1 1 62 stad van Amsterdam. Plannen om ook in andere steden actief te gaan restaureren zijn behoudens één pand in Haarlem tot nu toe nooit gerealiseerd. In de afgelopen 28 jaar is het beleid steeds gericht geweest op aankoop en restauratie' van panden die van belang waren vanwege hun belang binnen de stedebouwkundige structuur. Gedacht moet daarbij worden aan hoekpanden, die na restauratie vaak een uit stralingseffect hebben naar twee kanten. Meermalen kwam door de restauratie van een dergelijk bouwproject een proces op gang dat uiteindelijk leidde tot regeneratie van een hele straat. Bij de aankoop wordt vooral op dit laatste de nadruk gelegd. Naast het gegeven dat het pand moet voorkomen op de monumenten lijst wordt vaak getracht panden te verwer ven in gebieden waar een regeneratieproces niet of nauwelijks op gang komt. Verder wordt uiteraard geprobeerd panden aan te kopen gelegen naast panden die reeds eigen dom zijn van de maatschappij, maar nog op restauratie wachten. Door vergroting van het bouwproject kunnen de prijzen per eenheid immers dalen. Momenteel bezit de maatschappij zo'n 280 panden in de binnenstad van Amsterdam waarvan ongeveer 165 zijn gerestaureerd. Tegen de verwachting en verdrukking in, is het Stadsherstel gelukt het restauratievolume de laatste jaren flink op te voeren. Momen- Egelantiersgracht 66-70. Deze 'drieling' behoorde tot de eerste eigendommen van de Stichting Diogenes. (Foto Maarten Brinkgreve) teel is de restauratie van het Blaeu Erf-pro- ject aan de Nieuwezijds Voorburgwal, nabij de Nieuwe Kerk, in zijn laatste fase. Als daar in het voorjaar van 1985 de laatste wo ning wordt opgeleverd zullen er maar liefst 31 wooneenheden zijn gerealiseerd; 22 hier van zijn zogenaamde HAT-eenheden. Daarnaast echter zijn er momenteel her en der in de stad zo'n 14-tal restauraties in uit voering. Opvallend is dat Stadsherstel in Amsterdam in tegenstelling tot talloze Stads- herstellen in den lande, zijn werkzaamheden niet behoeft in te krimpen, maar nog volop zijn restaurerende taak kan vervullen. Dat Stadsherstel ook bij zijn aandeelhouders het volste vertrouwen geniet bleek onlangs toen bij een aandelenemissie binnen de ge stelde termijn het aandelenkapitaal kon wor den verhoogd van 28'h tot 36 miljoen gulden. Voor de verhuur van de panden komt in principe iedereen in aanmerking. Doordat de toeloop op de wachtlijst te groot werd moest worden besloten deze slechts één maand per jaar (juli) open te stellen voor nieuwe aspi rant-huurders. Bij het 25-jarig jubileum in 1981 werd de Vereniging Vrienden van Stadsherstel opge richt, omdat men regelmatig werd gecon fronteerd met mensen die de maatschappij wilden begunstigen. Aangezien in principe alleen banken, verzekeringsmaatschappijen e.d. aandeelhouder kunnen worden, moest op dergelijk verzoeken altijd negatief wor den gereageerd. Dat nu reeds meer dan 250 mensen lid zijn van deze vereniging is een duidelijk bewijs dat Stadshèrstel ook in deze tijd de sympa thie van velen heeft. STICHTING DIOGENES Toen in het voorjaar van 1960 het pand le Tuindwarsstraat 19 dreigde te worden ge sloopt besloot een aantal mensen, onder de bezielende leiding van Geurt Brinkgeve een stichting op te richten waarin dit pand en vele andere zouden kunnen worden onderge bracht en gerestaureerd om het zodoende van een dreigende ondergang te redden. Men besloot de gerestaureerde panden be schikbaar te stellen als atelier en woonruimte voor kunstenaars. Juist voor deze categorie is woon- en werkruimte moeilijk te vinden, vanwege de ontbrekende geluidsisolatie, iets waaraan juist bij deze groep hoge eisen moe ten worden gesteld. In 1962 besloot men daarnaast tot de oprich ting van de vereniging Vrienden van Dioge nes, met het doel om door middel van een doelgerichte publiciteitscampagne te zorgen vöor een vaste groep van vrienden, waardoor de inkomsten minder van incidentele giften afhankelijk zouden zijn. In 1967 begon deze vereniging met de uitga ve van het blad De Lamp van Diogenes. In 1975 kwam een fusie tot stand met de Vere- Singel 261-263-265 van de Stichting Aristoteles. Voorbeeld van de noodzaak om door restauraties van huizen met een uiteenlopende karakteristiek het stadsbeeld levendig te houden. (Foto Maarten Brinkgreve) JMffl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 20