s Zuid-Holland Rectificati^ Algemeen nieuws 89 twee poorten, dat de as van de gevel aan geeft, staat half voor de boog van de laatste gewelftravee. Dat kan ook niet anders wat de boogstelling van binnen betreft. Ze hebben toen heel gewoon voor de helft een schijn- raam gemaakt. Van buiten zie je het alleen als je het weet. Hetzelfde gebeurde met de rechterpoort; die moest voor het gezicht even breed zijn als de bestaande poort naar het Boterstraatje, maar de deuren zijn smaller, er zit een scharnier in de deur achter het kozijn. Die behoefte aan allure is ook het motief voor de zonderlinge opbouw. Alleen de vleugels langs de Prinsegracht en de Grote Markt zijn opgetrokken met een verdieping en een kap, zoals de Waag uit 1650. De andere helft van het carré, die je niet ziet, heeft geen verdieping, alleen een klein kapje boven de parterre. Fagade-architectuur: heel knap gedaan', vindt Prins. 'Fagade-architectuur van tweehonderd jaar later', aldus de architect, 'zie je in Prinse gracht 5, het huis Luchtenburch. Men vond toen blijkbaar de gevel van 1640 met zijn dubbele stoep niet mooi meer, of onprak tisch. De opgang naar de hoofdverdieping moest achter de voordeur liggen, en de gevel zou een modern gezicht krijgen, zoals de deftige villa's aan het Plein 1813. Er is toen een volle steensmuur tegen de bestaande muur aangemetseld, met nieuwe ramen en voordeur. Zwierige krulornamenten kwamen boven de raamkozijnen en sierlijk gezaagde schotten aan de bovenkant van de ramen, eigenlijk een soort imitatiegordijntjes ten be hoeve van de zonwering. Dat alles was bij het begin van de restauratie nog nagenoeg compleet. De kroonlijst maakte echter een wat kale indruk, boven de pilasters hoorde nog iets. Op een oude foto vonden wij dat daar rijke ornamenten gezeten hadden, met siervazen op de twee hoeken. Die zijn toen nieuw gemaakt.' Architect Prins vervolgt zijn betoog met de problemen van zowel het vorm- als het con structief herstel van de andere onderdelen van het complex, een boeiend verhaal, te lang om hier verder weer te geven. Een saillante opmerking, die representatief is voor zijn uitgesproken restauratie-opvatting, ten aanzien van het herstel van het zg. Stuk ken Boterhuis tot slot: 'Ik heb mij de vrijheid veroorloofd om vóór de dakkapellen een zorgvuldig 17de-eeuws gedetailleerde balus trade te zetten. Ik ben van mening dat een dergelijk element daar gezeten moet hebben, het blijkt uit de vorm van de kap. Dat mag wel niet volgens de opvatting dat je geen zelf bedachte historiserende details mag toevoe gen, maar de hele gevel is er toch wel een stuk levendiger en harmonischer van gewor den, terwijl de zolderkamers nu goed dag licht hebben.' ECLECTICISME Vermeldenswaard is tenslotte, dat de heer H. P. R. Rosenberg - die elders in dit num mer het Haagse monumentenbeleid belicht - in de aanwezigheid van het huis Luchten burch in het Boterwaagcomplex aanleiding zag om een artikel te schrijven over het zg. 