Boeken ALTERNATIEF De redding van een monument, ook van een historische tuin, is en blijft een duurzame bestemming. In een streek waar zoveel land bouwgronden verloren gaan, lijkt het zinvol om uit te zoeken of de bescherming van een ruïne niet hand in hand kan gaan met het uitoefenen van een agrarisch bedrijf. Het ei land kent nog boeren die niet voor het water willen wijken, tenzij ze door de ontgrinders met land schadeloos worden gesteld. Buiten het complex van ca 9 ha liggen de nodige terreinen. Vanouds was er ook een hofstede aan De Walborg verbonden. Of de huidige ruïne zich laat combineren met een eigentijds bedrijf is een onbeantwoorde vraag. Het zal de eigenaar in ieder geval aantrekkelijk ge maakt moeten worden om het complex in staat van onderhoud te brengen en te bewa ren. Dat is nu ruim veertig jaar niet meer geschied. Gepaard aan het verboden-toe- gang-bordje heeft dit bij de bevolking de nodige twijfels over het 'nut' en het 'profijt' van De Walborg voor het dorp opgeleverd. Geen goede zaak voor een monument dat bijna 300 jaar dorpsgeschiedenis weerspie gelt. In april 1984 organiseert de stichting streek museum Stevensweert o.l.v. haar secretaris, H. G. M. Rutten, een grote expositie over De Walborg en haar bewoners. Bronnen: Sangers, W., o.s.c., De graven en gravinnen van het kasteel Walburg te Ohé en Laak, in: Publications de la Société Historique et Ar- chéologique dans le Limbourg (LGOG), 85 (1949) 621-636. Sangers, W. en A. H. Sominis, Er ligt een Eiland in de Maas, geschiedenis van Ste vensweert en Ohé en Laak, Echt 1955. Haimon, P., Kastelenen landschap, in: Lim burgs Landschap 36 (1982). Stevensweert Munten en Kaarten, Tentoon stellingscatalogus 1983; met dank aan de heer H. G. M. Rutten, die zo vriendelijk was de afgebeelde historische kaarten voor publicatie in het blad Heemschut af te staan. Tuinnummer Bulletin KNOB 82, nrs 3-4 (1983). Streekplan Noord- en Midden-Limburg, Maastricht 1982. Verordening op de ontgrondingen in Lim burg (herzien ontwerp 1982). Ike, P. en H. J. M. Luijpers, Grind in de Toekomst, vakgroep civiele planologie T.H. Delft, Delft 1982 (voorzien van een bijge werkte litteratuurlijst). Stukken verkregen van de gemeente op grond van de W.O.B. Inlichtingen verstrekt door de Stichting Mi lieufederatie Limburg. Krantenartikelen uit De Limburger en het Limburgs Dagblad desaangaande. 7 Arnhem 750 jaar stad Heemschut wijdde in zijn decembernummer aan een aantal jubilerende steden een artikel waaronder 'Hoopvol perspectief voor Arnhem?'. Hierop sluit enigszins aan het onder auspi ciën van het Arnhems Genootschap voor Oudheidkunde, uitgegeven boekje 'Arnhem, elf facetten uit de 19de en 20ste eeuw', facet ten die door een aantal bekende auteurs wor den belicht en die o.m. behandelen de bouw van een nieuwe stadswijk over de rivier, Arnhem-Zuid, De R.K. Sint Eusebius Kerk, een nieuwe kerk aan een nieuw plein; een onbekende verzameling archeologische voorwerpen beschikbaar gesteld voor het Gemeentemuseum; het sociëteitswezen; kro niek van de fotografie 1839-1864 enz. 35,- Uitgeverij De Walburg Pers Zutphen. ISBN 90 6011 250 4. Gelre's Hof 'Van paardestal tot Huis der Provincie', werd geschreven door Cees Hol- berdink van de Dienst Voorlichting Provin cie Gelderland. Het gaat in dat boekje over drie zaken: de oorsprong van het huidige provinciale bestuursstelsel, de plaatsen waar dit bestuur zetelde en het gebouw dat bleef: de Sabelspoort. Met veel illustraties is het een levendig en boeiend verhaal geworden. 16,-. Uitgeverij De Walburg Pers. ISBN 906011229 6. Het gebouw dat bleef: de Sabelspoort met glazenbrug die de overgang van nieuwe naar oude tijd zou moeten symboliseren! foto: Wouter van Heusden, Arnhem Zorg voor het stadsbeeld werd uitgegeven ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig be staan van de actieve Stichting Wijnhuisfonds Zutphen. De auteur, drs. C. F. J. Schriks, goot het werk in de vorm van een drieluik. - het eerste deel opent een luik naar de stad en de monumentenzorg van Zutphen in het bijzonder, - het tweede deel geeft inzicht in het instru mentarium dat monumentenzorgers ter be schikking staat; derhalve is dit boekje zeer goed bruikbaar voor groeperingen, die actie voeren voor behoud van een bedreigd pand, - het derde luik toont een panorama van 55 jaar Wijnhuisfonds. Met Zutphen als voorbeeld wordt onder meer ingegaan op de gevolgen en problemen rond om decentralisatie en op de grote wenselijk heid van gemeentelijke monumentenveror deningen. Uitgeverij De Walburg Pers. 19,50 ISBN 90 60 11 127 3. Vestingbouwkundige termen is een boekje uitgegeven in samenwerking met de Stich ting Menno van Coehoorn, samengesteld door stichtingslid A. H. Mohr, mede ten be hoeve van personen of instanties die zich bezighouden met monumentenbescherming of studies op vestingbouwkundig gebied. Aansluitend is een viertalige woordenlijst opgenomen, waarin voor de nederlandse ter men vertalingen in Engels, Frans en Duits zijn opgenomen, 24,- Uitgeverij De Wal burg Pers, Zutphen. ISBN 906011080 6.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1984 | | pagina 11