Interieur naar het Zuid-Oosten. Een gebouw waarin die sfeer enorm goed bewaard is gebleven, is deze kerk van Mid- woide. RESTAURATIEPLANNEN Talrijke keren is de kerk in haar bestaan reeds opgeknapt. Waren het in het verleden de borgbewoners (uiteraard) die voor de kos ten opdraaiden, tegenwoordig is het de over heid. In de jaren zestig was de toestand van het gebouw zodanig dat men voor het eerst in aktie kwam. Grote scheuren in de muren duidden op ernstige constructiegebreken. Deze zijn grotendeels te herleiden tot het feit dat de toren en de kerk niet gelijk verzakken. Ondermeer doordat de toren in het verleden is verhoogd en door een grote druk op een j relatief kleine oppervlakte zakte deze sneller dan het schip hetgeen tot scheurvorming leidde. Men trachtte het kwaad te keren door het plaatsen van steunberen tegen de westzij de van de toren. Hierdoor is echter de situa tie ontstaan dat de toren nu naar de kerk overhelt. Op 18 mei 1960 gaf de kerkvoogdij van Midwolde/Leek opdracht aan de restauratie architect P. L. de Vrieze voor het maken van een restauratieplan. De toenmalige begroting voor de toren bedroeg 228.000,-, hetgeen in 1965 al was opgelopen tot 309.000,-, en in 1980 tot 729.000,-. De afgelopen zomer echter, 23 jaar na dato, zijn alleen de kosten van funderingsverbete ring al geraamd op 1.171.517,-waarbij de nadruk op de restauratie van de toren wordt gelegd. De kerk zal slechts een grote op knapbeurt krijgen; totale kosten ongeveer 2 miljoen gulden! Uiteraard is de bouwkundige toestand in die jaren snel achteruit gegaan. Aan alle zijden zijn nu de scheuren zichtbaar, met name in de toren. Omdat er stenen uit de toren vielen besloot men in juli jl. om de toreningang te sluiten. Aangezien echter de kerk vanwege haar interieur jaarlijks zo'n 5000 bezoekers ontvangt, wil men tot de restauratie begint, graag de deuren openhouden. Vandaar dat de argeloze bezoeker heden ten dage gebukt via het nootmannenpoortje deze slotkapel be treedt. Gelukkig heeft men middels noodherstellin- gen in 1963 (toren) en 1980 (kerk) het water buiten de kerk kunnen houden. Aangezien dergelijke bedragen niet op te brengen zijn voor een dorp van 479 inwoners deed men in 1971 de kerk over aan de Stich ting Oude Groninger kerken. Ter gelegen heid van het derde lustrum van deze stichting dit jaar heeft men de kerk van Midwolde, tezamen met die van Godlinze een centrale plaats gegeven in de jubileumakties. Of dit feit gewicht in de schaal heeft gelegd Details van de fraai gesneden preekstoel met evangelistensymbolen en allegorische vrouwenfiguren uit 1711.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 13