Nieuws uit de provincies Groningen Noord-Holland Zuid-Holland Groningen: Naar aanleiding van de exposi tie van de 'Historische Stadsplattegrond' werd in november 1983 door het Archeolo gisch Werkverband, een wandeling gemaakt door de middeleeuwse stadsgedeelten, onder leiding van onze technische adviseur archi- tekt P. L. de Vrieze. Met een uitvoerige bezichtiging van de A- kerk, waarbij zowel historische, technische als restauratie-opvattingen ter sprake kwa men, werd de tocht geopend via de middel eeuwse binnenplaats van het gerestaureerde noordelijk Scheepvaartmuseum met het naast liggende Canterhuis. Voorts werd het beschermde stadsgezicht de Hoge en Lage der Aa bereikt, waar op no. 5 een interessan te middeleeuwse kelderontgraving in het pakhuis Libau werd bekeken, toegelicht door de archeologisch student Kortekaas. Langs de voor jongerenhuisvesting omge bouwde pakhuizen London en Adriani, ging het naar de Hoekstraat, waar oude pakhuizen verbouwd zijn tot restaurant, brouwerij, beeldhouwersatelier en woningen. Vervol gens door de oude Hoekstraat met tegen de voormalige stadsmuur gebouwde huizen, via een nieuw bejaardenhofje in de Oude Kijk in 't Jatstraat naar het oudste, bewoonde huis no. 6, het Hinckaertshuis, waar onder lei ding van ing. A. Oosterhof de middel eeuwse, ribloos overwelfde kelders en een middeleeuwse put werden bekeken. Een tocht door het romantische huis met o.a. beschilderde wandbespanning, oude schou- wen, interessante deuren e.d. besloot dit deel van de rondgang. Na een bezoek aan de Martinikerk, werd de excursie besloten met een bezoek aan het museum, teneinde het geziene nog eens aan de hand van de Haubois plattegrond (1634) in zijn historische context te bestuderen. (Zie voor een beschrijving van de kaart uit 1634 het artikel op pp. 186/187 in het nov./dec. nummer 1983 van Heemschut.) Het ligt in de bedoeling deze wandeling ook voor Heemschutleden te organiseren. Amsterdam: Een reeks van causerieën met dia's gevolgd door excursies vormen teza men een soort cursus voor middelbare scholieren 'Amsterdam vertelt', die in dit lopende schooljaar aan het Amsterdams Ly ceum van start is gegaan. Overtuigd van het grote belang om vooral bij de Amsterdamse middelbare schooljeugd meer belangstelling te wekken voor de historie en de schoonheid van hun stad, hebben in het bijzonder de Bond Heemschut en de Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad, zich voor dit initiatief ingezet. Zo horen (en zien) de leerlingen het een en ander over stadsarcheologie, maar ook over de stadsplattegronden als geschiedenisboek, over de grote stadsgebouwen, over hoe de gewone Amsterdammers destijds woonden, over het huidige gebruik van oude woonhui zen, en over het geboortehuis van New York. Excursies worden gehouden naar het Museum Amstelkring, het Museum Van Loon, het Scheepvaartmuseum en het Thea ter Odeon. Onder deskundige leiding wordt gewandeld langs de bruggen over de Amstel en gefietst langs de hofjes. Van elke les wordt een beknopte samenvatting gemaakt en aan de leerlingen uitgereikt, met een map die enige publicaties over Amsterdam bevat. Voor de causerieën en excursies stelden zich Jan Baart, Geurt Brinkgreve, Cune Hettema, J. F. Röntgen, Huib Rowaan, L. C. Schade van Westrum, dr J. Sterk, Hans Tulleners en Jaap van der Veen belangeloos beschikbaar. Indien deze eerste opzet aanslaat, ligt het in de bedoeling, om vóór het volgende school jaar in samenwerking met het Bureau Monu mentenzorg en het Amsterdams Historisch Museum een aparte stichting in het leven te roepen, waarin ook andere middelbare scho len kunnen deelnemen. Deze scholen krijgen hiervan tezijnertijd bericht. De Wethouder voor het Onderwijs heeft al medegedeeld voor deze nieuwe vorm van voorlichting van de schooljeugd belangstelling te hebben. Ongetwijfeld kan hierdoor worden bereikt dat jongeren (meer) interesse krijgen voor hun stad, haar monumenten en geschiedenis en de samenhang ontdekken tussen de ge schiedenis van de stad en de actualiteit. Te vens worden zij gestimuleerd tot een verder gaand eigen onderzoek. Delft: Een eeuw zorg om monumentenzorg is de naam van de tentoonstelling (6-24 februa ri 1984) - in de TH te Delft, afdeling bouw kunde, Berlageweg 1) - die de Vakgroep Historische Wetenschappers van de afdeling Bouwkunde samenstelde in samenwerking met Hoger Architectuur Instituut Sint Lucas te Gent. Men heeft zich ook toegelegd op deelaspecten van de monumentenzorg, zoals archeologie en heraldiek. Voorts op aanverwante vakgebieden of kunstambachten zoals steenkappen, houts nijden, glas-in-lood en fresco schilderingen. De getoonde voorbeelden hebben voorname lijk betrekking op Vlaamse projecten te Gent, Iepen, Brussel, Antwerpen en Brugge. ierop zft. b.v. UITVOERDERS VAN: tot 30 jaar garantie meer dan 40 jaar ervaring! Vraag vrijblijvend deskundig advies en offerte! EUROCENTER M EUROCENTER. biedt: tijdelijke bedrijfshuisvesting op niveau en een breed scala van zakendiensten onder één dak. 24 IMPREGNEERBEDRIJVEN Curatieve en preventieve houtimpregnering tegen houtworm-, boktor- en zwamaantasting Gevelreiniging en steenimpregnering Hoofdkantoor en administratie Leveranciers van „ITOX" hout- en steenimpregneermiddelen. Postbus 52 - 2400 AB ALPHEN A/D RIJN - Telefoon 01720-44836 Uitvoering en levering door geheel Nederland Postbus 48 - 5298 ZG LIEMPDE - Telefoon 04113-1718 (een pand met de charme van een oud patriciërshuis, doch met de efficiency van een modern kantoor) Voor meer inlichtingen: EURO CENTER AMSTERDAM Keizersgracht 99 - 1015 CH Amsterdam Tel. (020) 23 20 90

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 28