Heemschut winkeltje mm flBlpi ottde fyifwmhmé verwarren met de beroemde 'molen van Ruysdael' waarvan slechts fundamenten zijn bewaard gebleven 500 m zuidwestelijk van de huidige molen. Binnenkort zullen werk zaamheden beginnen om deze molenvoet weer zichtbaar te maken. De Stichting Schiedamse Molens heeft be halve restauratie- en onderhoudsnieuws over de molens 'De Drie Koornbloemen' en 'De Vrijheid' te melden dat het initiatief is geno men om verdwenen molens in het Stadsbeeld van Schiedam te markeren door in het pla veisel de contouren van de molens 'De Mey- boom', 'De Batavier', 'De Eendragt', 'De Washington', en 'De Witte', zichtbaar te maken, waarbij informatiepanelen en pla quettes de geschiedenis van de molen zullen vertellen. Aardige prentbriefkaarten van de twee eerstgenoemde molens zijn te bestellen per set van 3 a 2,50 (postgiro 4265934). Bouwen met de .architect en/of bouwen op de architect; dat laatste probeert het Neder lands Architecten Genootschap NAG in Utrecht met een voorlichtingsbrochure over het veelzijdige architectenberoep aan te tonen. Naast bovengenoemde organisatie bestaan in Nederland nog twee andere instellingen: - de Koninklijke Maatschappij tot Bevorde ring der Bouwkunst, Bond van Nederlandse Architecten (BNA) te Amsterdam, - de Vereniging van Nederlandse Praktise rende Architecten (NPA) gevestigd te Meppel. Voorlichting verschaft genoemde brochu re over vele punten zoals: de diverse fasen waarin een opdrachtgever kan verkeren: Na oriëntatie over bouwkundige en financië le aspecten, wettelijke bepalingen enz. volgt de fase van advies over ontwerp van een project of op het gebied van isolatie, groot onderhoud en materiaalgebruik. Weer een stap verder is besluitvorming en verzoek over begeleiding van de bouw. Bij ieder van deze fasen kan de architect worden ingescha keld. 19 De architect moet evenzeer als dit in ande re beroepen gebeurt, op de hoogte zijn en blijven van technologische ontwikkelingen en onderzoeksresultaten. Het probleem van materiaalkeuze, aanpas sing en constructie is van groot belang; (vooral als men met monumenten te maken heeft. In dit verband is essentieel dat bij monumentenrestauraties architecten met we zenlijke restauratie-opleiding en -ervaring worden aangezocht. Red.) Indien een pand onder Monumentenzorg valt zijn er dan gebruiksbeperkende maatregelen. Het samenspel tussen architect, aanne mer, opdrachtgever en overheid kan op meer dan één wijze worden geregeld. Vanzelfsprekend moet de architect betaald worden. De rechtsverhouding wordt globaal sa mengevat, terwijl gedetailleerde opgave van de geldende regelingen bij de eerder ge noemde organisaties zijn op te vragen. Vele bestaande onduidelijkheden en drem pelvrees pogen de georganiseerde architec ten door middel van deze brochure weg te nemen, resp. te verlagen. Exemplaren zijn gratis te bestellen bij het NAG, Postbus 176, 3500 AD UTRECHT, tel. 030-312578. Ook nu weer kunnen leden van Heemschut enige boeken tijdelijk tegen gereduceerde prijs ontvangen. Door zo'n aankoop steunt U tevens het werk van Heemschut: - Gietijzeren wegkruisen in Limburg 32,- (winkelprijs ƒ41,-) incl. porto 38,50. - Het Oude Zeeuwse Woonhuis 19,— (winkelprijs 25,-) incl. porto 22,50. - Schakels in Stedebouw 60,- (winkel prijs 75,-) incl. porto 66,50. (zie voor de beschrijving van dit laatste boek blz. 197 van het nov./dec. nr. 1983) - Amsterdam buiten de grachten 42,50 (incl. porto) winkelprijs 49,50. - Stadstuinen in Nederland 39,-, win kelprijs 49,-, incl. porto 43,-. (zie voor de laatste twee boeken de aankon diging in het oktobernummer). (>r. Godfried C.M.Egciic Gietijzeren weqkruisen in Limburg IteWilrwra Pers Gietijzeren wegkruisen in Limburg De toegenomen belangsteling voor de 19de eeuw uit zich in vele publicaties. Een goed voorbeeld daarvan is dit boek door Dr G. C. M. Egelie, de handelseditie van een dissertatie geïllustreerd met tekeningen en foto's. Het inventariseert en interpreteert o.a. het waarom van kruisen langs de weg. Het onderzoek is opgedeeld in deelaspecten en bestaat uit o.a. de voorgeschiedenis, het ijzer in de cultuurgeschiedenis, de toegepas te figuren en symbolen, alsmede gegevens uit literaire bron. Ook wordt uitvoerig inge gaan op de wereld van de productie: die van het gieten van ijzer en van ijzergieterijen in het algemeen. Naast catalogi en modelboe ken worden de ontwerpers en modelmakers behandeld; de plaats en de functie van weg kruisen en het behoud ervan komen in dit standaardwerk uiteraard ook aan de orde. Uitgeverij De Walburg Pers, Zutphen. ISBN 90 6011 188 5. FRIID JILLEBA Het oude Zeeuwse woonhuis In beknopt bestek vindt men in dit rijk geïl lustreerde boekje in vogelvlucht de bouw kundige en bouwkunstige geschiedenis van het Zeeuwse woonhuis. Het draagt een ency clopedisch karakter en is gemakkelijk te raadplegen. Behandeld worden achtereen volgens de constructie (o.a. houtskelet, kap, verstening, telmerken); de ruimte (o.a. kops- huis, voorhuis, insteek, langshuis endubbel- huis); de stijl (van Romaans en Gotiek t/m 19de eeuw en Jugendstil) De auteur F. Jilleba, een serieus onderzoe ker, heeft zijn werk zo ingericht dat de ka rakteristieken die het Zeeuwse woonhuis kenmerken, helder en duidelijk naar voren komen. Kortom een handig naslagwerk over de constructieve, ruimtelijke en stilistische ontwikkeling van het Zeeuwse woonhuis. Uitgeverij De Walburg Pers, Zutphen. ISBN 9060 11 187 7.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 23