HeeNjscfyit ui akfie Winterswijk Deventer Harderwijk 99 Reeds eerder vestigde Heemschut de aan dacht op Winterswijk, waar zelfs officiële monumenten niet veilig zijn, getuige het ver val van bijna alle molens en het geheel ver dwijnen van het enige bleekhuisje van de Achterhoek (zie hiervoor o.m. de Heem schut-jaargangen 1981/jan.nr: 1 en 1982/ nov.-dec.nr: 11/12). In het centrum van Winterswijk dreigt thans sloop voor het laatst overgebleven 19de- eeuwse herenhuis in het winkelgebied Wooldstraat/Weurden. Het pand wordt de De met sloop bedreigde doktersvilla: het laatste volledig gave herenhuis in het winkelgebied Wooldstraat/Weurden. Foto: Henk Westerveld, Aalten. doktersvilla genoemd (naar een huisarts die er zeer lang praktijk hield). Huidige eigenaar is de bezitter van een naast gelegen ijssalon. De man koestert plannen voor een winkelpassage en vindt daarin de doktersvilla niet inpasbaar. Een aanpalend pand is reeds gesloopt. Afbraak van de villa betekent niet alleen een nieuwe aanslag op de al herhaaldelijk ge schonden straatgevelwand, maar ook het verdwijnen van het enige nog gave exem plaar van de vroeger zo talrijke herenhuizen in deze straat. De doktersvilla is opgetrokken in mengstijl met veel bandwerk (speklagen), toogvensters en heeft een klassicistische kroonlijst om het omlopend schilddak met plat. Bijzonder fraai zijn de tegelmotieven in de ingangspartij en boven alle ramen. De- zelfde decoratie is ook toegepast aan de aan gebouwde garage. De terugwijkende garagebouw met inrit zorgt voor een gedeeltelijk vrije ligging van de villa en een accentuering van het symme trische in voor- en zijgevel. De plaatselijke Vereniging voor Monumen- tenbelangen, die ijvert voor een gemeentelij ke monumentenverordening, heeft al her haalde malen bezorgdheid uitgesproken over deze en andere sloopdreigingen in Winters wijk. Kademuur te Deventer De oostelijke oever van de IJssel tussen de brug voor gewoon verkeer (Wilhelminabrug) en de spoorbrug wordt grotendeels gevormd door een kademuur, welke deels in slechte staat verkeert. Het is een muur met een lange, evenwel grotendeels onbekende, historie. Het lag aanvankelijk in de bedoeling de muur over 550 m. lengte te vervangen door een stalen damwand. De Deventer Culturele Gemeenschap en de Bond Heemschut achtten dit in stedebouw kundig-visueel opzicht een ontoelaatbare aantasting van het stadsgezicht en gaven aan deze mening uiting. Na overleg met het gemeentebestuur, bij welk overleg o.a. de Rijks en Provinciale Waterstaat betrokken waren, is door de ont werpers een minder ingrijpend plan ge maakt: slechts een betrekkelijk klein gedeel te, waarvan zowel de fundering, als de stabi liteit en het metselwerk slecht zijn, zal wor den vervangen door een aan de rivierzijde van de muur te heien stalen damwand, welke vervolgens met metselwerk zal worden bekleed. Dank zij een door de Rijkswaterstaat uit te voeren correctie van het rivierbeloop, kan vóór het overige deel van de muur een ver laagd plateau worden aangebracht, op 4,50 m. N.A.P. Beneden dat peil komt een stalen damwand. Het boven dat peil gelegen deel van de muur wordt gerestaureerd, waarbij het metselwerk wordt hersteld en een drainering en een be- tonwand aan de grondkerende zijde worden aangebracht. De stalen damwand wordt voorzien van een houten remmingwerk met bolders ten behoeve van afmerende schepen. Op een deel van de muur, waarvan de boven zijde lager ligt, de z.g. 'zak' wordt een hou ten waterkerend schot aangebracht. De wa terstand op de IJssel heeft 36 dagen per jaar een hoger peil dan 4,50 m. N.A.P. en gèmiddeld één dag per jaar bedraagt de wa terstand 6 m. 4- N.A.P. waardoor de boven kant van genoemd schot op 6,50 m. N.A.P. moet liggen. Het verlaagd plateau zal op twee plaatsen bereikbaar zijn met trappen en op één plaats met een hellingbaan voor invaliden. Tegen het ontwerp-bestemmingsplan Lutte- kepoortstraat 31 tekende de Bond Heem schut bezwaar aan. Dit pand zal namelijk niet meer als een gedeelte van de stadsmuur herkenbaar zijn als het wordt verbouwd zoals daarin wordt voorgesteld. Wij geven de voorkeur aan een ontwerp, waarin het restant van de Luttekepoort wordt gerestaureerd in zodanige vorm, dat het pand goed herken baar blijft als een gedeelte van de oude stad spoort en de historische stadsmuur. Deze laatste is op verschillende plaatsen nog her kenbaar aanwezig, vaak in goed gerestau reerde vorm, zoals ook in de nabijheid van het betreffende pand. De kademuur van de Oostelijke oever van de IJssel te Deventer die op verantwoorde wijze zal worden hersteld, foto: Het Oversticht te Zwolle

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 27