Oud Aaiden (gem. Zweelo) Deventer Qss Zelhem Gouda 17 Het uit de 14de eeuw stammende Kuis je Rademakerszijl in de rivierdijk tussen de Mastenbroekerpolder en het Zwartewater. Mogelijkheden dienen te worden onderzocht voor hertel door middel van het vernieuwen van de buitensluisdeuren van dit interessante cultuurmonument. Foto: Het Oversticht zenlijking van de behoudsvariant geheel op de schouders van derde-belanghebbenden gelegd. Hoewel die taak thans aanzienlijk zwaarder zal zijn blijven B en W naar het behoud van het Rademarkszijl streven. Tot dit streven behoort ook het voornemen om voor te stel len dit sluisje op de lijst van beschermde monumenten te plaatsen. Inmiddels richtte de vereniging 'Vrienden van de stadskern Zwolle' aan de monumentenraad een zorg vuldig gedocumenteerd verzoek om het sluisje te beschermen. Hiertegen lijkt het Waterschap IJsseldelta geen bezwaar te hebben, terwijl het verder ook de (formele) bereidheid toont construc tief bij te dragen aan het tot uitvoering bren gen van de behoudsvariant. Nader overleg hieromtrent zal volgen, waarmee hoop op het behoud van dit sluisje gerechtvaardigd is. We maakten bezwaar bij B en W tegen de voorgenomen bouw van een ligboxenstal van 25 x 45 m bij een boerderij die - met zijn eikenbeplanting - één der fraaiste delen vormt van het beschermde dorp Oud-Aal den. Hiervoor zou de bijschuur welke met de achtergevel van het stalgedeelte van de boer derij een aantrekkelijk geheel vormt, moeten worden geamoveerd, terwijl van de fraaie groep eiken het merendeel zou moeten wijken. Door zijn massaliteit zal de ligboxenstal het dorpsbeeld ter plaatse dermate overheersen dat dit bijkans waardeloos wordt. Bovendien zou deze op nog geen 17 m afstand komen te liggen van een stallencomplex aan de over zijde van de weg aan de bouw waaraan wel alle aandacht en de nodige subsidie zijn ver leend. Deze kwam tot stand na intensief overleg met alle daarbij betrokken instanties om overeenstemming te bereiken omtrent een bouwplan dat qua vorm, situering en bouw materialen is afgestemd op die van de van ouds bestaande bebouwing van Oud-Aalden, welke mét de boombestanden samen van zo hoge kwaliteit is dat dit dorp als een der eerste in Nederland in aanmerking kwam om te worden aangewezen als beschermd dorps gezicht. De Bond uitte zijn bezwaren tegen het voor nemen van B en W om met toepassing van art. 19 van de Wet R.O. vergunning te verle nen voor de bouw van 5 woningen en een opslagruimte in het zuidelijke gedeelte van het Noordenbergkwartier. Hiermede wordt geanticipeerd op een toe komstig bestemmingsplan 'Noordenberg- Zuid 1983' dat in een gedeelte van de stad ligt dat binnenkort zal worden aangemerkt als 'beschermd stadsgezicht'. Uit de ter inza ge gelegde bouwplannen blijkt echter dat is gekozen vöor een voor dit historisch gebied geheel vreemde en afwijkende kapvorm. Gezien het feit dat het ontwerpbestemmings- plan voor dit gebied nog niet door de raad is vastgesteld en ter inzage heeft gelegen en bovendien de gesprekken hierover met de Rijksdienst voor de Momumentenzorg nog niet zijn afgerond, zijn wij van mening dat voor dergelijke omvangrijke bouwprojecten de thans gehanteerde art. 19-procedure voor barig is en oneigenlijk wordt gebruikt. Met gebruikmaking van de wet AROB dien den wij een bezwaar in tegen de door B en W verleende sloopvergunning voor het op de gemeentelijke monumentenlijst voorkomen de pand Heuvelstraat no. 2. B en W betreuren zelf ook de afbraak van dit pand, zoals o.m. blijkt uit de bereidheid van de gemeente aanzienlijke financiële midde len ter beschikking te stellen voor behoud. Hoewel de eigenaars zich steeds tegen be houd van het pand hebben verzet (eerst door beroep tegen de plaatsing op de gemeentelij ke monumentenlijst en vervolgens door een verzoek om een sloopvergunning), heeft de gemeente zich er steeds sterk voor gemaakt gezien de positie ervan in het stadsbeeld als een der pijlers van het centrumgebied. We vechten dan ook de steekhoudendheid en redelijkheid aan van de argumenten voor sloop van de zakelijke belanghebbenden en vinden dat de gemeente dat ook dient te blijven doen. Naar aanleiding van het verzoek van B en W om advies uit te brengen met betrekking tot een uitbreiding van het 'Leerhuis', ant woordde Heemschut het volgende: Het zal moeilijk zijn deze te realiseren zon der daarbij afbreuk te doen aan het gave ensemble van kerkgebouw en zijn omge ving. Het gebouw zou namelijk te dicht naast de kerk komen, waardoor de bouwkundige massa's elkaar niet zullen verdragen. Ook de aansluiting van deze nieuwbouw aan de kerk zal het aanzien daarvan schaden. De Bond meende echter met dit afwijzend advies niet te kunnen volstaan en zocht ter plaatse naar een andere uitbreidingsmogelijkheid van het 'Leerhuis'. Deze zou plaats kunnen vinden op een terrein aan de oostzijde van de kerk en het gemeentehuis, waartoe zowel de bur gerlijke gemeente als de eigenaar van het aansluitend terrein grond dienen af te staan. Heemschut tekende bij G.S. van Zuid-Hol land bezwaar aan tegen een wijziging bij het vaststellen van het bestemmingsplan Nieuwe Park e.o. Deze betreft een deel gelegen binnen het beschermde stadsgezicht, en wel de hoek Kattensingel/V redebest Een bestemmingsplan voor een beschermd stadsgezicht dient naar onze mening als uit gangspunt te hebben het scheppen van ruim telijke condities die leiden tot het voortbe staan van de historisch-ruimtelijke structuur en van de individuele historische bouwkundi ge objecten. De gewijzigde vaststelling impliceert echter de mogelijkheid van een gevelbreedte aan de Kattensingel van 18 m en een samenvoe-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 21