'eclecticisme' in de woonhuiscultuur. Dit huis is daarvan een voorbeeld. Deze stijl, die vanaf het midden van de 19de eeuw tot circa 1880 vooral de woonhuisarchitectuur beheerste, heeft op belangrijke delen van Den Haag, dat tussen 1850 en 1880 van 66.000 tot 113.000 inwoners groeide, een belangrijk stempel gedrukt. Het beschermde stadsgezicht Willemspark of bijvoorbeeld de even zijde van de Javastraat zijn daarvan gave voorbeelden. Vaak wordt deze stijl wel 'stucadoorsstijl' genoemd, vanwege de bepleistering en de vele stucornamenten. Meer typerend, aldus Rosenberg, voor deze stijl waarbij stilisti sche motieven uit verschillende perioden van de architectuurgeschiedenis aan één gebouw worden toegepast (en veelal harmonisch sa mengevoegd) is de term 'eclecticisme', afge leid van het Griekse werkwoord 'eklegein' (uitkiezen). In dit bestek, dat als uitgangspunt de rehabi litatie van het Boterwaagcomplex heeft, is het jammer genoeg ondoenlijk dit belang rijke artikel, waarbij bovendien de vele illus traties onmisbaar zijn, weer te geven. J. B.-R. Het Kerkepad 1983 Het programma Kerkepad van de N.C.R.V. dat in 1977 is ontstaan in een samenwer kingsverband met de Rijksdienst voor. de Monumentenzorg in Zeist en sindsdien iede re zaterdag van de maanden juni t/m septem ber duizenden bezoekers trekt is vrijwel bij iedere Nederlander bekend. In dit Kerkepad waarop de bezoekers worden voorbereid in radio- en televisieprogramma's zijn eeuwen oude kerken en kerkjes, kloosters, kapellen en enkele wereldlijke gebouwen opgeno- H .ai H cSi o£ W •H O CQ men, waarvan door de Kerkepadgangers meer dan alleen vanuit architectonisch oog punt genoten wordt. Heemschut hoopt evenals vorig jaar in iedere provincie met een stand aanwezig te zijn. De samenstelling van dit programma dat in han den ligt van Joop Bosboom, Marjan Kappers en Petra de Niet en vele anderen is als volgt: 18 en 25/6 Friesland: Bergum, Eestrum, Oenkerk, Oudkerk en Wijns. 23 en 30/7 idem: Sneek en IJsbrechtum. 2 en 9/7 Groningen: Winsum, Eenrum, Leens, Ulrum. 20 en 27/8 Drenthe: Dalen, Oosterhesselen, Zweelo en Sleen. 30/7 en 6/8 Overijssel: Oldenzaal, Ootmar- sum, Tubbergen en Weerselo. 10 en 17/9 Gelderland: Arnhem. 27/8 en 3/9 Noord-Holland: Haarlem. 9 en 16/7 Zuid-Holland: Nieuwpoort, Gou- driaan, Hoornaar, Giessenburg (Oude en Nieuwe Kerk) Noordeloos. 6 en 13/8 Zuid-Holland: Maassluis, Maas land, Naaldwijk, de Lier, Schipluiden, 't Woudt. 25/6 en 2/7 Zeeland: Aagtekerke, Biggeker- ke, Meliskerke, Zoutelande, Vlissingen, vuurtoren te Westkapelle. 13 en 20/8 Noord-Brabant: Heeswijk-Din- ther, Berlicum, Rosmalen, Bokhoven. 16 en 23/7 Limburg: Sittard. Trainingscursus voor jongeren: in Wenen, 23-31 juli 1983, georganiseerd in samen werking met de Europese Culturele Stichting en het Oostenrijkse Comité van Icomos, open voor jongeren van 20-25 jaar met be langstelling voor het architectonisch erf goed. 's Morgens lezingen, 's middags ex cursies. Kosten 284,-. Informatie bij Jeunesse Patrimoine, 9 Av. Franklin Roosevelt, 75008 Paris. 's-Gravenhage op heel bijzondere wijze in kaart gebracht! De archeologisch-geologische kaart, die een beeld geeft van de bewoningsgeschiedenis van Den Haag, is het resultaat van de arbeid van een Werkgroep waarin het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg, De Rijksgeologi- sche Dienst en de Rijksdienst Oudheidkun dig Bodemonderzoek samenwerkten. Nadere informatie: tel. 070-122613. De foto's van de Broerekerk te Bolsward in het april/meinummer (zie pag. 71) zijn van Sj. Andringa, Leeuwarden. doorsnede Waag 1650 herbouwde huisjes nrs. 4-5-6

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 17