Nieuws uif de provincies Noord-Holland Haarlem. Het 25-jarig bestaan van de afde ling Monumentenzorg waarop sinds oktober 1982 door een aantal evenementen de aan dacht werd gevestigd, was ook aanleiding voor het verschijnen van het boek 'Sterck en Wel doortimmerd', een kwart eeuw restaure ren in Haarlem; samengesteld door P. Jon gens (technisch adviseur van Heemschut), drs J. B. Uittenhout en drs Loes J. H. Vroom, medewerkers van het Gemeentelijk Bureau. Uitgeverij: De Vrieseborch te Haar lem, 47,50. De uitgave geeft een bloemlezing van een zestigtal restauraties in de Haarlemse bin nenstad. Alle beschreven restauraties zijn overvloedig geïllustreerd. Ook wordt aan dacht geschonken aan de monumenten die in de periode 1956-1981 verloren zijn gegaan. Ter afsluiting is van alle Haarlemse monu menten een korte beschrijving opgenomen, alsmede een totaaloverzicht van de restaura ties die sinds 1956 hebben plaatsgevonden. De heer Jongens vermeldt heel treffend op de omslag: 'Monumentenzorg is datgene ontzien wat historisch bezien waard is te worden gezien'. Tevens is verschenen een uitgave van de aangepaste Haarlemse Monumentenlijst in een losbladige uitvoering, die te bestellen is a 25,- bij de afd. Monumentenzorg. Tel. 023-310150 of bij de Boekhandel Vermout en De Vries. Behalve straatnaam, huis- en kadasternummer is een redegevende om schrijving van ieder monument opgenomen. - waardering te kweken voor nu eens niet de 'top-' of 'nationale' monumenten, maar het leren zien van de betekenis van de dikwijls jongere bebouwingsvorm in onze dagelijkse omgeving. De film geeft in (te) snel tempo op originele wijze een beeld van het waardevol cultureel erfgoed in de hele provincie en zal, vooral wanneer begeleidende tekst beschikbaar is gekomen, uitstekend dienst kunnen doen voor voorlichtingsdoeleinden in het land. Purmerend. Het uit 1638 daterende Burger weeshuis, thans zetel van de Rabo Bank, werd gerestaureerd! Reeds in 1981 (Heem schut: juli/aug. nr. pag. 135 en december nr. pag. 231) maakte Heemschut bezwaar tegen de voorgenomen sloop van de 19de-eeuwse zijvleugel en het gebouw ter rechterzijde, de Ark. Ook tegen de nieuwbouwplannen rezen grote bezwaren met betrekking tot bouwvo lume en dakvorm, met het resultaat dat deze plannen.werden aangepast. Uiteindelijk wer den de bezwaarschriften ongegrond ver klaard zodat de sloop kon worden uitge voerd, met dien verstande dat het voorhuis gehandhaafd en gerestaureerd werd met be houd van de nog aanwezige kunsthistorische rijkdom. Zonder tussenkomst van de Rabo Bank zou het waardevolle interieur wellicht ook verdwenen zijn. Bij dit compromis staat dus het behoud van het oudste gedeelte van het complex tegenover het verlies van de 19de-eeuwse zijgevel. De hoogte en de parcellering van deze gevel zijn aangepast aan het voorhuis; zelfs de De situatie nu: restauratie van het voorhuis, met nieuwbouw links achter en ter rechterzijde; thans in zijn geheel zetel van de Rabobank te Purmerend. Het Burgerweeshuis te Purmerend vóór de sloop van de zijvleugel, achterhuis en huis de Ark, ter rechterzijde, in 1981. horizontale blokverdeling is met teruglig- gend metselwerk aangegeven. Aanpassing in kleur door bepleistering ware ook nu nog te overwegen. Zaanstad. Tijdens de Provinciale Ledendag in Noord-Holland die 24 september jl. in de Zaanstreek plaats vond, werden verschillen de aspecten duidelijk belicht. Zo sprak Commissielid Ir. G. Teders na een welkomstwoord van de burgemeester en een inleiding van de vice-voorzitter, drs. D. van Leeuwen, over de ruimtelijke ontwikkeling sinds de 12de eeuw toen er reeds bewoning plaats vond langs de Zaan en de padenstruc tuur van het slagenlandschap. Voorts over de industrialisatie en de hiermede samenhan gende problemen bij de vaststelling van be stemmingsplannen (b.v. De Gortershoek). Van de inmiddels 120 bestemmingsplannen voor dit gebied zijn vele ouder dan 10 jaar en dienen dus herzien te worden. Ir. W. J. Schuurman, van de Stichting Zaans Schoon, welke reeds vóór de oorlog een in ventarisatie begon op te zetten van aanwezi ge waardevolle houtbouw en later actief op trad, o.a. ter bevordering van het instellen van monumentenverordeningen, pleitte voor Haarlem. Provinciale Staten van Noord- Holland hebben het uitstekende initiatief ge nomen door Multifilm een monumentenfilm 'Het gezicht van Noord-Holland' te doen vervaardigen met het doel: - voorlichting te geven aan een breder pu bliek, opdat de belangstelling voor monu menten niet beperkt blijft tot een kleine groep van ingewijden; - de burger van het belang van het behoud van monumenten te overtuigen o.a. door het stimuleren van zelfwerkzaamheid, zodat de ze zich bewust wordt van de betekenis van zijn historisch gebouwde omgeving; - te laten zien, dat meer dan vroeger, niet alleen het monument 'op zich' van belang is, maar ook het pand in relatie tot zijn omge ving, het zogenaamde 'ensemble';

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 32