De 'Michaël' in Zwolle, een bijzondere waterstaatskerk 74 De Voormalige St. Michaëlskerk in Zwol le wordt bedreigd! Vroeger stond het ge bouw Nieuwstraat nr. 41hoek Rozemarijn straat, bekend als de 'kerk onder de Bogen' omdat het gebouwd is ter plaatse van een oude, sinds 1641 als zodanig gebruikte schuilkerk, die deze naam droeg. Nadat de schuilkerk te klein was geworden werd zij in 1848 vervangen door het bestaan de gebouw, ontworpen door de Amsterdam se architect Th. Molkenboer (1796-1863). Dit is tot 1892 als kerk in gebruik geweest en is toen op zijn beurt vervangen door een iets verder gelegen, Neogotisch bedehuis, dat in 1965 wordt afgebroken. Tot 1926 heeft het gebouw dienst gedaan als onderkomen van de R.K. Werkliedenvereniging St. Joseph. Met het oog op deze nieuwe bestemming moet het opschrift 'ST. JOSEPH' boven de hoofdingang zijn aangebracht. De oorspron kelijke inscriptie luidde: 'Deo Sacrum' ('Go- de gewijd'). Het daarboven aanwezige beeld van de H. Jozef zal ook in deze tijd zijn opgesteld; aanvankelijk moet er een beeld van de H. Michaël zijn geweest. Het vroegere bedehuis is een driebeukige kerk van acht traveeën lengte, met galerijen boven de zijbeuken. Aan de achterzijde is een aanzienlijk minder brede en minder hoge vijfzijdige koorsluiting uitgebouwd. Als bouwmaterialen zijn gebruikt baksteen met - in de voorgevel - ook hier en daar zandsteen (b.v. voor de muurzuilen) en hardsteen (voor de sokkel). De hoofdingang wordt omsloten door een portiek met Toscaanse muurzuilen, bekroond door een fronton met houten lijst werk. Op de hoeken van de fa§ade bevinden zich geblokte, omgaande lisenen. De kroon lijst en de attiek zijn van hout. De voorgevel fungeert als een soort decoratief scherm, want hij volgt maar gedeeltelijk de indeling van het achterliggende schip. Terwijl het ex terieur - afgezien van de koorsluiting - een classicistisch karakter draagt, komen in het interieur elementen voor, die ontleend zijn aan de Gotiek. In dit verband kunnen de achthoekige pijlers in het schip worden ge noemd alsmede het straalgewelf van de koorsluiting, waarvan de aanzet ontspringt op slanke schalken. Een dergelijke combina tie - bij één en hetzelfde gebouw - van elementen, die hun oorsprong vinden in de klassieke oudheid en van bestanddelen, die thuishoren in de periode van de Gotische stijl, is binnen het kader van de katholieke kerkarchitectuur in Nederland vrij zeldzaam. Een ander verschijnsel, dat daarin hier te lande weinig wordt aangetroffen, is de aan wezigheid van galerijen boven de zijbeuken. Voeg daarbij het feit, dat katholieke Water staatskerken in Overijssel niet of nauwelijks meer voorkomen en er zijn tenminste drie redenen, waarom deze thans leegstaande kerk de moeite van het behouden waard is. Z. Kolks (lid Provinciale Commissie Overijssel) Voormalige St. Michaëlskerk. Foto Het Oversticht, Zwolle

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 24