Boeken Kr* tl 23 Deel van de voorzijde van de opstallen, gelegen aan de daar lopende parallelweg van de Bennekomseweg. Ir. Van Dorp: 'We stellen ze in de gelegen heid om zich te oriënteren. Praktijk en theo rie gaan hand in hand. Cursisten betalen wel een bijdrage.' Ze wijst er op, dat de leerboerderij nog in ontwikkeling is, het vrijwilligerswerk staat centraal 'Maar willen we de doelstellingen volledig bereiken, dan zal er in de nabije toekomst toch een boer - een jong boerengezin - op Everwijnsgoed moeten komen.' Voor het goed functioneren van de hofstede en de verzorging van de vier hectaren grond. Ook een professionele kaasmaker is dan no dig. Men wil ook koeien gaan houden. Om de boerderij terwille van het onderricht een beroepsmatig karakter te geven, moet er geld komen. Daarom opnieuw fondsvorming, de tweede krachttoer van de Stichting. BAKHUIS In het oude losstaande bakhuis, een monu mentje bij een monument - waarin de ge welfde oven met takkenbossen wordt ge stookt - wordt iedere woensdagavond een begin gemaakt met broodbakken: bakfer mentbrood (ferment: gisten). Donderdag middag is er bruinbrood, krentenbrood en roggebrood. Er is een klantenkring, ook via de biologische winkel in Renkum. De Bakkersgroep meldt via een stenciltekst: 'Lang voor onze jaartelling stond graanpap al vooraan op het dagelijks menu. In de vroeg-Griekse tijd ontdekte men dat je die graanbrij op een hete steen of in de zon tot stevige koeken kon bakken. Op deze manier ontstonden platte broden. Later ging men de graankorrels tot meel wrijven en deegrijs middelen gebruiken. Al in de middeleeuwen bestond het gebruik brood te bakken met behulp van honing, zout en olie. In de jaren dertig van onze eeuw werd het bakken van brood op honingbasis verder ontwikkeld. Om de gisten uit nectar een goede ontwikke lingsmogelijkheid te bieden, wordt er als voedsel wat peulvruchtenmeel bijgedaan. Het graan (tarwe) dat de bakkersgroep ge bruikt, wordt op de windmolen De Vlijt in Wageningen gemalen.' Terug naar de gastvrouw, die nog eens bena drukt, dat men met samenwerking en vrijwil ligheid veel kan bereiken. Daardoor ook is het Everwijnsgoed er voor iedereen, die wordt aangesproken door de doelstellingen van de Stichting. En dat is men al gauw, dwalend door de stallen, de lesruimte, be zichtiging van de 'mooie' kamer met een kleine bibliotheek. Wie dit allemaal leest, is de helft nog niet aangezegd. Men moet eens meewerken om ook te ervaren, dat wanneer een monument tot nieuw leven is gebracht, het in de regel uitnodigt er toekomstwaarde aan te ver binden. We voldoen gaarne aan het verzoek aandacht te vestigen op de mogelijkheid van financiële steun, om donateur, vriend, vriendin te wor den van Everwijnsgoed. Men kan onder meer kennis nemen van het cursusprogram ma, men kan zich als praktijkleerling mel den, wel voor minstens een half jaar en dan een dag per week. Het bestuur bestaat - naast mevr. Van Dorp - uit: drs. W. B. Harms, secretaris, ir. W. J. Chardon, penningmeester en dr. F. N. Ver- kleij, allen in verbondenheid met natuur, mi lieu en monument. Er is een actieve Raad van Advies: prof. ir. P. Tideman, prof. dr. M. F. Mörzer Bruyns, drs. R. Boeringa en dr. A. H. Bos. Voor inlichtingen; zowel cursussen als on dersteuning: Stichting Everwijnsgoed, Bennekomseweg 160 - 6871 KJ Renkum, telefoon 08373 - 16 269. Giro 4055822. De nieuwste folder wordt op aanvraag toegezonden. Jan Roelfs sr. Arboretum Trompenburg Bomenrijk in Rotterdam. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stichting Arboretum Trompenburg is een gedenkboek uitgegeven waarin uitgebreid in gegaan wordt op de geschiedenis van Kralin gen. Daarbij komen aan de hand van archief foto's en kaartenmateriaal diverse oude bui tenplaatsen zoals Rustwat, 's-Gravenhof, Buitenzorg, Iepenhof, Kuijl's Fundatie e.a. aan de orde (90 pagina's). Het tweede deel (80 pagina's) is gewijd aan Trompenburg zelf met vele mooie kleurenfoto's en wordt besloten met een rijk geïllustreerde beperkte catalogus deel uitmakend van het complete gegevens-systeem. Dankzij vele sponsors kan dit interessante en aantrekkelijke boek besteld worden voor slechts 30,- (incl. porto) op girorekening nr. 67 11 32 t.n.v. de Stichting onder vermelding 'Bomenrijk'. In de bekende serie 'De Nederlandse Kaste len' uitgave van de Ned. Kastelenstichting en de ANWB, zijn weer enige delen ver- schen De Gevangenpoort te 's-Gravenhage en Groeneveld, zoals in 1982 ook Het Slot Haamstede werd uitgegeven. De handige kleine, maar uiterst informatieve boekjes, rijk van illustraties voorzien, staan onder redactie van prof. dr. J. G. N. Renaud en A. I. J. M. Schellart en betreffen kaste len die in het algemeen te bezichtigen zijn. Het boekje over het Slot Haamstede, sinds 1981 in eigendom van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten, werd ge schreven door het echtpaar Dijckmeester-de Brauw, bewoners van het Slot. Het deel over Groeneveld werd geschreven door ir. M. G. Wagenaar Hummelink. Bij de rondgang over het Landgoed en door het Huis Groeneveld belandt men bij de interes sante tentoonstellingen die in het Nationale Centrum Groeneveld staan opgesteld, per manent of tijdelijk. Voorts propageert het boekje om lid te worden van de Stichting Groeneveld. De Gevangenpoort werd door een drietal auteurs samengesteld die van dit object voor menig schoolreisje vele belangwekkende ge gevens aandragen van o.a. bouwgeschiede nis, procesgang, cipiers, monument, ver keersweg langs de poort, tot rijksmuseum toe. De boekjes zijn verkrijgbaar ad 4,75 bij de Ned. Kastelenstichting te Doorn, tel. 03430-6282. In de bekende oude ansichtenreeks van Mo lens, uitgegeven door de Europese Biblio theek te Zaltbommel, zijn wederom enige delen verschenen 'De Molens van Amster dam' deel 2 36,- ISBN 902881994 0 'De Molens van Amsterdam' deel 3, 36,- ISBN 90 2882466 9, beide geschre ven door Mr. J. H. van den Hoek Ostende. Molens in Friesland, deel 2, 33,75 ISBN 90 2882082 5 is samengesteld door D. M. Bunskoeke en P. Timmermans.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 27