scherming per pand door plaatsing op de monumentenlijst - uiteraard op grond van vrij strenge selectienormen - waar nodig ge koppeld aan het beschermde stadsgezicht, dat de basis kan zijn voor bestemmingsplan nen waarin de karakteristieken van bebou wing en stedebouwkundige structuur beter beschermd kunnen worden dan in normale bestemmingsplannen. Het op grond van de eerste inventarisaties genoemde aantal van ca. 4000 panden is indicatief; een gedeelte daarvan zal 'normgevend' moeten zijn voor stringente regelingen in bestemmingsplan nen.- In verband hiermee wordt op het ogen blik gewerkt aan een aanvulling van de Mo numentenverordening 's-Gravenhage, die het mogelijk moet maken dat ook de ge meente beschermde stadsgezichten aanwijst. Van bevriezing kan daarbij, zoals bekend, geen sprake zijn, wel zullen de karakteristie ken van het ensemble bepalend zijn voor de verschijningsvorm van de 'nieuwbouw'. JONGERE BOUWKUNST De plaatsing van panden op de gemeentelijke lijst is gerelateerd aan het jaarlijkse budget dat voor de onderhoudssubsidie - overigens een unicum in de gemeentelijke monumen tenzorg - beschikbaar is. Het ziet er, in het licht van de decentralisatievoornemens bij het Rijk, naar uit dat de bescherming van de jongere bouwkunst in Den Haag voor het overgrote deel een taak voor de gemeente zal worden. Niettemin zijn in 1982 vier 'top stukken' uit deze categorie op de artikel 8- lijst van het Rijk geplaatst: de Passage (1882-1885), De Koninklijke Stallen (1876- 1878), Duikers Nirwanaflat (1927-1930) en de Rudolf Steinerkliniek van Jan Buijs (1926-1928). In februari 1983 volgden de Papaverhof van Jan Wils (1920-1922), de Torengarage (1930) en het gebouw van de Volharding van Buijs (1927-1928). SERIE RESTAURATIES In de laatste twintig jaar hebben in Den Haag talrijke restauraties plaatsgevonden, waarbij het Rijk, de gemeente of particulieren de opdrachtgevers waren. Het Rijk restaureerde de paleizen Huis ten Bosch en Noordeinde (Oude Hof), het 17de-eeuwse huis Weder- holt op het Buitenhof (sinds de restauratie 'Vijverhof' genaamd en in gebruik bij de Tweede Kamer), het v.m. ministerie van Koloniën (voltooid in 1860 naar ontwerp van W. N. Rose), de Gevangenpoort en de hui zen Van Wassenaer-Obdam, Van der Meyle en Van Oldenbarnevelt aan de Kneuterdijk, waarin de Raad van State wordt gehuisvest. Momenteel wordt van rijkswege gewerkt aan het Mauritshuis, terwijl het herstel en de aanpassing ten behoeve van de huisvesting van de Hoge Raad wordt voorbereid voor het vroegere paleis Huguetan aan het Lange Voorhout (voorheen Koninklijke Biblio theek). Eind 1982 kwam het herstel van het Huis Clingendael gereed, waarin enkele instituten op het gebied van de Atlantische samenwer king gehuisvest werden. De waarde van dit landhuis, dat in oorsprong dateert uit de 17de eeuw, maar in de 18de en vooral 19de eeuw sterk verbouwd en uitgebreid werd, ligt voornamelijk in de uitwendige verschijning als 'piècë-de-milieu' in het fraaie park. Bijna alle als monument beschermde kerken ondergingen intensieve restauraties, de ge meente herstelde het Oude Stadhuis aan de Groenmarkt en de 18de eeuwse molen 'De Korenaer' in Loosduinen. 'Stadsherstel Den Haag en omgeving N.V.' restaureerde in samenwerking met de ge meente zes historische panden aan de Oude Molstraat, die in mei 1982 gereed kwamen. Hiermee werd in feite een begin gemaakt met de uitvoering van het bovengenoemde Meerjarenprogramma voor restauraties van woonhuispanden met waarde als monument, waarin de ministeries van W.V.C. en V.R.O.M. in het kader van de gecombineer de regeling financiële steun geven. Deze da gen komt ook het omvangrijke project Boter- waag en omgeving aan de Prinsegracht op de hoek van de Grote Markt gereed. In de Bo- terwaag zelf, het huis Luchtenburch en het v.m. 