's-Hertogenbosch Algemeen nieuws 18 gingsmogelijkheid tot 37 m. Dit maakt een ongewenste schaalvergroting mogelijk die nog versterkt zal worden door dat het een hoekbebouwing betreft. Boven dien zal deze planologische regeling de sloop van twee behoudenswaardige panden aan de Kattensingel tot gevolg hebben. Naar aanleiding van het voorlopig ontwerp voor de nieuwbouw van het Noordbrabants Museum in de Verwerstraat te 's-Hertogen bosch, schreef de Bond Heemschut het vol gende aan Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant: Hoewel de beslissing om dit mu seum te verplaatsen van de Bethaniënstraat naar de Verwerstraat reeds is genomen, meenden wij hierover drie, hieronder kort samengevatte, opmerkingen te mogen en te moeten maken: 1Het Museum is thans in een waardevolle Middeleeuwse kerk gevestigd. Dit gebouw verliest een zinvolle bestemming, zonder dat een nieuwe bestemming is gevonden. Het gebouw is de laatste jaren verwaarloosd en zeer noodzakelijk dakherstel werd niet uitge voerd, hoewel het Rijk een subsidie had toe gezegd en gereserveerd. De huidige Commissaris van de Koningin gaf te kennen het paleis gaarne te hebben bewoond. Het paleis is immers representa tief, praktisch gelegen bij het Provinciehuis en de functie waardig en bovendien is de hoofdplaats van de provincie de aangewezen woonplaats van haar commissaris. Boven dien bevindt het paleis zich voor bewoning in een uitmuntende staat. De nieuwe situering van het museum leidt tot een grote verkeersdruk in een kwetsbaar deel van de binnenstad. 2. Het stedebouwkundige aspect van het ontwerp. De terreinbegrenzing is niet ontwikkeld van uit een totale stedebouwkundige visie op het gehele gebied maar is toevallig ontstaan op basis van het voorlopig schetsplan. De inpassing van de nog te bebouwen belen dende percelen moet zich geheel voegen naar het grootschalige gebouw, hetgeen op ernsti ge wijze de mogelijkheden voor een in de binnenstadstructuur van 's-Hertogenbosch passende woonbebouwing belemmert. 3. De architectonische aspecten van het ontwerp. De nieuwbouw. Deze past in zijn uiterlijk niet bij het paleis en de verdere omgeving door de grootschalige vorm met merendeels platte daken en door de sterk detonerende materiaalkeuze (glas en witgemoffelde staal plaat). De aansluiting met de Middeleeuwse stads- structuur en de confrontatie met de bestaande woningen aan het Oud Bogaardenstraatje en Binnendieze is sterk conflicterend door de 9.60 meter hoge gevel van de nieuwe vleu gel van het paleis. Het paleis. Om aan het programma van eisen te voldoen moet het paleis verbouwd worden teneinde de benodigde 1000 m2 expositie ruimte te krijgen, terwijl het paleis op zich slechts geschikt is voor stijlkamers. Lambri- zeringen, stucwerk en gobelins zullen voor het verkrijgen van de nodige expositieruimte moeten wijken, terwijl diverse ingrepen noodzakelijk zullen zijn voor de installaties voor verwarming en vochtigheidsgraad, voor electra, gas en sanitair. De tuin. Het karakter wordt aangetast. De tuin wordt verkleind. Bomen verdwijnen en de hoge nieuwbouw aan de zuidzijde zal veel zonlicht wegnemen. Het huidige planten- en bomenbestand zal worden benadeeld en de sfeer zal worden aangetast. Het zg. Paleis of Gouvernementshuis te 's- Hertogenbosch, dat volgens de plannen het Noordbrabants Museum zal huisvesten. De aanpassing die daarvoor van dit stijlvolle (woon)huis zal moeten plaats vinden en de daarvoor ontworpen nieuwbouw acht Heemschut een onaanvaardbare aantasting. Foto: Rijksdienst voor de Monumentenzorg Zeist Openbaar Kunstbezit komt met program ma van nieuwe activiteiten en initiatieven; In het kader van de doelstelling 'het toegan kelijk maken van de beeldende kunst voor iedere belangstellende' brengt OKB een kunstschrift uit, steeds over een ander thema zo mogelijk aansluitend op de actualiteit. Geheel nieuw is de reeks TV-documentatie, boekjes die betrekking hebben op belang rijke kunstprogramma's. Een nieuw service wordt ook de telefonische kunstagenda, 24 uur bereikbaar. Bekend zijn de kunstreizen. Naast de cursussen kunstgeschiedenis wor den de Museum-cursussen gehouden, een tiental cursussen op vele plaatsen in Neder land en over uiteenlopende onderwerpen die eind januari 1984 van start zijn gegaan. Be langstellenden kunnen zich wenden tot het OKB, Herengracht 23, 1382 AG WEESP, tel. 02940-16266. Voorlopige regeling onderhoudssubsidie Monumenten Vanaf juni 1981 is een regeling van kracht die het mogelijk maakt een subsidie in de onderhoudskosten te verkrijgen voor werk zaamheden aan kerkgebouwen, kastelen, historische landhuizen en buitenplaatsen, zo als vermeld in het monumentenregister, als mede voor monumentwaardige orgels. Voor de onderhoudswerkzaamheden die in het jaar 1983 zijn uitgevoerd, dienen de betreffende aanvragen tussen 1 januari en 1 april 1984 te worden ingediend bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, p/a Broederplein 41, 3703 CD ZEIST. Voor de onderhoudswerk zaamheden die in 1984 uitgevoerd moeten worden, zullen de rekeningen eerst aanvang 1985 ingediend kunnen worden. Nadere informatie over de regeling wordt verstrekt door de afdeling Voorlichting van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Films Zij die voor een vereniging, stichting of club belangstelling hebben voor vertoning van films kunnen zich wenden tot de heer P. J. Eijer, Bredenhofstraat 1-a, 1544 RA ZAAN DIJK (Zaanstad) tel. 075-216034 en 210293, die een uitgebreid repertoire heeft samenge steld waarvan wij willen noemen: 1. KERKEPAD 1982 en 1983 tijdsduur 100 min. 2. Historische steden langs de Gelderse IJs- sel, tijdsduur 50 min. 3. Wandelingen door Haarlem, Gouda en Leiden, tijdsduur 100 min. 4. Van Olielamp tot Straatlantaarn tijdsduur 120 min. Nieuws over Molens Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de vereniging 'De Hollandsche Molenheeft de Rabobank de kunstagenda gewijd aan het thema Molens. De agenda bevat 56 schilderijen van molens o.a. de Korenmolen 'de Rijn en Lek', ge bouwd op de Stadspoort van Wijk bij Duur stede die in 1981 werd gerestaureerd; niet te

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 22