95 zou men wel een mal van zijn eigen paal hebben laten maken! AMSTERDAM Amsterdam koestert vooral zijn ronde lan taarnpaalmodel van 1883, die langs alle be langrijke grachten van de stad staat. Op deze paal was een zeer karakteristieke kap aange bracht waarop de keizerskroon troonde. Ook in Londen staat bovenop de lantaarn een kroon ten teken, dat men zich in de hoofd stad van het land bevindt. Helaas staan deze kroonlantaarns in tegenstelling tot in Londen in Amsterdam nergens meer. Amsterdam heeft in de vorige eeuw verschil lende modellen gietijzeren palen gekend81 en !1). Het ronde lantaarnpaalmodel 1883 en het model 1867 (de zgn. Haagse mast) die nog volop in de oude stad te vinden zijn. Het model lantaarnpaal 1883 was in vergelijking met de modellen uit de andere steden bijzon der, ómdat het laddersteuntje niet een onder deel van de paal vormde, maar van de lan taarn. Toen deze masten geschikt werden gemaakt voor electrische verlichting werd er niet zoals overal elders onder in de voet van de paal een luikje aangebracht om daarin de nodige apparatuur onder te brengen. Men heeft het klaargespeeld dit in de kap weg te werken. Op deze masten zijn op dit moment overal nieuwe kunststof kappen aangebracht, waarvan het model in 1966/67 in Amsterdam ontworpen is. Op de nieuwe kap is geen laddersteuntje geconstrueerd, zodat deze nu op alle Amsterdamse palen van het model 1883 ontbreekt. Het dak van het nieuwe mo del kap kent nog maar een kleine bolling met daar bovenop een pluimpje. Het ontwerp be valt blijkbaar zó goed, dat dit bijna overal in het land, waar met oude lantaarnpalen wordt gewerkt, te zien is. Bovendien is deze kap niet duur (ca. 365,- excl BTW). Elke stad en elke particulier kan ze bij een bedrijf in Waalwijk bestellen. Omdat er jaarlijks nog 20 a 30 palen van het model 1883 ten gevolge van verkeersonge lukken verloren gaan, komt ook voor Am sterdam het moment dichtbij, palen bij te gieten: ook daarvoor zal dan een nieuwe mal gemaakt moeten worden. UTRECHT De Utrechtse mast is authentiek. Maar de kap die er tegenwoordig opzit, is geheel ei gentijds. Op het eind van de vijftiger jaren schreef Utrecht een prijsvraag uit voor een ontwerp voor een nieuwe lantaarn op de ou de Utrechtse mast. De kunstschilder Pyke Koch won met het ontwerp, dat onder het motto Royal was ingezonden. Deze heeft sindsdien de plaats ingenomen van de oor spronkelijke kap. Vanaf dat moment ver dwijnt ook het laddersteuntje van de paal. Dit authentieke elèment van de paal pastte waarschijnlijk minder goed bij de nieuw ont worpen kap. Blijft de vraag waarom Utrecht een nieuwe kap prefereerde boven de oude. Uit kostenoogpunt was het niet nodig de ou de te vervangen. Beide kappen ontlopen el kaar niet veel in prijs. De Utrechtse mast Utrechtse paal met Pyke Koch-lantaarn. toto: Foto Dienst Gemeente Utrecht. Utrechtse paal met Berlijnse kap in Gouda, foto: W. Eggenkamp. inclusief de Pyke Koch-kap kost nu ca. 3100,- excl. BTW. De Utrechtse paal met de kap van Pijke Koch is na de Haagse paal het meest in het land verspreid. Deze ver spreiding heeft pas sinds het eind van de vijftiger jaren plaatsgevonden. Zo versche nen originele Utrechtse palen behalve bij de St. Jan in Gouda, ook bij het slot Zeist en de kerk van Tholen toen de restauraties van die gebouwen gereed gekomen waren. In het verzorgingsgebied van het Gemeen schappelijk Energiebedrijf Gouda en Om streken worden er geen originele Utrechtse masten meer neergezet. Deze worden gego ten van de nieuwe mal, die echter wat de versieringen betreft enigszins afwijkt van de originele mast. In dit gebied wordt niet alleen het lantaarn model van Pyke Koch op de Utrechtse mast gezet, maar ook de Ritterlantaarn of de Ber lijnse kap. In alle gevallen ontbreekt even wel het laddersteuntje. Utrecht plaatst tegen woordig in de iets minder historische belang rijke gebieden de nieuw gegoten zgn. Haag se Paal. Op de Mariaplaats staan bij de kloosteringang echter zeer oude Haagse pa len. Zij werden in 1971 in Den Haag gekocht en naar Utrecht vervoerd. DEN HAAG Den Haag kent twee oude gietijzeren palen, die zijn ontworpen voor gasverlichting en die later zijn omgebouwd voor electrische ver lichting. Het zijn het model, dat in 1867 al in Amsterdam werd geplaats en het model 1913, dat alleen in Den Haag voorkomt. De paal van 1913 is barokkig van vorm en sluit nauwelijks meer aan bij de neostijlen. Het G.E.B. van Den Haag koestert vooral de zgn. Haagse paal, die in ieder geval vanaf 1876 overal in de stad werd geplaatst. De stad voorziet deze paal met de echte oude kap.12) De kap kost ongeveer 1400,- excl. BTW en de mast slechts 750,- excl. BTW. De mast is relatief zo goedkoop, omdat hij eenvoudig van vorm is en vele steden en dorpen hem afnemen. Elke gieterij die oude lantaarnpalen giet, heeft dit model in zijn collectie, zij het soms vreemdsoortig genoemd. Het model van 1913 dient minstens evenveel belangstelling te krijgen. Het is specifieker voor Den Haag en verdient dan ook veel meer dan het model 1867 de naam Haagse paal. LEIDEN Leiden heeft van zijn paal van 1880 op nieuw een mal laten maken. Van de oor spronkelijke vierkante kap bleek de mal nog aanwezig. De kap is van koper en glas. Lei den plaatst nu tesamen met Den Haag de historische meest verantwoorde combinatie van paal en kap. De Leidse paal kost 1620,-, de kap 1400,- excl. BTW. Inclusief alle plaat singskosten, apparatuur, aansluitingen, BTW e.d. kost een geplaatste paal ongeveer 5.500,-. Van het eerste model Leidse paal, die overal in de stad van 1848 tot 1880 heeft gestaan is enige dagen geleden het vermoedelijk laatst overgebleven exem plaar ontdekt. In Leiden leeft het idee om één van de stadsparken in de binnenstad te verlichten met tenminste één exemplaar van elk model lantaarnpaal, die de stad gekend heeft. Mocht dat idee ooit verwezenlijkt worden, dan mag deze eerste Leidse paal daar natuurlijk niet ontbreken. ALKMAAR Het model, dat Alkmaar bezit, is zeker de moeite van het nagieten waard. Het is een relatief oud model (1852) uit de overgangs tijd tussen de zeer eenvoudige en de meer versierde modellen. Hij werd gegoten door de Ijzergieterij J.s Zimmer in Amsterdam. Waarschijnlijk heeft Alkmaar geen ander model gekend. Daar komt bij, dat de Alk- maarse paal na de vierkante kap een zeskan- tige heeft gekend. De combinatie van de Alkmaarse paal en de zeskantige kap vormt een wel heel fraai voorbeeld van de negen-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 23