Nieuws uit de provincies Groningen Utrecht Noord-Holland Aanbieding^ Wiboelcen van de voort udenhout Kreitenmolenstraat 83 Tel. 04241 - 1318- 1725 76 Excursie Groninger Westkwartier: Zaterdag 25 juni 1983 organiseert de Provinciale Commissie een provinciale ledendag. Maximaal aantal deelnemers 50, in de eerste plaats voor leden in Gro ningen woonachtig. Vertrek per bus om 10.00 uur van het Stationsplein, Gro ningen. Bezocht wordt het Nationaal Rijtuigmu seum 'Nienoord' te Midwolde. De route voert eerste naar Hoogkerk (bezoek kerk), Aduard (bezichtiging), Den Ham (bezichtiging) en langs het fraaie Reit- diepdal naar Ezinge (bezoek Allersma- borg) en voorts langs een aantal aardige dorpjes naar Leek. Einde excursie ca. 17.30 uur Station Groningen. Inschrij ving in volgorde van aanmelding door overschrijving van 25,- op giro 124326 t.n.v. Heemschut Amsterdam onder vermelding van Ledenexcursie Groningen (sluitingsdatum aanmelding 15 juni). De deelnemers ontvangen tijdig bericht! Utrecht: tot 26 juni 1983 bevindt zich in het Centraal Museum (Agnietenstraat 1, maan dag gesloten) de tentoonstelling 'Het kleine Bouwen': een overzicht van in Nederland gemaakte bouwmodellen tussen 1620 en 1983. Deze modellen hebben alle een rol gespeeld bij het bouwproces van b.v. stad huizen, kerken, sluizen, woonhuizen, win kels, bruggen, stadspoorten en molens. Een catalogus waarin o.a 17de-, 18de- en 19de- eeuwse maquettes zijn opgenomen (uitgege ven door Terra Zutphen) zal deze interessan te tentoonstelling begeleiden. Amsterdam: Tentoonstelling tot 2 juni a.s. over restauratie en conservatie van kunst voorwerpen (meubels, textilia, leder, boe ken, prenten etc.) door studenten van de Op leiding Restaurateurs te Amsterdam (onder deel van het Ministerie WVC) in het Veiling huis Christies Nederland, hoek Cornelis Schuytstraat/De Lairessestraat te Amster- (vervolg van pag. 75) 'Niet alleen uit cultureel oogpunt, maar evenzeer om financiële redenen moet het tijdig en in voldoende mate doen verrich ten van onderhoud aan monumenten noodzakelijk worden geacht. Aangezien bovendien de uitgaven wegens onderhoud van gemeente-eigendommen behoren tot de wettelijk verplichte uitga ven, als bedoeld in artikel 240 van de gemeentewet, zal hieraan ook om formele redenen hoge prioriteit dienen te worden gegeven.' Helaas zijn er in gemeenten nog altijd colle ges van Burgemeester en Wethouders en in provincies nog altijd colleges van Gedepu teerde Staten, die in plaats van deze wettelij ke verplichting van de gemeenten te erken nen er de voorkeur aan geven hierover het stilzwijgen te bewaren, ook wanneer de ver waarlozing van een aan de gemeente in ei gendom toebehorend monument evident is. Zij zouden dan een voorbeeld kunnen nemen aan de duidelijke uitspraak van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland. Mr. P. van Vlijmen dam. Deze HBO opleiding (vier jaar) be steedt aandacht aan het ambachtelijke èn the oretische aspect van restaureren. Tien derdejaars-studenten zullen met deze expositie laten zien welke methoden worden toegepast, zoals bij herstel van een platte grond van Berlage (ca. 1 - 2 m.), bij een Japans kamerscherm uit huize Doorn, 17e eeuwse stoel uit Kasteel Nijenhuis, linnen weefgetouw uit het Groninger Museum enz. enz. Met 'het Kerkepad 1983' (van de NCRV) weer voor de deur wilt U wellicht de bijzon der instructieve reisgids 'De oude dorpsker ken', boven de grote rivieren, in Uw bezit krijgen. Speciale prijs voor leden: 36,50 (incl. por tokosten). Normale prijs: 42,50. Op de pagina hiernaast treft U een speciale waardebon aan. U kunt deze gids bestellen door het verschul digde bedrag over te maken op giro nr. 124326 van Heemschut onder vermelding van de naam van het boek. U kunt deze ook afhalen bij Heemschut (of bij de boekhandel tegen inlevering van de waardebon). Met 'oude dorpskerken' wordt bedoeld de categorie gebouwd vóór 1500 die nog, vaak voor een deel, hun oorspronkelijk karakter (dat van dorpskerk) hebben bewaard. Na tuurlijk werden ze wel aangepast aan wisse lende behoeften, smaak en mode. In de inlei ding komt de benaming aan de orde van romaans en gotisch (met romano-gotiek als tussenvorm), die eigenlijk dwaas is. Ro maans heeft weinig met de romeinen te ma ken en gotisch betekent zoveel als 'romme lig' afkomstig van de Oost-Goten. Oudheid kundig bodemonderzoek levert soms de spo ren op van voorgangers van deze kerken van nu. Rond het midden van de 12de eeuw verschijnt in Nederland boven de rivieren de gotische kerkvorm en in het kort leert men over de bouwkundige ontwikkelingen die het gevolg waren van vernieuwingen en restau raties, over stijlen en materialen. Per provincie is een kaart opgenomen met de plaatsen die in alfabetische volgorde zijn be schreven. Tenslotte bevat het boek ook nog een lijst van technische termen. EIKEN Anno 1892

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 26