Heemschutdag 1983 Nijmegen 83 en het beschermd stadsgezicht werd het wen selijk geacht ook één architectuur-historicus bij het werk van de welstandscommissie te betrekken. Voorts meenden B. en W. dat twee vertegenwoordigers van de burgerij in de commissie zitting zouden moeten hebben, die hetzij uit hoofde van hun beroep, hetzij op grond van gebleken inzicht, ervaring en belangstelling, in staat moeten worden ge acht aan de werkzaamheden van de commis sie een waardevolle bijdrage te leveren. Het door architect Sjoerd Schamhart gebouwde Algemeen Rijksarchief in Den Haag, nabij het Centraal Station. Het gebouw dat door zijn boeiende vormgeving opvalt, wordt door een slechte planologie weggedrukt door de bouwmassa van het stationscomplex. Er stonden nog meer belangwekkende op merkingen in de nota, maar we moeten ons beperken. Nog een enkel citaat: 'Het is de taak van de gemeente om enerzijds lelijke en niet-passende gebouwen te weren en om an derzijds voorwaarden te scheppen om te ko men tot een qua uiterlijk kwalitatief op hoog peil staande bebouwing'. En verder: 'Lelijke en niet-passende gebouwen zal de gemeente kunnen voorkomen door stringente toepas sing van de welstandsvoorschriften. Bouw plannen die niet aan de welstandseisen vol doen zullen moeten worden geweigerd. Daar waar het woon- en leefklimaat of het gezicht van waardevolle stadsgezichten in gevaar dreigen te komen, zal de commissie extra kritisch moeten zijn'. De nota muntte o.i. niet uit door zorgvuldig taalgebruik. Bovendien laat de nota nogal wat vragen open; bijvoorbeeld: wat is 'le lijk'. Schamhart heeft er een duidelijk ant woord op en waarschijnlijk hij niet alleen. De denkbeelden van B. en W. in de nota neergelegd, geven blijk van een nieuwe vi sie. Dat was wel dringend nodig, want aan visie heeft het al tientallen jaren in Den Haag ontbroken. Het stadsgezicht is daardoor voor de verre toekomst onherstelbaar en op erger lijke wijze geschonden maar er valt ook nog veel te redden en te bewaren. v.d. W. Op grond van deze opvattingen is de wel standscommissie nieuwe stijl nu als volgt samengesteld: R. v.d. Sluys, architect en binnenkort met pensioen gaande directeur van Stadsontwikkeling, H. van Beek, arch., J. R. Lochtenberg, arch., J. J. ten Velden, lid gemeenteraad, ir. G. Lankhorst, lid ge meenteraad, ir. J. Roos, stedebouwkundige, J. H. L. Voorhoeve, uitgever en bekende fi guur in de wereld van monumentenzorg, R. Bullhorst, architectuur-criticus en drs. G. Hoogewoudarchitectuur-historicus VERDIEPING Samenvattend merkten B. en W. in hun nota o.a. nog op, dat het 'mede gezien de toene mende belangstelling voor de ontwikkelin gen van de 'oude' stad gewenst is het Wel standstoezicht te verbreden en te verdiepen ter zake van de bescherming van monumen ten en de beoordeling van bouwplannen met betrekking tot panden, werken e.d. welke zijn gelegen in beschermde stadsgezichten, c.q. gebieden welke voor een aanwijzing als zodanig in aanmerking komen. De beoorde ling van dergelijke plannen vraagt bijzondere aandacht, aldus de nota. Het is immers van belang dat de plannen passen in de omgeving en een, zij het eigentijdse, logische voortzet ting opleveren van de historische ontwikke ling van het historisch stadsbeeld', aldus B en W. In de nota werd voorgesteld de ingekomen adviesaanvragen voor de Welstandscommis sie te verdelen over twee-sub-commissies, namelijk één commissie voor de Beschermde stadsgezichten en monumenten en één com missie voor het overige deel van de gemeen te. De eerstgenoemde sub-commissie zal worden bijgestaan door het hoofd van het Gem. Bureau Monumentenzorg met een ad viserende stem. Aldus besloot ook de ge meenteraad. Dit jaar neemt de Provinciale Commissie Gelderland de organisatie van de landelij ke Heemschutdag op zich en werd als uit gangspunt Nijmegen gekozen, waarover in het 'Heemschut'-nummer van novem ber/december 1980 (blz. 191) uitvoerig werd geschreven. Voor oudere leden, die Nijmegen in 1966 bezochten tijdens de Heemschut-excursie, kan dit herhalingsbezoek ook interessant zijn. PROGRAMMA 10.00 uur Ontvangst in de Grote of St. Stevenskerk aan de Grote Markt te Nijmegen met koffie. Welkomstwoord en bezichtiging. Aansluitend rondwandeling door de bene denstad met bezoek aan het Stadhuis. 12.00 uur Vertrek vanaf de Waalkade per. bussen voor excursie naar het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen. Lunch pakketten worden verstrekt. Route: Weurt - Beuningen - Ewijk (kas teel Doddendaal) - Winssen - Bergharen - Batenburg (rondgang door beschermd stadsgezicht) - kasteel Hemen - Leur - Wychen - Heumen - Groesbeek (thee in Berg en Dal) - Ubbergen - (beschermd dorpsgezicht) - Ooypolder - Kekerdom (bezoek aan Laurentiuskerk met orgelspel) - Nijmegen. 17.00 uur terugkeer in Nijmegen bij het station. KOSTEN 35,- voor leden; 40,- voor introdu- cé(e)s, niet gezinsleden, 17,50 voor jon geren tot 25 jaar. OPGAVE kan geschieden door overmaking van het verschuldigde bedrag op postgirorekening 124326, onder vermelding van 'HEEM SCHUTDAG 1983', alsmede van naam en adres van eventuele introducé(e)s. Sluitingsdatum: uiterlijk 15 augustus a.s. Deelnemersbewijzen worden in de eerste week van september toegezonden. De in schrijving geschiedt in volgorde van bin nenkomst.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 11