Everwijnsgoed, monument als leerboerderij DUBBELE KRACHTTOER VAN GELDERSE JONGEREN De boerderij met de blauwe deuren aan de Bennekomseweg, in het stroomgebied van de Renkumse beek, heeft een heel eigen karakter. De uit 1805 daterende Saksische hofstede - het Everwijnsgoed - doet dienst als leerboerderij. Een groeiend voorbeeld en toonbeeld van praktisch idealisme, gericht op het eigentijdse gebruik van een monument. Een verheugende factor is voorts dat Gelderse jongeren - eind van de jaren zeventig - initiatieven hebben genomen om de tot ondergang gedoemde, sterk verwaarloosde en ten dele leeggeroofde boerderij, te redden. Ir. Regina E. van Dorp, landbouwkundige, met aandacht voor natuurbeheer en waterzui- veringsproblematiek, medebewoonster van de inmiddels herboren hofstede, vertelt geestdriftig over verleden en heden van het Everwijnsgoed, dat vooral tijdens de week einden een toenemende belangstelling ge niet. Ze is voorzitster van de Stichting Ever wijnsgoed, die destijds is opgericht om de boerderij te behouden. BELANGSTELLING WEKKEN 'De twee broers, die op het Everwijnsgoed hadden geboerd, waren oud geworden en vertrokken. Het goed kwam leeg te staan en de eigenaar, Staatsbosbeheer, wilde de hof stede slopen,' aldus ir. Van Dorp. 'Het is een lang verhaal dat er in het kort op neer komt, dat we geld gingen inzamelen. Dat kan wanneer je mensen voor een belangwek- Frontaanzicht van de boerderij Everwijnsgoed, van de Bennekomseweg gezien is dat de achterzijde. Muurankers geven de ouderdom van de boerderij aan. kend project in hun regio, maar ook daar buiten, weet te interesseren. Er is beslist sluimerende belangstelling voor monumen tenbescherming, maar je moet die heel ge richt aanmoedigen. Onze jonge Stichting kon het goed voor 50.000,- kopen. De grootscheepse restauratie die onvermijdelijk moest volgen, vergde 800.000,-. Met steun van Monumentenzorg en anderen - o.a. met een lening uit het Restauratie hulp fonds van Bond Heemschut - konden we Everwijnsgoed in de oorspronkelijke staat herstellen. De vakbekwaamheid van het ko ninklijk aannemersbedrijf Woudenberg bv en het talent 'van de Deventer restauratie architect, ir. H. Roebbers, hebben tot een fantastisch resultaat geleid. Daarna stonden we voor een twééde krachtsinspanning: de verdere doelstellingen van onze stichting verwerkelijken. Opnieuw gingen we de boer op voor giften, leningen, tot in Duitsland - een bank die voor ons project aanspreekbaar was - toe.' Het gesprek heeft plaats in de grote keuken van de hofstee, waar in het fornuis hout, van de Boswachterij Oostereng, wordt gestookt. Centrale verwarming is er niet bij, in de milde jaargetijden zorgen de dikke muren voor een aangenaam klimaat. Het front van het complex ligt aan de achter zijde, met een riant uitzicht op weide, beemd en bos. Het, blikveld aan de voorzijde toont de lange voorwand van de opstallen, waarin vooralsnog kleinvee is teruggekeerd. In het grote woonhuis, waar de bedsteden in ge bruik zijn, wordt geleefd. Het monument is nauw verbonden met zijn historische omgeving, met de boswachterij en het landgoed Quadenoord. Het unieke van het complex is thans het door de stichting in het leven geroepen boerenbe drijf voor kennismaking mét en onderricht van het agrarisch handwerk. VRIJWILLIGERS IN TOUW - Wat wordt er nu gedaan, beoogd? Mevrouw Van Dorp: 'Met de hulp van vrij- willigers(sters) (deskundigen) voeren we een klein biologisch, maar dynamisch bedrijf. Er wordt zeer bewust gewerkt ten. behoeve van het natuur- en landschapsbeheer. Daarbij worden er allerlei leermogelijkheden aange boden. Op de boerderij en op de door Staats bosbeheer in gebruik gegeven gronden, wordt een aantal activiteiten bedreven zoals: land- en tuinbouw geitenhouderij, met kaasmaken graslandbeheer/schapenhouderij broodbakkerij LEREN IN VAALTSTAL Bij een rondgang bezoeken we de grote, overdekte mestplaats. Die is omgetoverd tot een leslokaal, de enige accommodatie van de boerderij die van warme lucht kan worden voorzien. Mensen, die belangstelling hebben voor agrarisch werk - dier en gewas - kun nen op Everwijnsgoed al dan niet diepgaand ruiken aan het boerenbedrijf. Het gaat in den regel om jongeren die nog een toekomstkeu ze moeten maken. 22

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 26