144 geschiedenis van de Groninger kerkebouw gegeven. Daarnaast gaat een standcommissie in de zomermaanden bijna wekelijks op stap om tentoonstellingen te organiseren en op tal van bijeenkomsten van anderen acte de pré- sence te geven. GELDMIDDELEN Zoals gezegd wordt een belangrijk bedrag voor het werk van de Groninger Stichting bijeengebracht door contributies en giften van donateurs. Na aftrek van de kosten van publicaties en propaganda is dit bedrag be stemd voor de bekostiging van het eigen aan deel in de subsidiabele restauratiekosten en verder te verrichten onderhoud. Restauratie subsidies van Rijk en Provincie worden ver strekt volgens de gebruikelijke verdeelsleutel 80 - 10%. Daarbij wordt 2% gevoegd van het J. B. Scholtenfonds, zodat 8% van de subsidiabele kosten voor rekening van de Stichting komt. De niet-subsidiabele kosten komen daar dan nog eens bij. Per jaar reserveert het ministerie voor WVC 400.000 gulden; dit resulteert in een verwer kingssom van 500.000 gulden per jaar. Met de donateurscontributies is de eigen bijdrage voor het normale onderhouds- en restauratie programma te dekken. Bij incidentele extra restauratie-subsidies (bijvoorbeeld uit een werkgelegenheidsprogramma) moet op een andere wijze worden geprobeerd de eigen bijdrage bijeen te krijgen. Daarvoor wordt dan niet alleen een beroep gedaan op dona teurs, maar ook op plaats- en streekgenoten, fondsen en bedrijven. Soms leidt dit tot aar dige initiatieven. Zo wordt er in Saaxumhui- zen jaarlijks een rommelmarkt georganiseerd die de continue herstelwerkzaamheden aan de kerk in deze plaats voor een belangrijk deel mogelijk maakt en bracht een service club enige tijd geleden rode en witte wijn op de markt onder de alleszeggende naam 'La Ook voor eigentijdse evenementen is er plaats in de gerestaureerde Kerken van de Stichting Oude Groninger Kerken Sr vieille Eglise de Midwolde'. Ook ten behoe ve van de plaatselijke kerk bracht de plaatse lijke gemeenschap in Godlinze met 120 ge zinnen ruim 10.000 gulden bijeen! GEBRUIKEN De planning van de restauratie-werkzaamhe den is naast het bij elkaar zien te krijgen van de benodigde gelden niet het grootste pro bleem van de Stichting. 'Of eigenlijk moet ik zeggen: dat is nü niet meer het grootste pro bleem' zegt de heer De Olde. 'Ging het er in de eerste tien jaar van het bestaan van de Stichting alléén om van niets iets te maken, nu moeten we er bovendien voor zorgen dat dat iets ook in stand blijft'. 'Dat betekent', zo voegt hij er aan toe, 'dat regelmatig klein en op z'n beurt ook groot onderhoud wordt gedaan. Bovendien moeten de gerestaureer de kerken regelmatig en goed worden ge bruikt: want een niet-gebruikte kerk gaat eer der verloren. In feite zitten we nu met dezelf- Een jaarlijks terugkerende rommelmarkt in Saaxumhuizen maakt voor een groot deel de continue herstelwerkzaamheden aan de kerk in dit dorp mogelijk. (Foto: Ommelander Courant) de problemen als de kerkvoogdijen vroeger. Maar door onze grotere ervaring en het bre dere draagvlak - veel breder dan alleen maar de leden van een kerkgenootschap - kunnen we er gemakkelijker oplossingen voor vinden.' 'Wat het regelmatig gebruiken van de kerken betreft', aldus de heer Niemeijer, 'dat is nog niet zo simpel als het klinkt. Veel kerken leven niet meer zo op het Groninger land. Dat wil zeggen, iedereen vindt dat de kerken moeten worden behouden en veel mensen hebben daar wel geld of inzet voor over. Kerkgang echter is een heel ander ver haal Omdat er vaak op zondag niet meer wordt gepreekt, proberen de Plaatselijke Commis sies van de Stichting iets anders te doen om mensen naar de kerken (van de Stichting) te halen. Zo worden er nogal eens tentoonstel lingen en (koffie-)concerten georganiseerd en worden er reünies gehouden en zelfs pro moties van Groninger wetenschappers. MANAGEMENT BY EXPLOSION Incidenteel ter beschikking komende gelden maken het mogelijk, buiten de meerjaren planning op basis van een half miljoen gul den per jaar, nog extra restauraties uit te voeren. Over dit beleid als zodanig is het bestuur van de Stichting Oude Groninger Kerken niet zo enthousiast, al moet er direct bij worden gezegd dat het resultaat, zoals momenteel de restauraties van de kerken van Godlinze en Midwolde, waarvoor het Rijk ruim drieëneenhalf miljoen heeft uitgetrok ken aan werkgelegenheidsgelden, valt toe te juichen. 'De in tweeërlei zin klemmende situatie is al sedert jaren bekend', zo is te lezen in het

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 12