'Stukken-Boterhuis', alsmede in een aantal andere panden die tot dit in hoofdzaak 17de-eeuwse complex behoren zijn ruim ze ventig wooneenheden voor een- en tweeper soonshuishoudens gerealiseerd. Architect G. Prins uit Amsterdam had de leiding van dit omvangrijke stuk stadsvernieuwing, dat te vens een aanzienlijke bijdrage levert aan het streven de bewoning in de binnenstad te be vorderen. In april neemt de restauratie van het pand Nobelstraat la/lb een aanvang. Hier restau reert de 'Stichting Monumentenfonds Den Haag en omgeving', die al eerder het herstel van het Spinozahuis aan de Paviljoensgracht voor haar rekening nam, een der oudste woonhuizen van Den Haag, het vroegere huis 'Pynsen' dat in hoofdzaak in zijn huidi ge vorm dateert uit de tweede helft van de 16de eeuw, maar waarvan sommige onder delen nog laat-15de-eeuws kunnen zijn. Het huis bezit o.a. rijk gebeeldhouwde renais sance balkconsoles en onder de 16de-eeuwse kapconstructie een zolderschuilkerk uit de 17de eeuw. Oorspronkelijk had het huis een voorplein (basse-cour), maar hierop verrees in de 18de eeuw een nieuw voorhuis in Lo- dewijk XlV-stijl, dat mede in de restauratie betrokken zal worden. Het ontwerp voor deze restauratie wordt ge leverd door architect J. Walraad te Brielle. De gemeente heeft thans in uitvoering de restauratie van de 17de-eeuwse, door Arent van 's-Gravesande gebouwde St. Sebasti- aansdoelen aan de Korte Vijverberg. Het herstel van het exterieur is nagenoeg gereed. Ook het uit 1732 daterende Oude Mannen huis aan de Oude Molstraat wordt door de gemeente gerestaureerd en aangepast voor de huisvesting van studenten van het Institute of Social Studies. De gaaf bewaarde regenten zaal met geschilderde wandbespanningen en Lodewijk XVI meubilair wordt zorgvuldig hersteld en krijgt een goede bestemming ten behoeve van Stadsherstel. De gemeente heeft verder in voorbereiding het herstel van de vermoedelijk 17de-eeuwse Laak- of Galgemolen aan de Trekvliet en het in 1662 gebouwde Korenhuis aan de Prinse gracht. Aan dezelfde gracht komt dezer da gen de restauratie van het door Pieter Post omstreeks 1660 gebouwde Hofje van Nieuw koop gereed, terwijl het herstel van het Huis Dedel uit 1642, Prinsegracht 15, in uitvoe ring is. Dit belangrijke woonhuis met zijn gevel in de stijl van Hollandse Classicisme bezit een 18de-eeuws trappenhuis dat tot de rijkste voortbrengels van de Lodewijk XV stijl in ons land behoort. In Scheveningen, waar al in de jaren zeven tig het Kurhaus een ingrijpende restauratie en aanpassing - neerkomend op gedeeltelijke herbouw - onderging, is thans het herstel van het Paviljoen van Wied begonnen. Dit, in 1827 naar ontwerp van A. Noordendorp opgetrokken gebouw met zijn zuilenfront en zaal met fraai Empirestucwerk, is een der weinige in Den Haag overgebleven voor beelden van neoclassicistische architectuur. Het is in gebruik als buitensociëteit van de Nieuwe of Litteraire Sociëteit 'De Witte'. Aan de Elandstraat is de eerste fase uitge voerd in de restauratie van de kerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, gebouwd in 1891-1892 door de Cuypersleerling Nicolaas Molenaar en een der belangrijkste neogoti sche kerken in ons land. De leibedekking op de beide torenspitsen werd weer aangebracht en de bekappingen van het kerkgebouw wer den waterdicht gemaakt. Literatuur 'Zicht op stadsgezicht en monument, nota over het Haagse monumentenbeleid'. Afdeling Voorlichting Gemeente 's-Gravenhage, 1976. 'Zicht op stadsgezicht en monument 2'. Gem. Bu reau Monumentenzorg, in samenwerking met Afde ling Voorlichting Gemeente 's-Gravenhage, 1980. G. W. van Herwaarden: 'Nieuw monumentenbeleid in Den Haag, aantekeningen bij de nota 'Zicht op stadsgezicht en monument 2' in: Bulletin Kon. Ned. Oudheidkundige Bond 1981, 233-244. Het Huis Dedel, Prinsegracht 15, dateert uit 1642 en is een uiting van het barok classicisme. Het interieur bevat o.m. een bijzonder rijk trappenhuis met stucwerk in Lodewijk XV stijl. Een restauratie wordt thans in fasen uitgevoerd. Foto: Jelle Hellinga.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 9