Lezers spreken Reactie nGt}erandering yisfe^ 15 Aan de Redactie van Heemschut. Met veel interesse las ik het artikel van Jhr. Mr. W. C. de Jonge over de nieuwe bestem ming van de Broederenkerk te Zutphen. Ik kan mij voorstellen, dat het veel voldoening geeft, dat deze fraai gerestaureerde kerk een nuttige bestemming heeft gekregen, nu hij als kerk heeft afgedaan. Maar nu las ik in het Remonstranten week blad (van begin mei 1983) een artikel van de heer Fournier over de oude Geertékerk in Utrecht. Deze werd een aantal jaren geleden ook gerestaureerd en, in eerste instantie, als kerk in gebruik genomen. Ook daar is vloer verwarming aangebracht en dat blijkt nu tot de nodige problemen voor gebouw en inven taris te hebben geleid. Zo is het hoofdorgel thans geheel onbruikbaar ten gevolge van krimp door uitdroging; de houten tongewel ven vertonen op vele plaatsen forse kieren en het binnenpleisterwerk heeft sterk te lijden van het verschil in relatieve vochtigheid tus sen de buitenlucht en de lucht in het inte rieur. Schrijver komt tot de conclusie dat vanuit het standpunt van een monumenten beheerder een kerk niet verwarmd behoort te worden. Hangt dit euvel, met name dat van het pleisterwerk en het fraai versierde ge welf, deze kerk in Zutphen ook niet boven het hoofd; (of beter onder het dak;) En even tueel andere te restaureren kerken waar een andere bestemming aan wordt gegeven? Die zouden dan zonder gepleisterde muren en gewelven verder dienst moeten gaan doen? Of de verwarming zou dan zeer summier moeten zijn! Waarschijnlijk bent U wel op de hoogte van leem, maar aangezien daar in Uw blad met over gerept werd, dacht ik dat het artikel over de Geertekerk U mis schien nog van nut kan zijn. Met de meeste hoogachting, P. Hoog-Pronk Naar aanleiding van de brief van mevrouw P. Hoog-Pronk te Haarlem diene het volgen de. Mevrouw Pronk wijst op de gevaren, die voortspruiten uit verwarming van kerkge bouwen ten gevolge van gewijzigde bestem ming en noemt als voorbeeld de Geertekerk te Utrecht, en als gevaarsobjecten het orgel, de houten tongewelven, het binnenpleister werk en antiek meubilair. Wegens huisvesting van de Openbare Biblio theek in de Broederenkerk te Zutphen zijn het orgel en de preekstoel door de kerkvoog dij verkocht om dienst te doen, ik meen te Arnhem en Heusden, waardoor antiek meu bilair niet meer aanwezig is. Er zijn gemet selde gewelven met gewelfschilderingen. In feite vormen deze het gevaarsobject, bene vens een deel van het pleisterwerk van de muren (Het pleisterwerk van het koor is ver nieuwd, terwijl het Noordelijk zijschip door de kloostergang is ingesloten, zodat die muur niet aan de buitenlucht is blootgesteld.) De (gemeentelijke) restauratiecommissie, die de huisvesting van de Bibliotheek in de Kerk heeft voorbereid heeft genoemd gevaar onderkend, doch gemeend dat het handhaven van een constante temperatuur en vochtig heidsgraad - naast het genoemde gevaar - ook voordeel zou betekenen vergeleken met de vorige met de seizoenen en zondagsverT warming wisselende toestand. Er zijn geen speciale maatregelen genomen om het ge vaar te keren. De Gemeente heeft apparatuur voor klimaatbeheersing aangebracht. Vóór het aanbrengen van de vloerverwarming werd een vochtigheid van 70% gemeten, na het aanbrengen 100%, hetwelk in enkele maanden terugliep naar 70%. De huidige er varing heeft nog niet veel te betekenen, daar zij dateert van de opening van de bibliotheek in februari 1983. Eerst over enkele jaren zal de proef blijken. Het zou o.i. de moeite waard zijn de ervaring met kerkgebouwen, waarin het klimaat is veranderd, te onderzoeken door een enquête, wellicht uit te voeren door de vereniging van kerkbeheerders. Wij doen hiermede de sug gestie aan de redactie van Heemschut om deze gedachte voor te leggen aan genoemde vereniging. Jhr. Mr. W. C. de Jonge (secretaris) P.S. redactie. De door de heer de Jonge gedane suggestie om de Vereniging voor te stellen deze pro blematiek nader te onderzoeken achten wij zeer waardevol. De gerestaureerde en voor de Openbare bibliotheek aangepaste Broederenkerk te Zutphen. Foto: C. Ploeg,' Zutphen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 19