I 1 its&r. 30 WW «WBtrtwjwrfestC Carte du Camp d'Utrecht, commandé par Ie général en chef Marmont, ca. 1804. In de linkeronderhoek het slot Zeist en het zg. Hernhutterscomplex. ruimtegebrek zich als verdichtingen zullen gaan voordoen met alle gevolgen voor de nog goed zichtbare historische structuren. In Zeist kunnen we de volgende ontwikke lingsstadia met hun kenmerken onder scheiden: De op de overgang van de hogere zandgron den en de lagere kleigronden gesitueerde Dorpsstraat, die in de vroege middeleeuwen vermoedelijk als laad- en loskade aan een arm van de Kromme Rijn was gelegen en waar rond een romaanse kerk het dorp Zeist ontstond. In het verlengde van de Dorps straat de huidige Driebergseweg en Utrecht- seweg, oorspronkelijke aangelegd als kerk- paden en later in de 19de eeuw verhard als verbinding tussen Utrecht en Arnhem en Prentbriefkaart van de le Dorpsstraat, 1905. Nieuwbouw in een dergelijke, verticaal gelede, straatwand dient zorgvuldig ingepast te worden. Collectie Van de Poll-Stichting Zeist. rSHÏaMBilli: Het Hernhutterscomplex en het Slot van Zeist. In een deel van het zg. Broederhuis (links) is tegenwoordig de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gehuisvest. Litho door Th. Bruggemann, ca. 1860, Collectie Van de Poll- Stichting Zeist. waarlangs zich een buitenplaatsstrook (De Stichtse Lustwarande) ontwikkelde. Even wijdig daaraan de noordelijker op de zand grond gelegen oude heerweg van Utrecht naar Keulen (Oude Arnhemseweg-Hoge- weg-Arnhemse Boven weg). Haaks op deze wegen een aantal als schapendreven gebruik te paden (Sanatoriumlaan, Schaarweyde- laan, Molenweg). In de 17de eeuw komt er een geheel nieuwe structuur bij door de aan leg van Het Slot met een ruim 5 kilometer lange as haaks op de oude verbindingswegen en die de Dorpsstraat met een zogenaamd rondeel in tweeën snijdt. In het begin van de 20ste eeuw onstaat hier op deze kruising als een soort brandpunt tussen de oude en nieu we structuur het representatief centrum van Zeist (raadhuis, hotels, postkantoor). Ter weerszijden van de as (Slotlaan) een aantal evenwijdig lopende bospaden t.b.v. de productiebossen en die in het huidige we genpatroon nog steeds herkenbaar zijn (Prof. Lorentzlaan). In de loop van de 18de eeuw vestigen de Hernhutters zich met een fraai gebouwen complex op de voorpleinen van Het Slot aan beide zijden van de zichtlaan en brengen veel handel en nijverheid in Zeist. In de 19de eeuw worden er op de hogere zandgronden langs de Utrechtseweg, Drie bergseweg een reeks buitenplaatsen aange legd die niet zozeer een nieuwe structuur toevoegen alswel het karakter, het beeld van Zeist gaan bepalen en haar verdere ontwik keling. Een van de eerste buitenplaatsen die wel een nieuwe structuur inbrengen is Beek en Royen van de Utrechtse burgemeester Verbeek. Deze aan het eind van de 2e Dorps straat gelegen buitenplaats krijgt een lange zichtas als diagonaal op Het Slot (Laan van Beek en Royen - Woudenbergseweg). Het bosgebied van Beek en Royen, doorsneden door rechte paden met komvormige vijvers ('Laantje zonder Eind') wordt eind 19de eeuw het recreatie-oord voor vele stedelin gen: het Zeisterbos. Ingeklemd tussen de grote terreinen van de buitenplaatsen kon het dorp zich nauwelijks ontwikkelen. Steegbebouwing trad op aan de Voorheuvel. Door de aanleg in 1901 van de spoorlijn Zeist-Utrecht en verbetering van de andere verbindingen kon Zeist zich pas goed gaan ontwikkelen. Het dorp breidde zich uit met diverse arbeiders- en middenstandswij ken volgens een vaak zeer karakteristieke stedebouwkundige opzet. Grote terreinen werden verkaveld in villawijken, die volgens een landschapsstijl werden aangelegd. De goedkopere braakliggende gronden werden bestemd voor de arbeiders- en middenstands wijken, de bosrijke terreinen van de buiten plaatsen voor de villawijken. Zo ontstond een sterke tegenstelling tussen het rijke en het armere Zeist met de Slotlaan (as van Het Slot) als scheiding, een beeld dat nog steeds goed afleesbaar is. Na de oorlog kwamen er in Zeist aan de rand van de bebouwde kom een aantal flatwijken bij, volgens de functionalistische principes van functiescheiding en grootschaligheid. Een extreem voorbeeld daarvan is de 500 meter lange Vollenhove-flat. Tenslotte werd in de jaren 70 een laatste grote uitbreiding van laagbouw met gedeeltelijke hoogbouw in het kleigebied gerealiseerd (Zeist-West). BOUWSTIJLEN EN BOUWTYPEN Teneinde de belangrijkste kenmerken van de in Zeist voorkomende bouwstijlen beter te

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 10