Molenviergang Aarlanderveen 36 STICHTING WERKT AAN VERBETERING OPVANG BEZOEKERS 'Wie bouwt er een zomerhuisje vlak naast de deur van zijn eigen woning? Is dat niet een beetje vreemd? Toch kent onze streek nog tal van die zomerhuisjes, veelal vlak naast de oude boerderijen. Op het eerste gezicht lijkt het alsof de boeren uit onze streek hun vacantie doorbrengen in hun eigen zomerhuisje naast de 'grote woning'. Maar van vacantie is hier geen sprake, zeker vroeger niet. Dan was er 's zomers, net als tegenwoordig, juist heel veel werk te doen, waardoor men vaak erg lange dagen maakte. Daarom werd de grote woning - de boerderij dus - in de zomer niet bewoond. Dat voorkwam de rompslomp van het schoon hóuden van de grote boerderij, zodat men alle tijd kon wijden aan het boerenbedrijf zelf. In onze streek kent men nog een vrij zeldzame vorm van zomerhuisje: het zomerhuisje naast de molen. ONTVANGSTRUIMTE Zo begint de brochure, genaamd Een zo merhuisje naast de deur? van de Stichting Molen viergang Aarlanderveen. Hierin pre senteert deze stichting het plan om een ver vallen zomerhuisje te renoveren en geschikt te maken als ontvangstruimte voor bezoekers van de molen viergang. Hoewel dit ernstig vervallen is, is gekozen voor het herstel van het zomerhuisje bij mo len nr. 4, omdat deze het dichtst bij het dorp Aarlanderveen ligt, direct aan de weg langs een bekende ANWB-route. Deze molen is dus gemakkelijk te bereiken en er vindt dan ook een toenemend aantal rondleidingen in en om heen plaats. Hoewel de grote belang stelling zeer op prijs wordt gesteld, is lang zamerhand het gebrek aan privacy van het molenaarsgezin dat de mensen in zijn eigen woonruimte moet ontvangen echter bezwaar lijk. Bovendien zal het opgeknapte huisje ook als expositieruimte kunnen dienen, waardoor beter de nodige informatie over dit unieke molencomplex kan worden verstrekt. GETRAPT De Aarlanderveense molenviergang bemaalt een polder van ca. 450 ha, gelegen aan de westzijde van Aarlanderveen, die tegen het einde van de 18de eeuw werd drooggemaakt. Het is een zg. getrapt bemalingssysteem, bestaande uit vier molens: Drie scheprad molens die van 1786 tot 1788 aan de droog making van de grote, door het turf steken ontstane, diepe plas hebben gewerkt. De vierde molen, die een vijzel als wateropvoer- werktuig heeft, werd in het begin van de 19de eeuw toegevoegd, omdat een groot ge deelte van de polder (150 ha) toen nog die per werd uitgeveend. Bij deze molen staat het zomerhuisje dat de stichting wil her stellen. De z.g. baard van molen nr. 4. foto: Jan den Hengst, Aarlanderveen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 16