i ft JS m AANNEMERS PRESENTEREN ZICH Excursie In de restauratiesector vormen de aanne mersbedrijven een onmisbare schakel. Om hun activiteiten iets meer in het zoeklicht te plaatsen en daarmee de uitvoerders van dat gene waarmee het voortbestaan, restauratie en onderhoud van ons architectonisch erf goed wordt bevorderd, aan het woord te laten - daarvoor is deze nieuwe rubriek be doeld. De opzet is wetenswaardigheden over telkens een of meer aannemersbedrijven kort te schetsen om vervolgens in samenwerking met de opdrachtgever en architect leden van Heemschut (regionaal) in staat te stellen een in restauratie verkerend project te bezichti gen. Als eerste komt hiervoor in aanmer king: het z.g. Blaeu Erf-blok, restauratie object van JURRIËNS SINDS 1894 Het oude vakmanschap is altijd geworteld geweest in de traditie van ons bedrijf. Het restauratie-aspect heeft steeds een belang rijke plaats ingenomen. De heer H. J. Jur- riëns (41), directeur van Aannemingsbedrijf H. J. Jurriëns B.V. (250 medewerkers), wijst daarbij op de eigen timmerfabriek, steenhouwerij en smederij. Het werken met natuursteen speelt vooral bij het restaureren een grote rol. Denk aan het herstel van de Grote of St. Laurenskerk te Rotterdam, de Nieuwe Kerk te Amsterdam en de vijf Utrechtse Binnenstadskerken met de trotse Dom als belangrijk monument. Donderdag 24 mei a.s. wordt de rondleiding gehouden door medewer kers van Jurriëns en het Bouwbureau van de Amsterdamse Maatschapplij tot Stadsherstel NV. Het adres van het te bezoeken project het z.g. Blaeu Erf-blok is Nieuwezijds Voorburgwal 87 t/m 95. Na voltooiing van de eerste fase (nrs. 97 en 99) in 1983 wordt nu gewerkt aan de overige 5 panden met bijbeho rende panden in de St. Nicolaasstraat. Over de bijzondere werkwijze waarop deze restauratie van door zwam uiterst bouwvallig geworden monumenten tot stand komt zal eerst een toelichting worden gegeven met dia's, waarna een rondgang door de percelen volgt. Aanvang: 16,30 uur Einde: ca. 18.30 uur Verzamelen: Nieuwezijds Voorburg wal nrs. 87 t/m 95. Maximaal aantal deelnemers: 50 per sonen. Deelname uitsluitend na telefonische aanmelding. Tel. 020-22 52 92. Van heel andere orde is bijvoorbeeld de res tauratie van de Zeesluis (1745) in de garna- lenhaven van Termuntenzijl tot een functio neel monument. Weldra begint het bedrijf met de herstelwerkzaamheden van de grote neogotische kerk van Nes a.d. Amstel en met de restauratie van de bekende Basiliek van Oudenbosch. Ook de restauratie van woonhuismonumen ten neemt in het bedrijf een belangrijke plaats in (men denke aan Stadsherstel). - Is er voldoende belangstelling voor de specialismen van het oude ambacht? Bevre digende toevoer van jong bloed? Jurriëns: 'In dat opzicht maken wij ons geen zorgen. In samenwerking met de Stichting Vakgroep Restauratie zijn stimulansen ont wikkeld. Vakopleiding voor L.T.S. school verlaters, die beslist succesvol zijn gebleken. Daarbij is continuïteit in de restauratie van beslissende betekenis. Er zijn constructieve maatregelen van buitenaf in voorbereiding, zoals het Nationaal Monumentenfonds en gelden via een 'terugploegregeling' in de bouw in het kader van de werkloosheidsbe strijding. De aan tijd gebonden subsidies leggen echter beperkingen op en de regelingen op langere termijn blijven een groot vraagteken. Het grote knelpunt is in feite hoe met geringe middelen meer mensen op de werkvloer te houden. Het algemene beeld van de huidige economie leidt bij herhaling tot een pas op de plaats. Opdrachten en geld voor restauratie, zijn essentieel. De problematiek in de restauratiesector is uiteraard oneindig veelzijdiger, dan deze gro ve aanduiding aangeeft.' Jurriëns: 90 jaar restauratie-ervaring op - overwegend - het brede veld van het vader landse erfgoed. Met zijn hoofdkantoor in Utrecht en ondersteunende vestigingen in Amsterdam, Groningen en Zeist. 75 Bezoek aan z.g. Blaeu Erf-blok (tweede fase) Nieuwezijds Voorburgwal 87-95. Foto J. v.d. Veen «f

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 33