Buitenmuseum Enkhuizen open Jaargang 60, no. 4/5 - april/mei 1983 Heemschut verschijnt lOx per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: 'De Hoilandsche Molen' jubileert Toekomst van oiide kerken: licht en duisternis Geen sloop, maar hergebruik van oude gebouwen Monumentenbeheer, onderwerp van N.C.M.-studiedag Foto omslag: Karakteristieke plek in het onlangs geopende Buitenmuseum te Enkhuizen. Op de voorgrond brug uit Jorwerd (Fr.), j de huizen in het straatje zijn afkomstig uit de Vuldersbuurt in Harderwijk en het kerkje op de achtergrond heeft in Den Oever gestaan. Foto: Rijksmuseum, 'Zuiderzee- 1 museum', Enkhuizen. Redactie: Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J.RoelfsSr. Redactiesecretaris: Mevr. P. A. Hengeveld-Brand Medewerkenden: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel.020-22 52 92 öf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) I postgiro 124326 Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel.02154- 1 82 41 gironummer 4988 Vormgeving Druk Bosch Keuning nv, Baarn 57 Vanaf 7 mei is het Buitenmuseum in Enkhuizen, behorend bij het Zuiderzeemuseum aldaar, voor het publiek geopend. Oorspronkelijk zou dit op 28 mei 1982 gebeuren, tegelijk met de herdenking van de dag waarop vijftig jaar eerder het laatste gat in de Afsluitdijk werd gedicht. Het museum was toen al wel klaar, maar moeilijkheden rondom de toewijzing van de benodigde 55 personeelsleden leidden tot uitstel van deze opening. Vorig jaar september wist de toenmalige mi nister van C.R.M.,H.A. de Boer, voor deze 55 arbeidsplaatsen eindelijk de toezegging van het Kabinet te verkrijgen. Daarop kon begonnen worden met de bouw van de boten voor de veerdienst waarmee de bezoekers naar het museum worden vervoerd. Het Bui tenmuseum is, heel toepasselijk, nl. alleen over water te bereiken. Deze boottocht duurt 12 minuten en voert over het IJsselmeer vlak langs de stad Enkhuizen met haar oude zee muur en wallen, het oude bolwerk de Dro medaris en de havens met de tientallen geres taureerde zeilschepen. OPZET WIJZIGDE STEEDS Het Buitenmuseum omvat 135 panden die een beeld oproepen van het leven op en rond de Zuiderzee, voordat deze een binnenzee werd, waarin de bedrijvigheid die bij de vis serij behoorde een overheersende plaats in nam. Het eerste plan voor de oprichting van een Zuiderzeemuseum was afkomstig van S.J. Bouma, directeur van het Openluchtmu seum te Arnhem, die na een grondige inven tarisatie ontdekt had, dat de tastbare herinne ringen aan de Zuiderzeecultuur snel aan het verdwijnen waren. Bouma stelde zich een museumdorp voor aan de kust van de Zuider- Gezicht op het Buitenmuseum vanaf de zijde van het IJsselmeer. zee, waarin gewoond en gewerkt zou worden en waarvoor de bewoners zouden worden gerecruteerd uit werkloos geworden vissers. Een belangrijk uitgangspunt was voorts dat het nieuwe museum compact gebouwd moest worden op een niet te groot terrein. Dit betekende een breuk met de gebruikelij ke aanleg van openluchtmusea, waarin ge bouwen verspreid staan in een fraaie land schappelijke omgeving. Nadat in 1946 besloten was tot de vestiging in Enkhuizen werd aangevangen met de res tauratie en inrichting van het Binnenmu seum, dat een chronologisch gerangschikte verzameling voorwerpen zou gaan bevatten. Dit ging in 1950 open, terwijl de plannen voor het Buitenmuseum stagneerden. In 1956 werd vervolgens besloten tot een geheel nieuwe, eenvoudiger opzet. Het Buitenmuseum zou geen bewoond dorp worden, maar de woon-en werkomstandig heden van omstreeks 1900 laten zien. Deze nieuwe opzet zette zich af tegen het dorpse karakter van de eerste opzet en was meer gericht op het geven van een 'stedelijk' aan zien. Maar ook op dit plan ontstond in de loop der tijd kritiek; het beoogde stedelijk karakter zou immers verwijzen naar de 17de- eeuwse bloeiperiode van de Zuiderzeecul tuur, terwijl de opdracht van het museum juist was het tonen van de 19de-eeuwse cul tuur. Een cultuur van vissers en ambachtslie-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 7