Keppelsche Jietem lermd! m JL JL -• j 42 De Keppelsche Ijzergieterij in de gemeente Hummelo en Keppel is op de Monumenten lijst geplaatst. De Keppelsche Gieterij is aanvankelijk in 1689 als hoogovenbedrijf (ijzermolen) in Gaanderen opgericht - de Rekhemse hut, waarvan nog archeologische restanten aan wezig zijn - en in 1794 naar de huidige plaats in Laag-Keppel overgebracht. Tot om streeks 1880 werd de eigen produktie van ruw- en gietijzer uit het in de omgeving aan wezige ijzeroer gecontinueerd. Daarna ging men over op het gieten met geïmporteerd ruwijzer, dat in koepelovens werd ge smolten. De blaasbalgen van de hoogoven en later van de koepelovens, evenals tot circa 1880 - enige machinerieën, werden aanvankelijk door wachterkracht in beweging gebracht. Sinds het eind van de 19de eeuw werd voor de aandrijving van de blaasbalgen tevens ge bruik gemaakt van een stoommachine en sinds 1934 van een dieselmotor. Het vormen en gieten heeft met name in de 20ste eeuw (in dit geval tot circa 1973) een mechanisa- tieproces doorgemaakt, dat bij de Keppel sche Ijzergieterij vrij gematigd is geweest, zodat nog steeds veel met de hand wordt gevormd en gegoten. Het voor bescherming in aanmerking komende gedeelte van het fa briekscomplex bestaat uit de ten dele nog uit 1794 daterende giethal, met daaromheen ge groepeerd en daaraan vastgebouwd een reeks gebouwen, een uit omstreeks 1794 daterende houtskoolschuur en een uit 1914 daterend gebouw. De Keppelsche Ijzergieterij heeft een aantal onvervangbare waarden behouden die niet alleen kenmerkend zijn voor haar eigen ontwikkelingsgeschiedenis, maar die ook exemplarisch zijn voor de ontwikkeling van de ijzerindustrie in Nederland en elders in de 18de, 19de en 20ste eeuw. Het is de laatste als, houtskoolhoogovenbe- drijf begonnen, nog functionerende Oost- Nederlandse gieterij. Zowel door haar ouder dom (Nederlands oudste ijzerproducerend bedrijf), haar ligging nabij de Oude IJssel (waarvan voorheen de molentakken naar het bedrijf liepen), de achitectuur en constructie van haar gebouwen, haar inventaris (o.a. twee naar oude model vernieuwde koepelo vens, oude gietmodellen, oude gereedschap pen ten behoeve van het handvormen en - gieten) als door haar nog oorspronkelijk functionele aspect (het handvormen- en gie ten) en de geringe mechanisatie, is het een hoogst belangrijk monument. Interieurfoto's van het beschermde deel van de Keppelse Ijzergieterij te Laag Keppel uit 1794 met o.a. een naar oud model vernieuwde koepeloven, oude gietmodellen en gereedschappen. Foto's: Rijksdienst Monumentenzorg, Zeist.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 22