurstede Zaterdag 8 september, de dag van Stoppel- haene (het Drentse oogstfeest), vindt de jaar lijkse ledenexcursie plaats in DRENTHE. (Zie voor programma het juni-nummer van Heemschut.) De officiële sluitingsdatum is 29 augustus; zij die zich nog niet opgaven en graag mee willen worden verzocht telefo nisch te informeren of er nog plaats is, waar na aanmelding per giro-overschrijving op nr. 124326 t.n.v. Heemschut Amsterdam kan geschieden. Tel. 020 - 22 52 92. De kosten bedragen 35,- voor leden, 40,- voor introducé(e)s, 17,50 voor jon geren tot 25 jaar. Deelnemersbewijzen worden begin septem ber toegezonden. Bij het artikel over dit onderwerp in ons juninummer blz. 120 werden de antece denten van de schrijver niet correct ver meld. Ir. J. Keuning is medewerker voor waterzaken bij de Stichting Natuur en Mi lieu, te Utrecht. In het artikel Unieke gieterij bestaat niet meer (pag. 106 juninummer) is een voor de weergave van de gang van zaken be langrijke zinsnede weggevallen uit de tweede zin na de tussenkop AROB-proce- dure. Deze zin moet als volgt luiden: Cu rator mr. Winters is een arob-procedure begonnen tegen de plaatsing op de monu mentenlijst. Hij ziet dit als een belemme ring bij de eventuele verkoop. -*

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 13