Heenjscljut akfie Groningen Nederwetten 75 De Gevangenispoort van Groningen Het is al weer vijf jaar geleden dat Heem schut in actie kwam om de muren en het poortgebouw van de voormalige strafgevan genis te Groningen voor aantasting of sloop te behoeden. Toen werden brieven gestuurd naar en gesprekken gevoerd met vertegen woordigers van het Ministerie van Justitie, de Rijksgebouwendienst en Burgemeester en Wethouders. De reacties waren positief; vooral B. en W. onderschreven de in brede lagen van de bevolking heersende mening dat het bouwsel als een belangrijk monument beschouwd diende te worden. Het gevangeniscomplex kwam in het begin van de jaren tachtig van de vorige eeuw tot stand naar ontwerp van de Ingenieur - Archi tect voor de gevangenissen en rechtsgebou- wen J. F. Metzelaar op een terrein van de ontmantelde verdedigingslinie Helpman aan de Hereweg, de zuidelijke invalsweg van de stad. Het werd een groot complex op een gereduceerd sterplan en kreeg een ommuring met kasteelachtig poortgebouw en een niet minder romantisch directie- en administratie gebouw. In 1962 veranderde het complex van functie; De muur met poort en hoektorens aan de Hereweg te Groningen. Foto: Centrale fotodienst R.U. Groningen het werd een T.B.R.-inrichting en ontving de naam Dr. S. van Mesdagkliniek. Er volg de nieuwbouw, waarbij een van de gevange nisvleugels werd gesloopt om plaats te ma ken voor lage paviljoenbouw. In 1977 werd bekend dat er plannen waren voor een twee de fase van de nieuwbouw en velen waren benauwd dat niet alleen het gevangenisge bouw zou sneuvelen, maar ook het karakte ristieke poortgebouw met muur aan de Here weg. Deze poort wordt al sinds lang niet meer gebruikt, omdat 'de burchttoegang te veel herinneringen vasthield aan de voorma lige gevangenis'. In september j.1. presenteerde architect Otto Das zijn plannen die op de volledige instem ming van de Rijksbouwmeester mochten re kenen. De ontwerper leek zich volstrekt niets van de discussie over het monumentale poortgebouw te hebben aangetrokken. On danks aandringen van dé welstandscommis sie op het uitwerken van een globaal plan waarin een architectonisch contrast en een stedebouwkundige relatie van nieuw kliniek gebouw, de oude poort en de hier aanmerke lijk verbrede Hereweg-situatie nader gestalte krijgt, heeft de ontwerper zich op dit voor het gezicht en de historie van Groningen zo belangrijke punt stokdoof getoond. Uitge zonderd deze poortkwestie is het plan vrij gunstig tot enthousiast ontvangen; er is geen reden te bedenken waarom het poortgebouw niet gehandhaafd kan worden, dan het argu ment dat het teveel zou herinneren aan de disciplinaire geslotenheid van een eeuw te rug. Dat is samen met de architectonische en stedebouwkundige kwaliteit, juist een be langrijke reden om de poort met muur als een historisch spoor van de bevolkingspolitiek een rol te geven voor nu en later. P.K. Nogmaals Nederwetten. Gedurende twintig jaren heeft de Bond Heemschut bij het ge meentebestuur van Nuenen Gerwen en Ne derwetten en bij Gedeputeerde Staten aange drongen op de restauratie of conservering van de aan deze gemeente in eigendom toe behorende en tot een ruïne vervallen oude toren van laatstgenoemde dorp. Het was dan ook voor de genodigde Heemschutters een waar genoegen deel te nemen aan de feeste lijke bijeenkomst door de Stichting 'Huis en Hoef van Brabant' op 11 september 1982 aan de voet van deze toren gehouden naar aanlei ding van de voltooiing van de werkzaamhe den ter conservering van dit moment. Op het indertijd door Heemschut genomen initiatief volgden moties van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschap pen in Noord-Brabant en van heemkundige kringen, publikaties in het Eindhovens Dag blad, in het weekblad Groot Eindhoven, in het regionaal tijschrift 'Brabantia' en in het landelijk periodiek 'Monumenten'. Van be slissende betekens zijn daarna geworden de activiteiten van de Stichting Huis en Hoef van Brabant, die het conserveringsplan heeft laten ontwerpen, de nodige subsidies heeft aangevraagd grondtransacties heeft aange gaan en met een geldelijk offer van ongeveer 12.000,- de toren van de ondergang heeft gered. Deze privaatrechtelijke rechtspersoon, die door geen wettelijke bepaling tot conserve ring of tot medewerking daaraan verplicht was, verdient daarom grote waardering voor haar moeiten en kosten ten behoeve van dit authentiek uit de 14de eeuw daterende mo nument. Ofschoon deze gelukkige afloop tot voldoe ning stemt, is het met het oog op de toekomst van het gemeentelijk monumentenbezit in het algemeen toch van belang de vraag te stellen: Indien 'Huis en Hoef' nu eens niet in staat was geweest dit monument van de on dergang te redden, waren dan alle mogelijk heden tot behoud van de toren uitgeput? De ze vraag moet ongetwijfeld in ontkennende zin worden beantwoord. Ook zonder de tus senkomst van de stichting, zou de gemeente Nuenen c.a. verplicht zijn geweest tot con servering van haar oude toren, omdat de be paling van art. 240 sub p van de Gemeente wet de gemeenten nu eenmaal verplicht tot onderhoud van haar eigendommen. De me ning van de Bond Heemschut, dat deze bepa ling ook geldt voor monumenten wordt ook gedeeld door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, zoals blijkt uit hun circulaire van 7 januari 1976 aan de colleges van Burgemees ter en Wethouders in deze provincie. In deze circulaire schrijven Gedeputeerde Staten o.a. (vervolg op pag. 76)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 25