Halt aftakelini kapelruïne Vragende] i Uit het korenmetershuis V- vi sJ 21 Afgelopen zomer is in het Oostgelderse Vra- gender (gem. Lichtenvoorde) een begin ge maakt met de conservering van de ruïne van de 15de-eeuwse St. Jacobskapel. Doel is de drie steenklompen in 't groen van de Vragen- der es te behoeden voor verder verval en aftakeling. Het werk wordt door werkvoor zieningsschap HACRON in etappes uitge voerd. Deze conservering komt in de plaats van plannen tot gedeeltelijke terugrestauratie. De Drie steenklompen in een bosje: de laatste resten van de Jacobskapel, voordat de herstelwerkzaamheden een aanvang namen. Foto: Henk Westerveld, Aalten plannen voorzagen in het weer aanbrengen van zandstenen banden in de metersdikke muurresten, die een overblijfsel zijn van de hoofdingang van de verder totaal verdwenen kapel. De Rijksdienst voor de Monumenten zorg vond dit idee uit historische overwegin gen minder geslaagd. GOEDKOPER Het schrappen van het voornemen tot terug- restaureren werkt ook financieel door. De conservering (herstel voegwerk, vastzetten losse stenen, etc.) zal nu vermoedelijk goed koper uitvallen dan de eerder geschatte 20.000. Alleen de materiaalkosten moeten worden betaald, het HACRON berekent geen arbeidsloon. De conservering is finan cieel mogelijk gemaakt door een groot aantal instanties, waaronder de plaatselijke Her vormde Kerkvoogdij, de gemeente Lichten voorde en het Gelders Genootschap. Ook het Rijk heeft een financiële toezegging gedaan. Bij de werkzaamheden moeten enkele bo men, die midden in de kapelruïne groeien, het loodje leggen. Omdat de boomwortels steeds meer stenen ondermijnen wordt dit als 'onvermijdelijk' gezien. HISTORIE De St. Jacobskapel duikt voor het eerst in de historie op in 1444. Er is dan sprake van een overeenkomst, waarbij Otto van Bronck- horst, (heer van Borculo) de Groenlose pas toor Wessel van Cruce toestaat om drie da gen in de week de mis op te dragen in de Vragender. Vermoedelijk heeft vóór 1444 op de plaats van de stenen gebedsruimte een houten kapelletje gestaan. De Vragender kapel, genoemd naar de rog- geheilige Jacob, is waarschijnlijk gebouwd naar het model van de Stiftskirche in Vreden (in het aan de Achterhoek grenzende West- Münsterland). Op haar beurt zou de Jacobs kapel, die 20 bij 8 meter heeft gemeten, model gestaan hebben voor de in 1648 in Lichtenvoorde gebouwde hervormde kerk aan de Rentenierstraat. Rob Lureman Heemschut organiseert ook in 1984 weer een aantal restauratiewerkplaatsen, waar jonge vrijwilligers in de zomervacantie gedurende twee weken mee helpen aan het opknappen van waardevolle historische bebouwing. De werkzaamheden kunnen bestaan uit timme ren, metselen, schilderen, afhankelijk van hetgeen nodig is en wat men kan en wil doen. Dit alles geschiedt onder vakkundige leiding. De objecten die mogelijk in aanmerking ko men bestaan uit het opknappen/restaureren van: een koetshuis, kerkje, voormalig boer derijtje, ijskelder, oude tuinmuur enz. Zowel voor de technische als huishoudelijke lei ding zoekt Heemschut vrijwilligers, het liefst mensen die leiding kunnen geven aan groepjes van 15 jonge mensen rond de twintig jaar. Deze oproep geldt dus alleen personen die voor genoemde leiding in aanmerking willen komen. Aanmelding liefst schriftelijk bij HEEM SCHUT, t.a.v. Mw P. A. Hengeveld- Brand, Nieuwezijdskolk 28, 1012 PV AM STERDAM, tel. 020 - 22 52 92.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 25