GEDANE ZAKEN EN DE TOEKOMST 13 Karakteristieke boerderij aan het Dijkeinde te Zuiderwoude schap los te laten. Een zo breed mogelijk samengestelde commissie-NLW werd inge steld om Gedeputeerde Staten te adviseren hoe het nu verder moest gaan. Een ambtelij ke projectgroep moest concrete projecten uit gaan voeren in het proefgebied en een coör dinator nationaal landschap Waterland werd aangesteld voor het papieren regelwerk. Aan de hand van jaarprogramma's zouden onder zoeken en projecten gesubsidieerd kunnen worden, om op die manier 'in het veld' erva ring op te doen met het experimentele land- schappenbeleid. BOND HEEMSCHUT Waarschijnlijk zonder dat u het gemerkt heeft zijn we aangeland bij de rol die de Bond speelt bij het tot stand komen van het NLW. In de Commissie NLW heeft n.1. ook een afgevaardigde van de Bond zitting, mr. K. Michielsen uit Broek in Waterland. Waarom heeft het Provinciaal Bestuur daar om verzocht? Waterland is immers geen mo nument, museum of historisch gebouw? Nee, maar Waterland is wel een nationaal landschap. Wat dat precies moet gaan voor stellen, daarover zal de Cie gaandeweg dui delijkheid gaan verschaffen. Een vertegen woordiger die het behoud van de karakteris tieke, vaak houten, bebouwing en de bouw wijzen van de streek kan vertegenwoordigen is onmisbaar. Maar er is meer, de sloten, de veenstromen, de kavel verdelingen van de polders, de dijken en kaden, hoe oud zijn die niet? Is in feite het hele patroon van landge bruik niet één groot levend monument? Aan gelegd, begonnen, in de 11de, 12de eeuw aangepast tot op de dag van vandaag, aan de eisen van de tijd. Waterland herbergt zo een schat aan historische gegevens van archeologisch materiaal uit de vroege mid deleeuwen, tot aan de bebouwing en ge- bruiksvormen van nu. De werven van Mar ken, de lintdorpen, de dijkdorpen, de Zui derzeestadjes, de boerderijen, het is allemaal zo aan te wijzen en ook nog landschappelijk zo mooi dat velen ervan kunnen genieten. Daarom is de inbreng van de Bond gewaar deerd. Immers het zoeken naar nieuwe be stemmingen voor het belangrijke cultuurhis torische erfgoed, het beantwoorden van al lerlei vragen als terugbrengen in de oor spronkelijke staat, en wat was die dan wel?, of het zoeken naar moderne aangepaste vor men, het besturen, exploiteren deels restau reren van het NLW, het geven van voorlich ting erover, in al dat soort zaken heeft de Bond ervaring opgedaan in de vele jaren van zijn bestaan. Een ervaring waar het Provinci aal Bestuur graag uit putten wil om het NLW-beleid tot een goed, regulier beleid uit te bouwen. In de afgelopen drie jaar zijn goede vorderin gen gemaakt met het uitvoeren van verschil lende projecten. Zuiderwoude kreeg z'n oor spronkelijke houten ophaalbrug terug, Haal- dersbroek (gemeente Zaanstad) z'n wegsloot en karakteristieke bruggetjes. In Zunderdorp werd een grote linde verplant. Door middel van 'extra' subsidies konden onderhouds werken uitgroeien tot rehabilitatieprojecten. De grote populieren in Jisp kunnen behouden blijven, ondanks de ingrijpende riolerings werken, het Kerkplein in Broek in Waterland zal binnenkort in stijl gerenoveerd worden. Veel grotere en kleinere projecten bevinden zich nog in het stadium van 'voorkoken'. Maar het is niet de bedoeling dat de over heid, of beter overheden, alleen uitmaken wat er in en aan het nationaal landschap moet gebeuren. En het zijn zeker niet de overhe den of overheidsinstanties die het beeld in het gebied bepalen. Het beleid moet ge steund worden door de bevolking van de streek, anders is het kansloos. Zij moet zelf de gelegenheid krijgen er aan te werken. Daarom zijn er twee regelingen, voor de duur van de proefperiode, van kracht gewor den in Waterland die voorzien in subsidies voor particulieren: subsidie voor 'verfijnde welstand' en 'onderhoud karakteristiek schilder- en houtwerk'. DE REGELINGEN De regeling voor 'verfijnde welstand' richt zich op huizen, bruggetjes, boerderijen en dergelijke waarvan 'het uiterlijk en plaatsing zodanig zijn dat het bouwwerk zowel op zichzelf, als in verband met de omgeving aansluit bij het streekeigen karakter'. Nu is het moeilijk om een grotendeels gevoelsma tig ingevuld uitgangspunt als 'aansluitend bij het streekeigen karakter' te vertalen naar re geltjes. Gekozen is daarom voor een indivi duele benadering van de aanvragen. Een spe ciaal daarvoor ingestelde Bouwadviescom- missie NLW adviseert het Provinciaal Be stuur over het toekennen van subsidies. Het gaat daarbij steeds om het vergoeden van de 'meer' kosten die boven de normale wel stand uitgaan, om een bouwwerk beter bij het streekeigen karakter van Waterland te laten aansluiten. Bij de onderhoudsregeling gaat het om hou ten huizen, boerderijen e.d. die, vaak niet ingeschreven als monument, toch de traditio nele bouwwijze van de streek levend houden. Vergoedt de regeling voor verfijnde wel stand tot 100%. van de meerkosten, de onder houdsregeling gaat tot 50%.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 17