Nieuws uit de provincies Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant 98 Amsterdam. In het Paleis op de Dam is tot 18 juli a.s. een tentoonstelling te bezoeken 'Architecture and Planning, Nederland 1940-1980', samengesteld door het Bureau Beeldende Kunst Buitenland van het Minis terie van W.V.C. (vroeger C.R.M.). Deel I: situatie in Amsterdam en Rotterdam in de jaren 1940 èn 1980. Deel II: stedebouwkundige ingrepen op het 'beeld van de stad' met tegengestelde opvat tingen van 'cityvorming' en 'renovatie en Stadsherstel'. Deel III: reacties op de vraag naar grootscha lige woningbouw projecten; tevens een beeld van de huidige architectuur discussie. Heemschut's Provinciale Commissie Noord-Holland organiseert op 24 septem ber a.s. een provinciale ledenexcursie in de Zaanstreek. Hierbij komen aan de orde: de ontwikkelingsgeschiedenis van Zaanstad, Zaanse woonhuizen en molens. 's Middags zullen karakteristieke gebieden in de Zaanstreek worden bezocht en een boottocht worden gemaakt over de Zaan. In het volgend nummer ontvangt U uitgebreide re gegevens. 'Van Haagse dingen die voorbij zijn'. Beelden uit het Den Haag van Louis Coupe rus die van zichzelf zegt: 'Zo ik dan iets ben, ben ik een Hagenaar'. Het is een Den Haag van omstreeks de eeuw wisseling waarvan dit boek aan de hand van ca. 100 oude foto's een beeld wil oproepen, de meeste afkomstig uit het Gemeente-Ar chief. Twee aspecten hebben de samenstellers W. A. Braasem en Johan Schwencke willen combineren: het typografsche van laat 19e eeuws Den Haag enerzijds en het literair- historische (Haagse romans en novellen) an derzijds. Uitg. H. J. W. Becht, Amsterdam ISBN 9023004124: 16,90. 's-Gravenhage: in het Haagse Gemeente museum is tot september a.s. te bezichtigen een collectie schilderijen, tekeningen en prenten over 'Achttiende eeuwse Haagse Stadsgezichten. Afhankelijk als zij waren van huri opdrachtgevers, schilderden de 18de eeuwse kunstenaars een stadsbeeld van mooie bebouwing en elegante bewoners. Deze topografische beelden bieden in elk geval een rijke bron van informatie over de architectuur van 'Den Haag en Toen'. 's-Gravenhage: Architectuur-wandelingen uitgegeven door de Berlage stichting. In het kader van dit Haagse Heemschutnummer wordt opnieuw (zie maartnummer) melding gemaakt van deze wandelingen, verkrijgbaar a 15,— bij Gemeente Museum, boekhan dels ep VVV. "Die Haghe Prijs" De geschiedkundige vereniging "Die Haghe" looft sinds 1970 eenmaal per twee jaar een prijs uit ten bedrage van 1.000 met de bedoeling het doen van onderzoek naar de geschiedenis van Den Haag en omstreken te bevorderen. De prijs wordt uitgeloofd voor een oorspronkelijke, nog niet gepubliceerde studie (scriptie of artikel) op het gebied van sociale, economische, technische, architec tonische, topografische enz. geschiedenis of op geografisch, archeologisch of kunsthisto risch gëbièd. Voor nadere informatie wende men zich tot de secretaris van bovengenoemde vereniging drs. C.F.C. Boissevain (070 - 64 89 04), Postbus 16050, 2500 AA Den Haag. De inzendingen voor de "Die Haghe Prijs" 1984 moeten vóór 1 september 1984 worden ingezonden. £t Goes: In het Museum voor Zuid- en, Noord- Beveland (Singelstraat 13, Tel. 01100- 28883) is een tentoonstelling te bezichtigen tot ultimo oktober 1983 onder de titel 'De middeleeuwse dorpskerken van Zuid-Beve land, een beelddocumentatie'. Aan de hand van 114 fotopanelen wordt ge tracht ëen beeld op te bouwen van de bouw geschiedenis, de onderlinge overeenkomsten tussen de verschillende kerktypen en de de- De kerk te 's Heer Abtskerke foto: C. Dekker tails van de aangebrachte bouwkundige ver- sierings-elementen. Aan het interieur is aan dacht besteed met betrekking tot meubilair, grafzerken, schilderijen tot ca. 1600. Het als handleiding te gebruiken boekje kan ook worden aangewend als gids bij een 'Ker- kepad' door Zuid-Beveland langs kerken te 's-Gravenpolder, 's Heer Arendskerke, Hoe- dekenskerke, Kapelle, Kloetinge, Kruinin- gen, Nisse, Oudelande, Wemeldinge, Yerse- ke, etc. Willemstad. Deze vestingstad bestaat dit jaar 400 jaar. Samen met Naarden be hoort Willemstad tot de gaafst bewaard gebleven vestingen in Nederland. Eeuwenlang heeft het een belangrijke rol gespeeld als strategisch punt, gelegen op de grenzen van Brabant, Holland en Zeeland. In 1583 gaf Willem van Oranje opdracht het dorpje Ruigenhil te versterken om de verdediging van waterwegen die toegang verleenden tot Holland en Zeeland met de inderhaast aan te leggen vesting zo volle dig mogelijk te maken. Nog tijdens zijn leven werd de naam van het dorp veran derd in Willemstad. Na de moord op Willem van Oranje in 1584 liet Prins Maurits de eerste fase van de vestingwerken afronden. In het Mauritshuis, het huidige gemeente huis, is tot 16 juli a.s. een tentoonstelling te bezichtigen 'Willemstad, 400 jaar ves ting', terwijl gedurende de gehele zomer een aantal evenementen wordt gehouden. Heemschut's Provinciale Commissie Noord-Brabant organiseert ter gelegenheid van dit 400-jarig bestaan een provinciale ledendag op zaterdag 27 augustus a.s.: 10.00 Ontvangst in het Gemeentehuis 'Het Mauritshuis' 10.15 Inleiding door de burgemeester over Willemstads Monu menten 10.30 Toelichting door architect Walraad over de restauratie (Mauritshuis) en be stemmingswijziging van de voormalige kleine scheepswerf. 11.00 Bezichtiging Mauritshuis 11.30 Bezichtiging Koepel kerk ca. 12.00 Bij 'Weber', Landpoort- straat koffie en broodjes (voor eigen reke ning) ca. 13.00 Rondwandeling en be zichtiging Arsenaal, Molen enz. ca. 15.00 Thee in 'Belle Vue', toelichting door de burgemeester, ca. 16.00 Slotwandeling over de basti ons. Bij deze locale Heemschutdag voor Brabantse leden zijn leden uit andere pro vincies natuurlijk welkom. De kosten bedragen 5,- p.p. (óf gezin) over te schrijven op giro 124326 onder vermelding ledenexcursie Brabant: Uw girostrook geldt tevens als aanmelding. De deelnemers ontvangen tijdig een be vestiging.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 26