Welstandstoezicht in Den Haag 82 BIJZONDERE AANDACHT VOOR MONUMENTEN De Haagse gemeenteraad is akkoord gegaan met een nota van Ben Wwaarin de hoofd lijnen van een nieuw welstandsbeleid zijn neergelegd; stadsgezicht en monumenten zorg, zullen naar het zich laat aanzien, daar door meer aandacht krijgen dan in het verle den. Hiermee willen we niet zeggen, dat er de laatste tijd niet meer begrip is gekomen voor de 'zorg voor karakteristieke panden' - het tegendeel is het geval - maar de wijze waarop het welstandstoezicht nu al talrijke jaren wordt uitgeoefend, heeft niet kunnen voorkomen, dat het Haagse stadsgezicht in menig opzicht is geschonden. En wanneer we het hier over stadsgezicht hebben, dan bedoelen we daarmee niet alleen de oude historische kern, maar evenzeer de aangren zende gebieden en die delen van de stad die door niet tijdig ingrijpen waren verkrot en daarom maar zijn gesloopt. In dit verband was interessant een opmerking in het begin van genoemde nota: 'Een ongecontroleerde uitbreiding en vervanging van gebouwen zou tot een ernstige ontsiering van het stadsbeeld kunnen leidenDe cursivering is van ons en met een bedoeling. Immers er kan moeilijk worderi volgehouden, dat er in het jongste verleden - eigenlijk sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog - door uitbreiding èn vervanging van gebouwen in de stadskern, geen sprake zou zijn van ontsiering. Er zijn helaas hiervan voorbeêlden te over: de nieu we ministerie-gebouwen in het zgn. Forum- gebied en het Prins Bernhardviaduct, de ei gentijdse raadzaal naast het 15e eeuwse stad huis aan de Groenmarkt, om naar enkele te noemen. In de nota werd opgemerkt, dat de gemeente er op moet toezien, dat (bouw- )plannen voldoen aan stedebouwkundige plannen en voorschriften. Dit is eigenlijk vanzelfsprekend, maar aan dat toezicht heeft het toch wel ernstig ontbroken als we alleen maar kijken naar de bebouwing noord-ooste lijk van het nieuwe Centraal Station. Afge zien van een esthetisch oordeel over die nieuwbouw (Rijksarchief, Koninklijke Bibli otheek; Paleis van Justitie en het in aanbouw Uit de 'lego'-doos van het Rijk: de twee ontsierende ministeriegebouwen in het oude stadscentrum van Den Haag. Foto: Haagsche Crt (Piet de Nijs). zijnde ministerie van Buitenlandse zaken) is vrijwel iedereen het er over eens, dat hier sprake is van een stedebouwkundige mis kleun van je welste. Door de opeenhoping van vijf belangrijke gebouwen (ook het Ba- bylon-complex dient te worden genoemd) is de stadsplanologie geweld aangedaan, is het zicht op die bouwwerken in sterke mate in het gedrang gekomen. In een gesprek, dat een medewerker van NRC/Handelsblad (11 juli '81) had met Sjoerd Schamhart noemt deze architect (van o.a. het door vakman èn leek bewonderde flatcomplex Couperusduin èn van het nieuwe Rijksarchief) het Forumgebied 'de meest dramatische ontwikkeling van de stad'. Mare Chavannes, die het gesprek met Schamhart voerde, schrijft aan het slot van wat eigenlijk een vernietigend oordeel is over de naoor logse planologie van Den Haag: 'Eén keer liet de gemeente 's-Gravenhage een plan voor de gehele stad ontwerpen (Dudok), om helsde dat, en voerde er vervolgens een paar flarden van uit. Later huurde men vreemden om onderdelen opnieuw te tekenen; daar werd lang over gepraat maar nog minder van uitgevoerd. LEGODOOS... En intussen pakte Jan en Alleman zijn Lego doos uit in de stad. Beleid is een te groot woord voor wat er is gebeurd'. In het verle den hebben we in 'Heemschut' soortgelijke kritiek uitgeoefend op het stedebouwkundig beleid van het Haagse gemeentebestuur. Schamhart: 'Als je met iets komt dat even ligt naast wat het kan opnemen, valt het weg. Als ik zeg: het zou leuk zijn een concertzaal aan het Plein te maken (met het nu nog fungerende Ministerie van Buitenlandse za ken: het oude 'logement van de stad Amster dam (18e eeuw)' als uitgangspunt) dan wordt de verwarring opeens zo groot dat men op houdt met beslissen. De achtergrond van dit alles is dat we weinig intelligent zijn en geen contact kunnen krijgen'. In de in de aanhef genoemde nota van B. en W. werd intussen wel iets meer aandacht aan dat contact geschonken: 'ook burgers moe ten aan het welstandswerk kunnen deelne men zodat zij zelf een bijdrage kunnen leve ren aan het totstandkomen van een omgeving die hen qua maat, schaal en herkenbaarheid aanspreekt', aldus B en W. Het college stelt deze bereidheid nu open door de vergaderin gen van de Welstandscommissie (nieuwe vorm) openbaar te doen zijn, door inspraak te geven, door een duidelijk nieuwe opzet van de commissie. Wat deze nieuwe opzet betreft, B. en W. wilden niet alleen de BNA zoals tot nu toe, maar ook andere instellingen werkzaam op bouwkundig-esthetisch gebied en op het ter rein van monumentenzorg, verzoeken een voordracht te doen waaruit een reeële keuze van nieuwe leden zou kunnen plaatsvinden. De benoeming van de leden wilden B. en W. aan zich trekken en niet meer overlaten aan de gemeenteraad, zulks 'om praktische re denen'. Met het oog op de beschermde monumenten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 10