Rijksbudget Monumentenzorg Boeken 1 In memoriam Jaap Oranje Regelmatig bereikt ons de vraag hoe veel geld er nu precies beschikbaar is voor monumen tenzorg. Dat is niet zo'n gemakkelijk te beantwoorden vraag, omdat op verschillende begrotingsposten geld voor monumenten voor komt en de grootte van al deze geldstromen nogal eens gewijzigd wordt. De NCM (Stichting Nationale Contactcom missie Monumentenbescherming) heeft de cijfers eens op een rijtje gezet. Onder de kop Meevaller voor de monumentenzorg tref fen we in het decembernummer van het NCM-nieuws de volgende informatie aan: 'Voor 1984 zal een aanzienlijk hoger bedrag voor monumentenrestauraties en onderhoud beschikbaar zijn dan de laatste jaren het ge val geweest is. In de op Prinsjesdag ingediende begroting voor Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur was het budget van 175 min. van 1983 al verhoogd tot 210 miljoen. Tijdens de be grotingsbehandeling in de Tweede Kamer kon minister Brinkman daar nog eens 33 miljoen aan toevoegen. Daarmee kan een bouwproduktie van 730 miljoen worden gehaald en een werkgele genheid van ruim 6100 mensjaren. Dat is 1600 arbeidsplaatsen meer dan in 1983. Minister Brinkman heeft daarmee getoond dat het hem ernst is met de prioriteit die hij aan de monumentenzorg wil geven. Hij ver dient daarvoor alle lof! De vreugde is echter maar van korte duur, want de verhoging van het begrotingsbedrag is maar tijdelijk. In twee jaar tijd zal deze weer worden gehalveerd en staan de restau ratiebouwvakkers en de monumenten weer in de kou! Daarover is in de Tweede Kamer een motie ingediend, waarin de regering wordt ver zocht zich er voor in te spannen dat het nu bereikte niveau een structureel karakter krijgt, opdat de restauratiewerkzaamheden niet opnieuw in omvang en effect zullen te rugvallen.' Genoemde motie van eind december, de zg. tweede-motie Van der Vlies, komt uitvoerig ter sprake op de eerste bladzijde van ons januarinummer, waarin de beleidsproblema- tiek van de monumentenzorg wordt behan deld. Tot slot enige adstructie bij de hierboven in het NCM-artikel genoemde cijfers: Voor 1984 zal voor restauratie en onderhoud van monumenten totaal dus 243 miljoen ter beschikking komen. Dit bedrag is als volgt samengesteld: 178 miljoen komt uit de eigen middelen van WVC, inclusief de toeslag voor de ge meentelijke bijdrage die voorheen apart werd goedgekeurd. 32 miljoen is in het kader van de bevorde ring van de werkgelegenheid ter beschikking gesteld. (Een deel van de 100 miljoen die in het voorjaar 1983 al werd aangekondigd, en via de stadsvernieuwingsfondsen loopt. De rest zal in 1985 ter beschikking komen). 33 miljoen is eind november 1983 voor een jaar aan de begroting toegevoegd, ook ter bevordering van de werkgelegenheid in het kader van het zg. rapport 'Terugploegen in de bouw'. Bij ongewijzigd beleid zal in 1985 allereerst de 50 miljoen wegvallen die van 1981 tot en met 1984 vanwege het 'aanvullend be leid' in de WVC-begroting is opgenomen. In 1985 komt dan nog wel 50 miljoen be schikbaar aan 'werkgelegenheidsgeld', maar in 1986 zal dat niet meer het geval zijn, althans voor zover nu bekend is. J.B.-R. Van de Boekmakerij/Uitgeverij Luyten te Amsterdam verschenen medio 1983 weer enige boekjes in de eerder besproken serie Geest en Steen, t.w.: 'De Kerken van Abcoude': 12,50 Samenstellers: Kees Florie-Gerard Lem- Hans Luyten-Tini Visser. De Urbanuskerk van Bovenkerk - 9,90 - is helaas al uitverkocht. 'De Kapellen in de Baronie van Breda' deel II: 13,50. Hierin worden de kapellen beschreven van Heusdenhout, Strijbeek en Galder. Samen stellers: Dr F. A. Brekelmans, drs. C. Th. Lohmann en Hans Luyten. (Kapellen deel I is nog verkrijgbaar a 13,50). De 'Kastelengids van Nederland, Middel eeuwen' door Doriann Kransberg en Hans Mils heeft als opzet tot nu toe verspreide informatie over kastelen, met name de cate gorie versterkte kastelen uit de middeleeu wen, overzichtelijk bijeen te brengen. In het geheel worden zo'n 140 kastelen be schreven. De inleiding bevat een toelichting op het ontstaan van het type. Verder worden er, gerangschikt per provincie, van elk kas teel foto's en oude tekeningen, soms ook plattegronden afgebeeld. Samen met een be knopte, leesbare geschiedenis van de bewo ning, een architectonische karakteristiek en een beschrijving van de lotgevallen van het kasteel is dit overzicht een gids voor ieder die zich met dit onderwerp wil gaan bezig houden en bij het bezoeken van de kastelen. ISBN 90 228 3856 0 Een uitgave van Unieboek voor 40,75. Op 4 januari jl. overleed onze vriend Mr. Jaap Oranje, een groot verlies voor de monumentenzorg. Ruim 20 jaar zette Jaap Oranje zich daarvoor in met een geweldig élan en doorzettingsvermogen Eerst door zelf de restauratie van mo numenten aan te pakken, vervolgens door het oprichten en besturen van verschillende restaurerende instellin gen in Amsterdam en zijn woonplaats Haarlem. Voorts kwam vooral door zijn toedoen de landelijke Federatie Het Behouden Huis, een bundeling van restaurerende instellingen, tot stand. Binnen deze fe deratie verdiepte men zich, op zijn in stigatie, in de verschillende aspecten en knelpunten bij het restaureren, in vraagstukken rondom het subsidiebe- stel, in de mogelijkheden om geza menlijk de bouwkosten te verminde ren en in de wijze waarop het noodza kelijke samenspel met de betrokken minister dient plaats te vinden. Zijn laatste grote bijdrage was het op zetten van de Stichting Nationaal Mo numentenfonds. De z.g. commissie-Oranje hoopt met dit fonds de monumentenzorg op één lijn te brengen door middel van een koppeling tussen de ambtelijke aanpak en de werkwijze van de mensen en organisaties die zich in de praktijk met restaureren bezig houden. Heemschut betreurt het ten zeerste dat Jaap Oranje deze belangrijke taak niet heeft kunnen voltooien. De monumentenwereld heeft één van zijn meest enthousiaste en toegewijde pleitbezorgers verloren en velen in on ze kring een goede vriend. 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 23