Stichting Oude Groninger Kerken 143 DOOR NETTIE VAN DOORN 'Kun je nagaan hoe eerlijk de mensen hier zijn', vertelt bestuurslid Th. E. Niemeijer van de Stichting Oude Groninger Kerken als hij ons voorgaat naar de avondmaaltafels in het koor van de kerk in Middelbert. 'Een jaar geleden nu al weer vergat ik mijn paraplu hier in de kerk en nu hangt hij er nog. Niet alleen buiten de kerk is het koud, maar ook binnen de prachtig gerestaureerde muren van het uit de dertiende eeuw stammende kerkje. Dankzij de tot elke hulp bereide kosters vrouw is het in het koor van de kerk wat aangenamer. Als Stichtingsvoorzitter H. G. de Olde later ook aanschuift, zal hij vertellen hoe belangrijk een gelijkmatige temperatuur is voor een gerestaureerde kerk. Voor het zo ver is, vertelt de heer Niemeijer - met veel enthousiasme - over de restauratie-werkzaamheden van dit kleine, ten oosten van de stad Groningen gelegen plaatsje met zijn tweehonderd inwoners. Je zou bijna denken, dat de Stichting Oude Groninger Kerken slechts één kerk en wel die van Middelbert in beheer heeft. Zó nauwkeurig weten beide bestuursleden zich data en feiten te herinneren. Toch is dat geenszins het geval. De Stichting heeft, sinds zij in 1969 in het leven werd geroepen, 38 kerken en torens (twee daarvan zonder de bijbehorende kerk) overgenomen van kerk besturen. Dit, op een totaal van 187 kerkelij ke monumenten in de provincie Groningen. Van de genoemde 38 kerken en torens zijn er op het ogenblik 14 geheel gerestaureerd en 9 zijn zodanig gedeeltelijk hersteld, dat grotere restauraties voorlopig niet nodig zijn. Van drie andere is de totale restauratie onlangs begonnen en de plannen voor het herstel van nog eens vijf kerken liggen klaar. DONATEURS De Stichting werd vijftien jaar geleden opge richt om de belangstelling voor de histori sche kerkgebouwen in de provincie Gronin gen te bevorderen én deze kerken in stand te houden. Een streven, waar veel geld mee is gemoeid. Totnutoe is er al zo'n 13 miljoen gulden geïnvesteerd in de vaak in een bedenkelijke staat van onderhoud verkerende kerken op het Groninger platteland. Dat veel mensen er wel iets aan is gelegen het verval van oude kerken tegen te gaan en soms zelfs voor afbraak te behoeden, blijkt uit het grote aantal donateurs: ruim 6000. Als tegenprestatie ontvangen deze viermaal per jaar het tijdschrift 'Groninger kerken' met kunsthistorische bijzonderheden en actu eel nieuws over de kerken in de provincie Groningen. Ook worden zij uitgenodigd voor de kerketochten, die driemaal per jaar worden gehouden in deze provincie, maar ook daarbuiten. Om nog meer mensen te interesseren voor het donateursschap worden er regelmatig lezingen (mét dia's) over de Herstelwerkzaamheden aan de kerk in Adorp. (Alle foto's Jan Hovinga, Zuidlaren). Een oude Groningse kerk in Oostum samen met een boerderijtje op één terp. Een typisch Gronings landschapsbeeld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 11