Heen^scliut ii) akfie ML HèJ Rijswijk Na jarenlang leegstand en verwaarlozing is het Huis Hoornwijk aan de Vliet, voor het behoud waarvan Heemschut zich inzette, voor 2 miljoen gerestaureerd. Jarenlang was de toekomst onzeker, maar nadat de gemeente een huurder had gevonden, werd het zinvol geacht de restauratie te beginnen. Het voorhuis van Hoornwijk, ontstaan in de late 18de eeuw, is uniek vanwege zijn klas siek voorkomen met portico en fronton. De ze 'neo-classicistische' elementen werden tot dan slechts toegepast bij tuinhuizen en von den hun weg naar openbare gebouwen en grote woonhuizen pas na de prijsvraag voor het stadhuis van Groningen in het laatste kwart van de 18de eeuw (in het prijsvraag programma voor dit stadhuis was een open portico nl. een voorwaarde voor de ont werper). Door de slechte staat waarin het gebouw verkeerde, moesten tijdens de restauratie ori ginele gevelornamenten - ook die van de voorgevel - vervangen worden. De zandste nen beeldengroep is wel origineel. Het huis Hoornwijk te Rijswijk, vóór de restauratie: voorbeeld van één van de weinige laat-18de-eeuwse villa's met open portico en empire interieur. Jammer genoeg kon het niet in zijn totaliteit behouden blijven, omdat door geldgebrek alleen het exterieur weer in de oude staat kon worden teruggebracht. Foto: Rijksdienst Monumentenzorg, Zeist. De gietijzeren raamhekken, door souvenir ja gers geroofd, werden wegens geldgebrek vervangen door beschilderde kunststofhek ken, een aanpak waarbij vraagtekens gezet kunnen worden. Het interieur verloor de in zeer slechte staat verkerende Empire stucplafonds, lambrize- ringen en schoorstenen. Door geldgebrek werden deze vervangen door geprefabriceer de elementen. Juist dit laatste is zeer te be treuren: Aangezien er aan het einde van de 18de eeuw wegens de toen heersende econo mische depressie weinig grote herenhuizen werden gebouwd, is een dergelijk van bin nen èn van buiten verfraaid Huis als Hoorn wijk heel bijzonder. We zouden daarom juist zuinig moeten zijn op alle onderdelen van de slechts enkele exemplaren die uit deze perio de met zijn geringe bouwactiviteit zijn over gebleven. Hoe het ook zij, ondanks een aantal negatie ve aspecten aan deze restauratie is het ver heugend, dat Hoornwijk weer een bestem ming heeft en dat dit langs het water gelegen landhuis bewaard kon blijven. Roermond Wij maken ons ongerust over de plannen tot herinrichting van de Teeken- annex Am bachtsschool aan de Godsweerdersingel tot politiebureau, die naar zich laat aanzien tot verregaande ingrepen in dit dubbelcomplex lijken te voeren. Met name de volgende punten baren ons grote zorgen; zo schreven we B. en W.: - Het amoveren van de Ambachtsschool, welke geheel in samenhang met de Teeken- school is opgetrokken en daarmee een zeef bijzonder dubbelcomplex vormt. Men lijkt bij dit plan voorbij te gaan aan de historische en architectonische waarde van dit onder deel, ontworpen door de Roermondse stad sarchitect L. H. Luijten. Met name de fraai gemetselde, overhoeks geplaatste uitkragende schoorsteen, het typi sche achthoekige torentje en de in die tijd veel toegepaste, afgeronde hoeken geven de Ambachtsschool een bijzonder silhouet. - Het al te ingrijpend renoveren van de Teekenschool, zoals het wegbreken van de schitterende Berlage-achtige trappenhal en het inbouwen van drie verdiepingen, zonder het behoud van de schaal van de gangen. Hierdoor zou de 'organische' samenhang tussen 'binnen' en 'buiten' verloren gaan. Het is zeer wel mogelijk een extra verdieping in het gebouw aan te brengen, zonder de fraaiste onderdelen ervan te vernietigen, zo kwamen wij tot de conclusie na een techni sche analyse van het gebouw. (Wij wezen er overigens op dat, mocht ten behoeve van het creëren van meer ruimte het inbouwen van een extra verdieping overwogen worden, dat deze overwegingen dan wel haaks staan op de stelling dat de Ambachtsschool gesloopt zal moeten worden, omdat er een overschot aan ruimte zou zijn!) Van onze zijde werd aangeboden B. en W. nader te adviseren op grond van het door ons globaal geschetste alternatief. Het gaat er per slot van rekening om om zoveel mogelijk van dit waardevolle dubbelcomplex te behouden, waar geheel artistiek en politiek Roermond van rond de eeuwwisseling het zijne aan bij gedragen heeft. Daarom dient bij de herbe stemming van de Teeken- annex Ambachts school een zo zorgvuldig mogelijke afwe ging van alle belangen plaats te vinden. OhéenLaak In verband met het feit dat de ruïne 'de Walborg' (zie het uitvoerige artikel over de ze ruïne en zijn omgeving in ons januarinum mer) dreigt te worden afgevoerd van de lijst van beschermde monumenten, uitte de Bond zijn bezwaren daartegen bij de Monumenten- raad, het adviescollege in deze van de Minis terie van W.V.C. (Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur). De Walborg vormt een belangrijk historisch gedenkteken voor het eiland in de Maas waarop de ruïne gelegen is. Hoewel de ge meente Ohé en Laak zich in deze kwestie, wegens het ontgrindingsbeleid van de pro vincie, op overmacht beroept, zijn ons in ziens in de gedachtengang van de gemeente toch wel enige nuances aan te brengen. In het bijzonder wezen wij op het gevaar van precendentwerking indien aan het argument van ontgrindingen een allesoverheersend be lang wordt toegekend. 44

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 24