m in u n IA BH II SSu dat ook het provinciaal bestuur dan een sub sidie in de restauratiekosten verleent. Wat het volkshuisvestingsdeel betreft was de goedkeuring van de woningen nodig van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening via de Provinciale Directie Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. In mei 1980 waren het restauratieplan, de goedkeu ringen en de diverse financieringsbronnen in orde. De Gemeentelijke Dienst Bouw- en Woning toezicht die de bouwvergunning moest ge ven, was echter-tot de ontdekking gekomen dat zes van de 71 wooneenheden het voorge schreven minimumoppervlak van 22 vier kante meter nèt niet haalden, en keurde daar om het plan af. Schrijver besluit: 'Uiteindelijk is het toch voor elkaar geko men. Bouw- en Woningtoezicht bleek in de praktijk méér begrip voor het oude gebouw en méér soepelheid in de toepassing van de voorschriften te tonen dan men aanvankelijk verwachtte. Het werk kwam in 1980 op gang en nog vóór de bouwvakantie 1981 had wet houder Nyquist het pannebier aan de bou- Onderdeel van het Boter waag-complex. Prinsegracht 1 t/m II, links het 17de eeuwse huis Luchtënburch en op de hoek het v.m. Stukken- Boterhuis aan de Grote Markt; in het complex werden ruim 70 woningen voor één- en twee persoons huishoudens gerealiseerd. wers uitgereikt. In januari 1982 was het zo ver dat wethouder Vink de eerste sleutel kon overhandigen aan een der aanstaande bewo ners vdn het huis Luchtënburch en ruim een jaar later werd het totale Boterwaag-complex door de aannemer opgeleverd. Tien jaar na dat de gemeente de in dit geheel nog ontbre kende panden had aangekocht.' DE BOUWKUNDIGE OPGAVE Vanzelfsprekend komt ook de architect aan het woord over de restauratie van het Boter- waagcomplex als bouwkundige opgave. Bij een gebouwencomplex als dit, zo stelt archi tect Gi Prins, heeft de vorm zelf ook een functie,. Geurt Brinkgreve tekende het vol gende uit zijn mond op: 'De allure, de vorm en de verhoudingen van een gebouw bepalen mede wat dat gebouw in het stadsbeeld en wat het voor de gebruikers betekent. Het huis heeft invloed op de mensen die erin wonen. Voor de opdrachtgever en de archi tect is dat een belangrijke zaak. Kijk naar de Boter waag, een statig openbaar gebouw op een stedebouwkundig belangrijke hoek in de stad. Toen de Prinsegracht nog water was, sprak dat sterker nog dan nu. Eerst bouwde men het linkerdeel, met de poort. Daarnaast stond een hoekhuis, waarvan we niet weten hoe het er uitzag. Bij de bouw in 1681 wilde men, zo als dat toen hoorde, de hoofdgevel aan de Prinsegracht symmetrisch maken. Het nieuwe stuk werd 'aangebreid' aan het be staande, in dezelfde, toen al een beetje ou derwetse trant. Noem het Hollandse renais sance of klassicistische barok, het is voor naam en het is rijk: door zijn gebeeldhouwde guirlandes en cartouches en zijn afwisseling van gebogen en driehoekige tympanen boven de ramen. Maar de maten kloppen niet met het interieur! Het middelste raam tussen de H ,oS H C/) Oh Ui H O CQ 11 zijgevel Stukken Boterhuis achtergevel Stukken Boterhuis achtergevel Grote Markt 8 achtergevel, gedeeltelijk doorsnede Boterwaag

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 16