X Algemene vergadering 1984 Heemschut restauratie werkplaatsen voor vrijwilligers in samenwerking met de N.J.B.G. 65 luxe dan wel als een noodzakelijkheid be schouwd. Sinds het staatssecretariaat van Schaefer staat de restauratie meer in het te ken van de sociale volkshuisvesting. In gangspartijen, gesneden bovenlichten, kroonlijsten en noem maar op, krijgen het karakter van bouwprofielen, (vooral casco restauratie). Bij een speurtocht over de Keizersgracht en de Herengracht in Amsterdam heb ik vastge steld - aan de hand van het Grachtenboek van Caspar Philips, dat er ongeveer 375 me ter lengte aan attiekornamenten ontbreekt, ondanks het feit dat vele betrokken huizen redelijk zijn gerestaureerd'. TOEKOMSTVISIE - Hoe ziet hij in deze tijd de toekomst van dit specifieke restauratievak? Hans klopt zijn pijp uit. 'Ik heb nu één vakman in dienst. Hoeveel zouden hier kunnen werken? Dit vak heeft een eigen invalshoek in de restauratie, het kan daardoor het beste de projecten signale ren. Momenteel zijn er in ons land nog 15.0 ambachtslieden met een gerichte deskundig heid. Om die groep toekomst te geven is er een jaarlijkse omzet nodig van 15 miljoen gulden'. DEN HAAG EN JERUZALEM Het gaat overigens niet alleen om wat men achteloos 'randwerk' zou kunnen noemen. Het atelier heeft een opmerkelijke actieradi us. Voorbeelden: samen met Italiaanse res taurateurs heeft het de koepel van de Al Aksa-moskee op de Tempelberg in Jeruza lem hersteld. Voorts is er gewerkt aan de Trèveszaal en de De Lairessezaal aan het Haagse Binnenhof, en daar niet alleen. Ten slotte merkt Hans dit op: 'De situatie blijft aansporen tot het zoeken naar een eigen identiteit, een eigen weg in de monumentenbescherming en de restauratie.- Stellig leeft de gedachte, dat het erudiete ambacht een waarde vertegenwoordigt, die enerzijds niet buiten een taak in de restaura tie kan, maar anderzijds in de belangstelling ligt van andere maatschappelijke sectoren dan de monumentenzorg. Voorlopig is nood zakelijk dat tenminste aanvaard wordt dat onze functie bij het restaureren een elemen taire is, waarmee een stabiel economisch draagvlak bereikt wordt, dat studie, onder zoek en oefening mogelijk maakt; dit am bacht als kind van de monumentenzorg. En dat daarbij - heel belangrijk - de financie ring van het werk een eigen plaats krijgt tussen de bestaande subsidieregelingen. Het is daarom vooral de overheid, die het erudie te ambacht in de restauratie de middelen moet aanreiken tot verdere emancipatie. Maar dan moeten alle betrokkenen daar wel daadwerkelijk achterstaan! Bemoedigend is dat recentelijk de N.C.M. besloten heeft de Monumentendag 1985 te wijden aan het thema 'Het ambacht in de restauratie', terwijl Icomos dit thema voor dat jaar heeft overgenomen'. Jan Roelfs Sr. Aan de leden en donateurs van de Bond Heemschut wordt medegedeeld, dat de jaarlijkse algemene vergadering van de vereniging zal worden gehouden: Zaterdag 12 mei a.s., om 10.30 uur in het stadhuis te Zwolle. Een afzonderlijke oproep zal niet worden verzonden. Ter vergadering wordt de agenda met de bijbehorende stukken aan de aanwezigen uitgereikt. Zij, die de agenda met bijlagen van te voren wensen te ontvangen kunnen deze vóór 5 mei a.s. aanvragen bij het secretariaat van de Bond Heemschut. De agenda omvat o.m. de behandeling van het verslag over het verenigingsjaar 1983, de rekening en verantwoording over het boekjaar 1983 en de begroting voor 1984. Na de afhandeling van de agenda en een LUNCHPAUZE VAN 13 TOT 14 UUR, zal de restauratiearchitect P. L. de Vrieze, technisch adviseur van onze vereniging in de provincie Groningen, in een van de gerestaureerde kerken van Zwolle, een inleiding houden over restauratie, gebruik en beheer van monumentale kerkgebouwen. Daarna zal, onder deskundige leiding, een stadswandeling worden gemaakt. Uw aanwezigheid zal bijzonder op prijs worden gesteld. Het dagelijks bestuur, G. K. J. M. Hamm, voorzitter Ook in 1984 worden door Heemschut en de Ned. Jeugdbond voor de Bestudering van de Geschiedenis enige restauratiekampen georganiseerd. Het betreft de onderstaande objecten: object tijdvak max. aantal deeln. - Ijskelder te Doorwerth 15-28 juli 6 - Stadsmuur te Wageningen 15-28 juli 14 - Buitenplaats Voorstonden bij Zutphen 5-18 augustus 16 - Boerderij Béulakerpad te St. Jansklooster (Ov.) 8 - Steenoven te Zevenaar 5-18 augustus 10 - Ornamenten van monumentale 15-28 juli 8 oude begraafplaats te Hilversum 5-18 augustus 8 Deelnemersprijs 175, Hierin begrepen overnachtingen, maaltijden, W.A.-verzekering, excursies en lezingen. Leeftijd min. 17 jaar' Aanmelding vóór 1 mei 1984 bij Heemschut: Nieuwezijdskolk 28, 1012 PV AMSTER DAM. Tel. 020-22 52 92. Mw. P.A. Hengeveld Na aanmelding wordt een definitief opgaveformulier met nadere objectinformatie toege zonden. Opgave wordt in volgorde van binnenkomst behandeld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 23