58 den die zich afspeelde in kleinere plaatsen langs de kust. HISTORISCHE BUURTJES Uiteindelijk werd pas in 1968 definitief een ontwerp goedgekeurd, dat is gebaseerd op historische plattegronden van verschillende van die plaatsjes, zoals die zijn vastgelegd in kadastrale minuutplannen uit de periode 1811-1831. Aan de hand daarvan zijn een aantal buurtjes ontworpen die wat betreft lig ging, stratenpatroon, perceelindeling en der gelijk de historische situatie benaderen. De ze buurtjes zijn op natuurlijke wijze gerang schikt, met behoud van de oorspronkelijke hoogteverschillen. Ook bij de detaillering van het plan in de vorm van bestrating, be schoeiing en beplanting is de historische si tuatie als uitgangspunt genomen. Het vissersdorp in het Buitenmuseum is vrij wel geheel ontworpen naar de historische plattegrond van Zoutkamp. Alleen het iets hoger gelegen gedeelte is geleed volgens de willekeurig lijkende perceelindeling van het oude Urk. De centrale gracht heeft een stedelijke zijde als in Edam en een Friese zijde, die een soortgelijke bebouwing vertoont als Stavo ren met zijn karakteristieke overtuinen. De kerkbuurt komt nauw overeen met de historische plattegrond van Hindeloopen; rondom de kerk is de bebouwing afwisselend open en gesloten. Op de kerk komt een straat uit, die is opgezet naar voorbeeld van de Vuldersstraat uit Harderwijk. Langs de dijk ten zuiden van de kerkbuurt is de bebouwing in overeenstemming met de situatie, zoals die nu nog in Kolhorn bestaat. De Buurterhaven, die in 1830 in Marken is aangelegd, diende als model voor de haven in het Buitenmuseum. Rondom het museum zijn verschillende dij ken gebouwd. De grote dijk langs de IJssel- meer is bekleed met de drie steensoorten, die in de loop van de tijd werden gebruikt om dijken te beschermen: de ronde, Noorse zwerfsteen, de vierkante, Belgische blok- steen en de zeshoekige baltsteen. Op de dijk zijn paardepaardjes aangelegd. Tot het begin van deze eeuw waren dijken de belangrijkste verbindingswegen tussen de plaatsen aan de Zuiderzee. Te voet of per kar ging men van de ene naar de andere plaats. Aan dè zuidzijde van het vissersdorp in het museum staat een rij huizen uit Monnicken- dam. Deze lagen vroeger buitendijks, zodat bij hoge waterstanden het land en de huizen onder water kwamen te staan. Na de grote overstroming in 1916 is deze dijk opge hoogd zoals aan de voorkant van de huizen goed is te zien. Op het museumterrein zijn diverse voorbeel den van waterhuishouding te zien. Overtollig regen- en drangwater wordt in de lage polder tussen de stadsgracht en het vissersdorp via greppels naar de sloot afgevoerd. Als het slootpeil te hoog wordt, maalt de molen het water omhoog naar het boezemwater. Het overtollige water in de boezemwateren wordt geloosd naar het IJsselmeer. VISSERIJ Zoals gezegd rondom de Zuiderzee leefden velen van de visserij. Aan het begin van deze eeuw voeren er veel verschillende typen schepen op en elke vissersplaats had traditio neel zijn eigen type. Er werd gevist met onderandere Wieringer aken, blazers, schokkers, Staverse jollen, botters, schou wen en fuikenboten. In de Markerhaven van het museum ligt de blazer TX 11waarmee op de Noordzee en op de Zuiderzee werd gevist. Aan de visserij was een groot aantal neven- bedrijven verbonden, waarvan er verschil lende in het museum aanwezig zijn, zoals het vm. kantoortje van de visafslag uit Volen- dam. Ook bedrijven als een rokerij, een zeil makerij, een scheepssmederij en een taan- huis (waarin in koperen ketels het vistuig werd getaand om bederf tegen te gaan) ont breken niet. VERHUIZINGEN De panden die we in het Buitenmuseum vin den, moesten bijna altijd gesloopt worden vanwege verkrotting, sanering, dijkverho ging of de onmogelijkheid ze aan een moder ne bestemming aan te passen. Helaas kon het museum niet alle panden krij gen die het zich wenste. Om toch een zo compleet mogelijk beeld te verkrijgen, wer den verschillende copieën gebouwd van or- ginelen die ter plaatse bleven staan. Ook werden enkele reeds gesloopte panden gere construeerd aan de hand van opmetingen, foto's en bouwfragmenten. De meeste panden zijn echter op de een of andere manier in zo origineel mogelijke staat naar het museum overgebracht. Daartoe werden de houten constructies, zo als kap, vloeren en bedschot voorzichtig ge demonteerd, de muren gesloopt en alles werd per vrachtwagen naar Enkhuizen ge bracht. Ook sterk aangetaste of beschadigde onderdelen werden vaak meegenomen, om dat zij bij de bouw veel gegevens konden verschaffen. Maar ook bij de meest zorgvul dige demontage en herbouw gaat veel van de originaliteit van een oud pand verloren. Na 1970 zijn verschillende huisjes overge bracht op een manier die het karakter beter bewaart, nl. door het overbrengen van grote müurfragmenten in plaats van het geheel de monteren van de muren en het weer opnieuw opmetselen. Begin 1971 werd voor het eerst een huisje in zijn geheel overgebracht. Het betrof een van de laatste vissershuisjes uit Vollenhove dat tussen twee hijskranen naar de haven werd vervoerd en zijn reis per schip vervolgde. Van veel panden zijn vaak behalve muren, ook houten gevels, wanden zoldervloeren of hele daken in grote fragmenten naar het mu seum getransporteerd. Een aantal woningen is zorgvuldig ingericht, zodat een indruk verkregen kan worden van de woon- en werkomstandigheden in het Zuiderzeegebied aan het begin van deze eeuwDeze huizen zijn gemeubileerd op ba sis van gesprekken met oud-bewoners of met mensen die het huis uit eigen ervaring heb ben gekend. Ook op die manier wordt het verhaal verteld van de oorspronkelijke bewo ners die model staan voor het leven in het Zuiderzeegebied van vóór de afsluiting. J.B.-R Aanmelding voor Heemschut-restauratie kampen te Voorstonden (Gelderland) en St. Jansklooster (Overijssel) van 8 tot 20 augus tus 1983 (min. leeftijd 16 jaar) is nog moge lijk tot 1 juni a.s. (zie Maart nr. blz. 48). Na opgave wordt een aanmeldingsformulier toegezonden voor inschrijving in volgorde van binnenkomst van het formulier. Dus eni ge haast is geboden! Tel. 020-225292. Interieur van een keukentje in een woning, die vroeger aan de Vissersdijk te Enkhuizen heeft gestaan. De gegevens voor deze inleiding werden hoofdza kelijk ontleend aan het door het Buitenmuseum ver strekte informatieblad.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 8