Boeken 10 is niet bekend, maar wel heeft de verant woordelijke minister van WVC toegezegd dat volgend jaar (voor deze kerken) geld beschikbaar wordt gesteld. De restauratiekosten worden voor zo'n 1,6 miljoen door het rijk gesubsidieerd, voor 30% door de gemeente, voor 10% door de provincie, zodat er voor de stichting onge veer 10% overblijft. Uitgaande van een tota le restauratiesom van 2 miljoen zal de stichting dus 2 ton moeten opbrengen. Dit geld moet uit speciale fondsen, donaties en plaatselijke akties komen. Zo is de Lions Club Westerkwartier, geheel in stijl, een wijnaktie begonnen waarvan de baten voor de restauratie zullen worden aangewend. Als de restauratie 10 jaar eerder was aange pakt had het slechts de helft gekost maar, als veel lezers zich nu opgeven als lid van de Stichting zal het in 1984 ook wel lukken. De werkgelegenheid is er nu meer bij gebaat dan ooit. Stichting Oude Groninger kerken Preadiniussingel 47, 9711 AG GRONINGEN. Tel. 050-123569 Praalgraf van Anna van Ewsum, ca. 1665. Zij kijkt liggend op haar zij, neer op haar eerste overleden echtgenoot Carel Hieronymus von In- en Kniphuisen. Achter haar dragen engeltjes, die haar vroeg gestorven kinderen symboliseren, een memoriebord. Aan haar voeteneind staat het beeld van haar tweede echtgenoot Georg Wilhelm von In- en Kniphuisen, die in 1714 aan dit monument werd toegevoegd (beeldhouwer Bartholomeus Eggers). Het praalgraf vertoont veel overeenkomst met dat uit de kerk van Katwijk aan de Rijn dat in 1663, ook door Rombout Verhulst, werd vervaardigd. Interieurfoto's Liturgisch Instituut der Rijksuniversiteit te Groningen. Alle foto's collectie Jaap van der Veen De Historische Stedenatlas van Nederland deel I Haarlem, deel II Amersfoort. Deze stedenatlas beoogt de ruimtelijke ont wikkeling van een aantal steden van de vroegste tijden t/m het begin van de 19de eeuw neer te leggen in een reeks kaarten vervaardigd op grond van archeologische, geografische en historische gegevens en ge baseerd op het oudste kadastrale exemplaar, waarbij elke kaart afzonderlijke aspecten van de topografische geschiedenis van een stad behandelt. De atlas, vervaardigd door leden van de Vakgroep (Middeleeuwse) geschiede nis van de Universiteit van Amsterdam en van de Afdeling Bouwkunde van de T.H. te Delft, staat onder redactie van G. van Her wijnen, C. van de Kieft, J. C. Visser en J. G. Wegner. Te bestellen a 18,50 (excl. porto) bij de Afdeling Bouwkunde, Postbus 5093, 2600 GA Delft. Uitgeverij: Delftse Universitaire Pers. 'Uit ijzer gegoten' Beeld van de Deventer Ijzergieterij Nering Bögel en haar producten (1756-1932) door B. S. Kapsenburg, uitgave van Uitgeverij Terra, Zutphen. Uitgebreid wordt ingegaan op de geschiedenis van een bedrijf, beschre ven en geplaatst in een wijdere context. Het productieproces wordt eveneens toegelicht. De geschiedenis is die van de Deventer IJ- zermolen, die sinds 1826 in handen van de familie Nering Bögel was. In de beginperio de zijn er veel grafmonumenten vervaardigd. Uitvoerig wordt nagegaan en toegelicht, dat de voorbeelden voor de veelal neo-klassicis- tische modellen waarschijnlijk afkomstig zijn uit Duitsland, waar architect K. F. Schinkel nauw betrokken was bij het ont werpproces. De fabriek leverde ook, en ze ker in latere perioden, utilitaire producten zoals machineonderdelen. Er werden echter ook - tamelijk vroeg - emaille potten en pannen vervaardigd. Een afwisselende pro ductie, waarvan in een aantrekkelijk boek verslag wordt gedaan. ISBN 90 6255 127 0 22,50. Vier ontwerpen voor grafmonumenten, uit de catalogus die in 1834 werd uitgegeven door de Deventer ijzergieterij.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 14