Gemeentelijke aanpak grote monumenten De Dienst Openbare Werken heeft in de loop der jaren een aantal monumentale gebouwen hersteld en gerestaureerd. TORENS Een belangrijke categorie monumenten in gemeentehanden vormen de torens. In 1810 is nl. het eigendom en beheer van de torens gescheiden van de kerken en overge gaan naar de gemeente, vanwege burgerlijke functies zoals brandwacht, tijdsaanduiding enz. die de torens hebben. De torens zijn in beheer en onderhoud bij Openbare Werken. Het zijn de Westerkerkstoren, Zuiderkerks- toren, Noorderkerkstoren, Oosterkerkstoren en de Hervormde Kerkstorens van Sloten, Nieuwendam, Ransdorp, Holysloot en Zun- derdorp. De Montelbaanstoren, de Munttoren en de Schreierstoren werden torens door het bou wen van spitsen op verdedigingspoorten. Gebleken is dat als regel om de 18 jaar met een grote onderhoudsbeurt per toren kan worden volstaan. De toren wordt in de stei ger gezet, de loodbekleding losgenomen, de DOOR A. J. VAN IERSEL* houtconstructie geïnspecteerd en zonodig hersteld of vernieuwd. Het schilderwerk wordt compleet opgezet. Ook onderhoudt de Dienst de in de genoem de torens aanwezige uurwerken, speeltrom- mels en carillons. POORTEN Amsterdam heeft 2 poorten: de Muider- poort, waar de Dienst een kantoor heeft in gericht voor het bureau voor internationale belastingdocumentatie en de Willemspoort, ook wel Haarlemmerpoort genoemd, de poort welke bij de intocht van Koning Wil lem II in 1840, is onthuld. De plannen tot herstel van de Haarlemmerpoort en de in bouw van een woning en een aantal z.g. HAT-eenheden zijn in samenwerking met Volkshuisvesting, tot standgekomen en zul len medio '84 worden uitgevoerd. KERKEN Restauraties van omvang in opdracht van het Gemeentelijk Grondbedrijf zijn die van de Zuiderkerk en de Oosterkerk; beide kerken zijn voor 1per stuk gekocht van de Her vormde Gemeente. Nu het Zuiderkerkhofpleintje zijn voltooiing nadert, is voor de Nieuwmarktbuurt weer een periode afgesloten waarmee iedereen best tevreden zal zijn. Vermeldenswaard is dat bij het herstel van het dak van de Oosterkerk voor het eerst in Amsterdam een nieuw materiaal is toege past: de goten zijn in nauw overleg met het Gemeentelijk Bureau en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in roestvrij staal uitge voerd, omdat lood, gedurende eeuwen de geëigende afdekking, veel onderhoud vergt. Na het gereedkomen van de restauratie van de Oosterkerk is daarin begonnen met de inbouw van een functioneel wijkcentrum voor de oostelijke eilanden, dat eind 1984 gerealiseerd zal zijn. De Hoofdafdeling Bouwkunde van de Dienst Openbare Werken heeft voor het ontwerp opdracht verleend aan architect S. v. Rhijn, met wie in nauwe sa menwerking het project wordt gerealiseerd. Eveneens is de romprestauratie van het Sy- nagögencomplex aan het Jonas Daniël Meierplein en Nieuwe Amstelstraat, bijna voltooid. Het Synagogencomplex was in de oorlogsja ren geheel leeggesloopt voor het stoken van de kachels, en verkeerde in deplorabele toe stand toen het complex gemeenteeigendom werd. In nauw overleg met het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, alsmede architect J. Schipper is de restauratie ter hand geno men, waarbij de onder andere in het verleden omhooggebrachte koepel weer op zijn oude hoogte is teruggebracht. Metselwerk aan ge vels is hersteld en opnieuw gevoegd. Kap- spanten zijn hersteld en ook hier werden roestvrij stalen goten toegepast. De Willemspoort of Haarlemmerpoort, één van de twee laatste poorten van Amsterdam. Met de restauratie zal medio 1984 worden begonnen, in samenwerking met de Dienst Volkshuisvesting. A. J. van Iersel is technisch hoofdambtenaar bij de Dienst Openbare Werken

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 29