- r A s 1 bestond tot in de Eerste Wereldoorlog. Ta melijk bijzonder voor een land, waar in de loop van de negentiende eeuw vele formele tuinen ruim baan hebben moeten maken voor een landschapspark. Het verleden van de Walborg-tuin zou nu van hooguit weten schappelijke interesse zijn, ware het niet dat vrij recent een luchtfoto uit de jaren zeventig verborgen sporen aan het licht bracht. Bin nen het omgrachte complex blijkt de formele opzet en een deel van de patronen onder de bovenste akkerlaag nog aanwezig te zijn. De onderkomen toestand ter plekke laat het be staan van deze oude tuin nauwelijks raden. Wat betreft de toekomstmogelijkheden voor de verscholen klassicistische tuin, werd om advies gevraagd bij de stichting Instandhou ding Kleine Landschapselementen in Lim burg (IKL) te Roermond. Men acht het daar goed doenlijk om binnen de omgrachting de hoofdlijnen van de formele opzet naar voren te halen en - gesteund door oudheidkundige bodemonderzoek - de nog bestaande patro nen en eventuele ornamenten vrij te leggen. Zonder dat dit alles behoeft te resulteren in een reconstructie a la het Loo (per slot van rekening, wat was daar van over!) zou op deze wijze toch een interessant stukje cultu reel en landschappelijk erfgoed gered en ge conserveerd kunnen worden. De stichting IKL zou het eerste achterstallige onderhoud bij De Walborg als landschappelijk ensemble al verricht hebben, indien er geen bericht van Overzicht van het eiland in de Maas ca. 1800. De infrastructuur tussen Stevensweert en Ohé en Laak is vergeleken met de - nu nog - bestaande situatie opmerkelijk gaaf behouden gebleven. Het gedeelte van het eiland stroomafwaarts gelegen t.o.v. Stevensweert is door ontgrinding grotendeels verdwenen. Daarbij zijn de restanten van het middeleeuwse, omgrachte huis, De Bosscherweerd, zonder oudheidkundig bodemonderzoek weggebaggerd. Herkomst: Algemeen Rijksarchief, O.S.V.P., S.13 Kasteel Walborg ca. 1730 met de 18de eeuwse tuin A) Huis en hofstede C) Alleen qua omtrek behouden D) Vijver: als diepte nog aanwezig E) Twee vierkante vakken: blijkens luchtfoto met patronen en al behouden G) Boomgaard met tuinmuur: nu één akker samen met E H) Omgrachting geheel behouden op linkerhelft halfronde beëindiging nu: resteert als slenk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 8